Naslovnica Blog Stranica 2917

Obilježena godišnjice Mađarske revolucije iz 1956.

foto:obž

Polaganjem vijenaca kraj spomen ploče na pročelju vile Pauline Herman, odnosno dvorca Mačkamama u Drinskoj ulici u Osijeku te prigodnim obraćanjem uzvanika danas (23. listopada 2020. godine) obilježena je godišnjica Mađarske revolucije iz 1956. godine. U ime Osječko-baranjske županije vijenac je položio zamjenik župana Radomir Čvarković, a između ostalih vijence su položili i saborski zastupnik mađarske nacionalne manjine Robert Jankovics i predsjednik Vijeća mađarske nacionalne manjine Osječko-baranjske županije Oliver Matijević.

Obilježavanje tradicionalno organiziraju predstavnici mađarske nacionalne manjine u Hrvatskoj kao podsjetnik na 23. listopada 1956. godine kada su u Mađarskoj održani prodemokratski prosvjedi koje su pokrenuli studenti i radnici, a koji su prerasli u oružanu pobunu i revoluciju. Komunistički režim srušen je za manje od tjedan dana, no revoluciju je okrutno ugušila invazija Sovjetskog saveza. Tada je iz Mađarske pobjeglo više od 200.000 građana, od kojih su mnogi spas našli u Osijeku.

Stožer OBŽ: pripremaju se dodatni kapaciteti u KBC-u Osijek

izvor: OBŽ

Nakon ponovo rekordnog broja zaraženih u 24 sata od 131 osobe javnosti se obratio Stožer civilne zaštite Osječko-baranjske županije s načelnikom Petrom Lagatorom na čelu.

Načelnik Lagator nakon iznošenja brojki objasnio je kako Stožer i dalje smatra da ne postoji žarište epidemije na području OBŽ već da je u pitanju linearno širenje virusa obzirom da je 131 novozaražena osoba iz 33 različita mjesta. Što se tiče zaraze u ugroženim sustavima Stožer je stanje ocijenio stabilnim iako se povećava broj zaraženih u školama i domovima za starije i nemoćne.

Trenutno u školama ima 49 pozitivnih osoba uključujući djelatnike i učenike te je 581 osoba u samoizolaciji. Zaraženo je troje korisnika iz Doma za starije i nemoćne Osijek i jedna osoba iz đakovačkog doma. U pitanju su korisnici koji se dobro osjećaju, ali se nalaze u KBC-u Osijek te su sve kontakti prethodno oboljelih osoba.

Stožer je najavio dodatne nadzore djelatnika civilnih zaštita i inspektorata tijekom vikenda pogotovo po pitanju radnog vremena, poštivanja mjere socijalne distance i nošenja maski.

Najavljeno je kako dio obaveza oko određivanja mjera samoizolacije i praćenja kontakata oboljelih preuzimaju liječnici primarne medicine jer ima sve veći broj ljudi kojima se određuje ta mjera te će se na taj način lakše pratiti kontakte.

Lagator je otkrio kako sada Županijski stožer nema u planu dodatne mjere i ograničenja osim ako se porast broja oboljelih nastavi, a Nacionalni stožer ne bude propisivao nove mjere. U tom slučaju razmatraju se mjere dodatnog ograničenja radnog vremena prvenstveno ugostiteljskih objekata te dodatno smanjenje broja dozvoljenih osoba na okupljanjima.

Javnosti se obratio i zamjenik ravnatelja KBC-a Osijek Krunoslav Šego te otkrio kako se u KBC-u pripremaju dodatni kapaciteti za oboljele i to u zgradi Dermatologije, u djelu Klinike za pedijatriju za oboljelu djecu, unutar Klinike za kirurgiju te u zgradi bivše Klinike za psihijatriju koja se trenutnu uređuje.

Sportske dvorane kao dodatni kapaciteti će se koristiti samo u najcrnjim scenarijima kao zadnja mogućnosti jer se mogu u vrlo kratkom roku osposobiti za prijem bolesnika.

U OBŽ najviše novopozitivnih i u samoizolaciji u jednom danu

FOTO: OBŽ

U zadnja 24 sata za područje Osječko-baranjske županije utvrđen je pozitivan nalaz na koronavirus za 131 osobu, što je novi neželjeni rekord u jednom danu od početka epidemije. Testirano je ukupno 448 uzoraka (364 u Kliničkom bolničkom centru Osijek i 84 u Zavodu za javno zdravstvo OBŽ).

Najviše pozitivnih nalaza bilo u Osijeku (54), a s prigradskim naseljima (Tenja 4, Višnjevac 3, Briješće 1 i Josipovac 1) na području Grada Osijek pozitivan nalaz utvrđen je za ukupno 63 osobe.

Po mjestu stanovanja novozaraženih slijede Belišće s devet osoba, odnosno 11 s prigradskim naseljem Gat (2) te Đakovo s osam, odnosno 13 s prigradskim naseljima Selci Đakovački (4) i Široko Polje (1). Pet novopozitivnih osoba su iz Našica, četiri iz Trnave, po tri iz Darde, Ivanovca i Piškorevaca, po dvije iz Antunovca, Belog Manastira, Bilja, Čepina, Ernestinova i Laslova, dok Aljmaš, Batina, Dalj, Jurjevac Punitovački, Kešinci, Koška, Marjančaci, Marijanci, Miholjački Poreč, Palača, Petrijevci, Semeljci, Vladislavci i Vrbica imaju po jednu novopozitivnu osobu.

Na liječenju u Kliničkom bolničkom centru Osijek trenutno se nalaze 66 osobe koje su oboljele od COVID-19 od kojih je devet na respiratoru. Pet oboljelih osoba hospitalizirano je u Općoj županijskoj bolnici Našice.

U Respiracijskom centru KBC-a preminula je jedna hospitalizirana osoba, žena iz Strizivojne, rođena 1959. godine, koja je uz COVID-19 imala i druga teža oboljenja.

Epidemiolozi su odredili samoizolaciju za 414 novih kontakata oboljelih osoba, pa se na području Osječko-baranjske županije u samoizolaciji nalazi ukupno 3.322 osoba.

Policija je u zadnja 24 sata obavila 207 samoinicijativnih provjera osoba u samoizolaciji, no nitko svi provjeravani zatečeni su na prijavljenoj adresi.

NAJAVA: 43. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe

izvor: Hrvatski tamburaški savez u Osijeku

Hrvatski tamburaški savez u Osijeku organizira 43. Međunarodni festival umjetničke tamburaške glazbe 24. i 25. listopada u prostoru Doma Željezničara u Osijeku.

Cilj koji ovaj festival u svojoj izvedbi nastoji ostvariti su poticanje i njegovanje tamburaške glazbe okupljanjem skladatelja, dirigenata, glazbenih stručnjaka, pedagoga i mladih glazbenika tamburaša na jednome mjestu za razmjenu znanja i umijeća. Također, želi se potaknuti ljubitelje tamburaške glazbe, ali i cijelu javnost da osvijeste važnost o očuvanju tradicijske glazbe prepoznatljive za istočni dio Hrvatske.

Ovogodišnje izdanje festivala zbog pandemije uzrokovane koronavirusom održat će se u malo drugačijim uvjetima. U programu će sudjelovati tamburaški orkestri koji će nastupiti u revijalnom izdanju, a festival neće biti otvoren za publiku. Publika će u njihovim izvedbama moći uživati putem snimaka na YouTube kanalu Hrvatskog tamburaškog saveza u Osijeku.

Poštujući sve epidemiološke mjere zaštite, tijekom dva dana za prijavljene ansamble pripremljeno je profesionalno audiovizualno snimanje u prostoru Doma Željezničara u Osijeku. Snimanje je organizirano prema točno određenom rasporedu za svaki orkestar, bez publike i drugih sudionika. 

Sve informacije o 43. Međunarodnom festivalu umjetničke tamburaške glazbe možete pronaći na Facebook i Instagram stranici Hrvatskog tamburaškog saveza u Osijeku.

Hrvatski tamburaški savez zahvaljuje svima koji su omogućili ostvarenje 43. Festivala u novim okolnostima.

Stožer: u Hrvatskoj čak 1.867 zaraženih

foto:HRT/screenshot

U protekla 24 sata zabilježeno je 1.867 novih slučajeva pa je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 8.394. Među njima je 716 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga su na respiratoru 49 pacijenta. Preminulo je sedam osoba.

Dvije osobe preminule su u KB Dubrava (Ž, 1939. godište; M, 1946. godište), jedna u OŽB Našice (Ž, 1950. godište), jedna u OB Karlovac (M, 1932. godište) te tri u KBC Osijek (Ž, 1959. godište; Ž, 1955. godište; M, 1958. godište).

Do danas je ukupno zabilježeno 31.717 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 413 preminulo, a 22.910 se oporavilo (846 u protekla 24 sata). U samoizolaciji je trenutno 25.889 osoba. Do danas je ukupno testirano 428.961 osoba, od toga 7.313 u posljednja 24 sata.

Broj novozaraženih po županijama: Grad Zagreb (592), Osječko-baranjska (126), Zagrebačka (116), Splitsko-dalmatinska (212), Vukovarsko-srijemska (64), Krapinsko-zagorska (55), Varaždinska (98), Ličko-senjska (23), Međimurska (85), Karlovačka (37), Primorsko-goranska (87).

Virovitičko-podravska (66), Dubrovačko-neretvanska (30), Šibensko-kninska (46), Zadarska (21), Bjelovarsko-bilogorska (49), Koprivničko-križevačka (11), Sisačko-moslavačka (49), Požeško-slavonska (5), Brodsko-posavska (31), Istarska (64).

65 novih pozitivnih osoba u Vukovarsko-srijemskoj županiji

foto:pixabay

U Vukovarsko-srijemskoj županiji, prema podacima pristiglim do 8:00 sati, u posljednja 24 sata je 65 novih pozitivnih osoba na COVID-19 (14 osoba iz Vinkovaca, 8 iz Vukovara, 6 iz Novih Jankovaca, 4 iz Starih Jankovaca, 3 iz Prkovaca, 2 iz Županje, 2 iz Gradišta, 2 iz Starih Mikanovaca, 2 iz Tovarnika, 1 iz Andrijaševaca, 1 iz Bošnjaka, 1 iz Bogdanovaca, 1 iz Drenovaca, 1 iz Ilače, 1 iz Komletinaca, 1 iz Otoka, 1 iz Rokovaca, 1 iz Retkovaca, 1 iz Slakovaca, 1 iz Soljana, 1 iz Vođinaca i 10 sa boravištem izvan županije). Preminulih osoba nema.

Od početka epidemije, ukupan broj oboljelih osoba je 1455, od kojih je 1133 osoba izliječeno, a ukupno je 19 preminulih osoba.

Trenutno je u županiji 20 osoba hospitalizirano zbog COVID-19 bolesti.

U protekla 24 sata testirano je 182 osobe, te je ukupno testiranih do sada na području županije 15384.

U samoizolaciji na području županije je 1123 osoba.  

Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-srijemskoj županiji je pozitivno 14 radnika iz sustava zdravstva (2 liječnika, 7 medicinskih sestara/tehničara, 1 drugi zdravstveni radnik i 4  nezdravstvena radnika).

U samoizolaciji iz sustava zdravstva je 41 radnik (10 liječnika, 22 medicinske sestre/tehničara, 1 drugi zdravstveni radnik i 8 nezdravstvenih radnika).

Iz sustava obrazovanja ukupno je oboljelo 6 nastavnika i 14 učenika.

U samoizolaciji se nalazi 24 nastavnika i 318 učenika.

10 pozitivnih u Požeško-slavonskoj županiji

izvor: PSŽ

U Požeško-slavonskoj županiji trenutno je aktivno 102 slučaja zaraze korona virusom (COVID-19), 88 osoba nalazi se u kućnoj izolaciji, a 14 osoba je hospitalizirano. U samoizolaciji se nalazi 458 osoba, a ukupno je testirano 11356 osoba. Na posljednjem testiranju obrađeno je 159 uzoraka, od kojih je 10 pozitivnih.  Tijekom dana će se nastaviti s testiranjem kontakata zaraženih osoba kao i svih suspektnih osoba.

Preporuke i upute Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za osobe koje prelaze državnu granicu Republike Hrvatske.

Posjete i ulazak u socijalne ustanove kao što su domovi za stare i nemoćne, do daljnjega su ukinute, domovi zdravlja funkcioniraju tako da će se obavljati mjerenje temperature i dezinficiranje na ulazu, za sve ostale slučajeve postoje obiteljski liječnici te se svakako apelira na građane da odgode manje važne preglede.

Zbog trenutne situacije na području županije, od 03. srpnja ponovno je aktivirana COVID ambulanta u Požegi s radnim vremenom od 08,00 do 20,00 sati, na adresi Matije Gupca 10. Kontaktni broj ambulante: 095/340-0019

Sve Odluke Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske.

Sve upute i preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Pridržavanje svih dosad donesenih mjera i uputa je od ključne važnosti jer odgovornim ponašanjem možemo smanjiti širenje zaraze korona virusa. Svatko mora biti svjestan odgovornosti za vlastito zdravlje, zdravlje obitelji i sugrađana.

Sve informacije vezane uz korona virus možete pronaći na internetskim stranicama Ravnateljstva civilne zaštite MUP-a RH, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i jedinstvenoj web stranici www.koronavirus.hr

Pripravnost epidemiološke službe 098/9829-204.

U Virovitičko-podravskoj županiji 24 novooboljelih, jedan umrli

foto;pixabay

Na području Virovitičko-podravske županije 24 osobe su novooboljele od Covida-19, a jedna je osoba s područja županije umrla u osječkom KBC-u, izvijestio je u četvrtak navečer županijski Stožer Civilne zaštite.

Po sedam zaraženih je u Virovitici i Voćinu, petero u Slatini, dvoje u Špišić Bukovici, a po jedan u Pitomači i Orahovici.

Četrnaest je srednje, sedam starije životne dobi, jedno je dijete i jedan adolescent. Petero ih je asimptomatskih, dvoje imaju teže, a ostali blage simptome bolesti, navode iz županijskog Stožera CZ.

U KBC-u Osijek je s područja Virovitičko-podravske županije umro 63-godišnji muškarac.

Na liječenju u Općoj bolnici Virovitica nalazi se 11 osoba.

Od početka epidemije na području Virovitičko-podravske županije oboljelo je 455 osoba. Umrlo je 11 osoba.

Osječko-baranjska županija: Nastavi li rasti broj zaraženih predlažemo posebne mjere

FOTO:OBŽ

Iz osječko-baranjskog Stožera civilne zaštite u četvrtak su najavili da će, nastavi li rasti broj zaraženih na dnevnoj razini, Nacionalnom stožeru morati uputiti prijedloge posebnih mjera.

“Vjerujem da se ovo stanje može stabilizirati, ali mislim da je jasno da će, ako dođe do daljnjeg povećanja broja oboljelih na dnevnoj razini, županijski Stožer morati uputiti prijedloge posebnih mjera prema Nacionalnom stožeru”, rekao je načelnik stožera i dožupan Petar Lagator.

Novinarima je izjavio kako se na županijskoj razini zasad ne pripremaju nikakvi novi prijedlozi Nacionalnom stožeru, jer još uvijek vjeruju u učinkovitost dosad donesenih mjera.

Građane je pozvao da se maksimalno i odgovorno pridržavaju mjera koje su trenutno na snazi, za koje vjeruje da mogu biti učinkovitije budu li ih se dosljedno pridržavali i tako osigurali stabilno epidemiološko stanje u županiji.

Iako županija u zadnja 24 sata bilježi 125 novozaraženih koronavirusa, najviše dosad u jednom danu, Lagator tvrdi kako nema novog žarišta zaraze.

Novozaraženi, ustvrdio je, dolaze iz 34 naselja u županiji, što govori o horizontalnom širenju virusa, a najveći broj ih je iz samoizolacije.

Lagator je izvijestio kako su u osnovnim i srednjim školama, zaključno s jučerašnjim danom, pozitivna 44 učenika, nastavnika i nenastavnog osoblja, a samoizolacija je određena za 567 učenika, nastavnika i nenastavnog osoblja.

Naveo je i da se učenici tri đakovačke srednje škole od danas, uz suglasnost epidemiologa, nakon dvotjedne online nastave vraćaju na održavanje nastave u školi, osim onih kojima je određena samoizolacija.

U NK Osijek zaraženo sedam igrača; Odgađa se utakmica s Istrom

foto:NK Osijek

Zbog sedam igrača pozitivnih na koronavirus, utakmica između Istre i Osijeka, koja se trebala održati u subotu odgađa se.

O navedenoj situaciji NK Osijeka putem svog Facebooka je izvijestio javnost

– Odgađa se susret Istra 1961 – Osijek

Rezultatima testiranja potvrđena je zaraza koronavirusom kod sedmorice igrača Nogometnog kluba Osijek. Kako bi se izbjeglo daljnje moguće širenje zaraze neophodno je utakmicu odgoditi dok nadležni epidemiolozi ne donesu rješenje o daljnjem postupanju.

Svim Bijelo-plavima želimo brz oporavak – objavili su iz NK Osijeka.