Naslovnica Blog Stranica 2916

Baranja: U prometnoj nesreći smrtno stradala osoba

Danas oko 16:35 sati na državnoj cesti D7 između Kneževa i Branjinog Vrha dogodila se prometna nesreća. U prometnoj nesreći sudjelovali su osobni automobil belomanastirskih registarskih oznaka i teretni automobil.

Jedna osoba je smrtno stradala, a tri osobe su ozljeđene i prevezene u KBC Osijek gdje će se utvrditi težina ozljeda.

Promet na cesti D7 je prekinut te se odvija obilaznim putevima iz smjera Kneževa preko mjesta Topolje – Gajić – Draž – Zmajevac – Kneževi Vinogradi – D7. – javlja MUP.

Očevid je u tijeku. Ekipa je na terenu te donosimo više informacija uskoro.

U Brodsko-posavskoj županiji danas 12 novih slučajeva zaraze

foto:BPZ

U posljednja 24 sata na području Brodsko-posavske županije zabilježeno je 12 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2. Broj zaraženih osoba prema prebivalištu (grad/općina): grad Slavonski Brod (5), grad Nova Gradiška (2) te po jedna zaražena osoba sa područja općina Stara Gradiška, Gornji Bogićevci, Staro Petrovo Selo, Donji Andrijevci i Velika Kopanica. Ukupan broj zaraženih osoba s prebivalištem na području Brodsko-posavske županije od početka epidemije tako sada iznosi 900, dok je broj aktivnih slučajeva 175.

Hospitalizirane su ukupno 22 osobe (1 osoba više nego prethodni dan) od čega 18 osoba u slavonskobrodskoj bolnici te 4 osobe u novogradiškoj bolnici. Jedna hospitalizirana osoba je na respiratoru. Zbog značajnog povećanja broja novozaraženih osoba, kontinuirano se povećava i broj osoba pod mjerom samoizolacije te se trenutno na području Brodsko-posavske županije u samoizolaciji nalaze ukupno 783 osobe (105 osoba više nego prethodni dan).

Novi album Crvene jabuke Tvrđava pušten u prodaju

foto:press

Brojni obožavatelji Crvene jabuke, jedne od najpopularnijih pop grupa u regiji, već nekoliko tjedana s nestrpljenjem očekuju novi studijski album Tvrđava.

Najavljen istoimenim singlom i spotom, legendarni i nezamjenjivi Dražen Žerić Žera pokazao je zašto je grupa na samom vrhu već punih 35 godina.

Nepogrešiva balada Tvrđava autora Mirka Šenkovskog Geronima i Dragane Kajtazović Šenkovski, obojana Žerinim prepoznatljivim vokalom na prvu je osvojila obožavatelje. Gost u pjesmi je poznati sarajevski glumac Josip Pejaković kojeg starije generacije pamte po monodramama Oj, živote, On meni nema Bosne i drugih. Pjesmu Tvrđava prati odličan igrani spot čiju režiju potpisuje redatelj Dalibor Mrdić.

Nedugo nakon naslovne pjesme, radijski i televizijski eter zatresla je još jedna pjesma, Aleje ljubavi u kojoj je Žera gost Željku Samardžiću. Regionalne zvijezde su za potrebe ovog spota prešle, u otežanim uvjetima zbog pandemije korona virusom, gotovo 5000 km u kombiju povezujući slikom i pjesmom nekoliko gradova u regiji. Ljubav, zajedništvo i empatija snažna su poruka pjesme koja nam je itekako potrebna u sadašnjim oklonostima života.

Josip Pejaković gost je i u autorskoj pjesmi Moj brate, a osim njega i Željka Samardžića ovaj album nosi još nekoliko suradnji. Bojan Žerić Zer0 gost je u pjesmi Gloria, Rijad Gvozden recitira u pjesmi Ljeto, a u pjesmi Šta kad poljubaca nema gostuje Alen Hrbinić.

I ovaj album, poput svojih prethodnika Nocturno i Sarajevo 1985. – 2020., jednostavnog je likovnog oblikovanja čime se Žera drži odluke donešene 2017. godine nakon smrti poznatog sarajevskog grafičkog dizajnera Davora Papića. Upravo je on svojim sjajnim idejnim rješenjima dao značajan doprinos prepoznatljivom imidžu Crvene jabuke, a sve buduće naslovnice njihovih albuma bit će crne ili bijele s logom grupe. Na novom albumu Žera mu je i posvetio pjesmu Nebesko platno.

Većinu pjesama na novom albumu potpisuju Mirko Šenkovski Geronimo, koji uz Dražena Žerića potpisuje i gotovo sve aranžmane pjesama, i Dragana Kajatazović Šenkovski. Ostatak autorske ekipe čine Dino Muharemović, Laris Pašalić, Samir Kadirić, Željko Krznarić, Dragan Spajić Gale i Mirosav Stolica. Glazbenu produkciju cijelog albuma potpisuju Mirko Šenkovski Geronimo, Dražen Žerić, Laris Pašalić i Marin Meštrović.

Trideset i pet godina je iza njih, obilježili su mladost nekoliko generacija, stvorili bezvremenske hitove, a svoju dugovječnost i popularnost u regiji tumače iskrenim odnosom prema publici.  Dvadeset i drugi album s petnaest novih pjesama je pred nama s novim hitovima koje se nadamo uskoro zapjevati na njihovom koncertu.

Novi studijski album Crvene jabuke Tvrđava možete kupiti po cijeni od 99 kuna na svim prodajnim mjestima Croatia Recordsa ili u webshopu.

U Vukovarsko-srijemskoj županiji 68 novozaraženih

foto:pixabay

U Vukovarsko-srijemskoj županiji, prema podacima pristiglim do 8,00 sati, u posljednja 24 sata je 68 novih pozitivnih osoba na COVID-19 (15 osoba iz Vinkovaca, 9 iz Vukovara, 5 iz Bogdanovaca, 5 iz Starih Jankovaca, 4 iz Iloka, 4 iz Jarmine, 3 iz Antina, 2 iz Županje, 2 iz Drenovaca, 2 iz Starih Mikanovaca, 1 iz Slakovaca, 1 iz Cerića, 1 iz Gunje, 1 iz Ilače, 1 iz Ivankova, 1 iz Karadzićeva, 1 iz Lovasa, 1 iz Novih Jankovaca, 1 iz Novih Mikanovaca, 1 iz Soljana, 1 iz Tovarnika i 6 sa boravištem izvan naše županije), a 1 osoba je preminula.

Od početka epidemije, ukupan broj oboljelih osoba je 1523, od kojih je 1164 osobe izliječeno, a ukupno je 20 preminulih osoba.

Trenutno je u županiji 18 osoba hospitalizirano zbog COVID-19 bolesti.

U protekla 24 sata testirano je 225 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 15609.

U samoizolaciji na području županije je 1082 osobe.

Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-srijemskoj županiji je pozitivno 16 radnika iz sustava zdravstva (2 liječnika, 8 medicinskih sestara/tehničara, 1 drugi zdravstveni radnik i 5 nezdravstvenih radnika).

U samoizolaciji iz sustava zdravstva je 45 radnika (11 liječnika, 22 medicinske sestre/tehničara, 1 drugi zdravstveni radnik i 11 nezdravstvenih radnika).

Iz sustava obrazovanja ukupno je oboljelo 8 nastavnika i 18 učenika.

U samoizolaciji se nalazi 22 nastavnika i 355 učenika.

Novi neželjeni rekord u Osječko-baranjskoj županiji, 193 novopozitivnih na koronavirus

foto: OBŽ

Broj osoba pozitivnih na koronavirus u zadnja 24 sata na području Osječko-baranjske županije već četvrti dan zaredom dostiže neželjeni rekord. Jučer je tako testirano ukupno 469 uzoraka od kojih su čak 193 bili pozitivni, najviše u jednom danu od početka epidemije. U Kliničkom bolničkom centru Osijek od 379 obrađenih uzoraka pozitivno je bilo 124, a u Zavodu za javno zdravstvo OBŽ 69 od testiranih 90 uzoraka.

S današnje (24. listopada 2020. godine) sjednice Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije stoga je ponovno upućen apel građanima na odgovorno ponašanje i poštivanje propisanim epidemioloških mjera. Zaključeno je kako se dio građana ne ponaša primjereno aktualnoj epidemiološkoj situaciji te se pripremaju strože mjere za područje županije kojima će se pokušati zaustaviti sadašnje širenje zaraze, zaštititi rizične ustanove i osobe, a time i sve građane. Razmatra se tako mogućnost dodatnog ograničavanja javnih i privatnih okupljanja građana, kao i radnog vremena određenih objekata, obveznog nošenja zaštitnih maski u zatvorenom i u određenim uvjetima na otvorenom prostoru, dodatna skrb za starije osobe…

Novopozitivne osobe rasprostranjene su u čak 38 naselja na području Osječko-baranjske županije. Najviše pozitivnih nalaza opet je u Osijeku (84), a s prigradskim naseljima (Tenja 6 i Višnjevac 3) na području Grada Osijek pozitivan nalaz utvrđen je za ukupno 93 osobe.

Po mjestu stanovanja novozaraženih slijede Đakovo s 11 osoba (odnosno ukupno 20 s prigradskim naseljima Piškorevci 5, Široko Polje 2, Kuševac 1 i Selci Đakovački 1), Belišće ima 10 novopozitivnih osoba (odnosno 11 s prigradskim naseljem Gat), Ivanovac i Čepin po 9, a Valpovo osam osoba (ukupno 11 s prigradskim naseljima Marjančaci 2 i Šag 1). Šest novopozitivnih osoba su iz Našica, četiri iz Dalja, po tri iz Donjeg Miholjca i Ernestinova, po dvije osobe su iz Aljmaša, Antunovca, Feričanaca, Forkuševaca i Vladislavaca, dok Beli Manastir, Bokšić Lug, Branjin Vrh, Donja Motičina, Đurđenovac, Ivanovci Gorjanski, Koška, Laslovo, Popovac, Satnica Đakovačka, Semeljci, Stipanovci, Uglješ i Viškovci imaju po jednu novopozitivnu osobu.

Na liječenju u Kliničkom bolničkom centru Osijek trenutno se nalaze 63 osobe koje su oboljele od COVID-19 od kojih je 10 na respiratoru. Deset oboljelih osoba hospitalizirano je u Općoj županijskoj bolnici Našice.

Mjera samoizolacije određena je za 137 novih kontakata oboljelih osoba, pa se na području Osječko-baranjske županije u samoizolaciji nalazi ukupno 3.141. Od jučer je određivanje mjere samoizolacije u ovlasti liječnika obiteljske medicine.

Policija je u zadnja 24 sata obavila 120 samoinicijativnih provjera osoba u samoizolaciji, no svi provjeravani zatečeni su na prijavljenoj adresi.

Službenici Ravnateljstva civilne zaštite, Državnog inspektorata i policije u zadnja 24 sata obavili su 48 nadzora, najviše u noćim klubovima (25) i ugostiteljskim objektima (11). Utvrdili su 34 nepravilnosti, za koja su izrekli usmena i pismena upozorenje, ali i prekršajne mjere.

Najgori dan u Hrvatskoj: Imamo čak 2242 zaraženih koronom!

FOTO:

U posljednja 24 sata zabilježena su 2242 nova slučaja zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 9745. Među njima je 731 pacijent na bolničkom liječenju, od toga su na respiratoru 52 pacijenta.

Preminulo je 16 osoba.

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 33959 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 429 preminulo. Ukupno se oporavilo 23785 osoba od toga 875 u posljednja 24 sata.

U samoizolaciji je trenutno 27967 osoba.

Do danas je ukupno testirano 437 048 osoba, od toga 8087 u posljednja 24 sata.

32 pozitivnih u Požeško-slavonskoj županiji

U Požeško-slavonskoj županiji trenutno su aktivna 134 slučaja zaraze koronavirusom, 118 osoba nalazi se u kućnoj izolaciji, a 16 osoba je hospitalizirano. U samoizolaciji se nalazi 500 osoba, a ukupno je testirano 11.513 osoba. Na posljednjem testiranju obrađeno je 157 uzoraka, od kojih su 32 pozitivna. Tijekom dana će se nastaviti s testiranjem kontakata zaraženih osoba kao i svih suspektnih osoba.

Grad Osijek u korona krizi podupro mala gospodarstva s 9,2 milijuna kuna

foto:GRAD OSIJEK

Brza reakcija Grada Osijeka na krizu prouzrokovanu pandemijom Covid-19 osječkim je malim gospodarstvima bila znak da nastave raditi i da nisu ostali sami. Naslanjajući se na mjere Vlade Republike Hrvatske koja je pogođenim tvrtkama isplaćivala minimalne plaće po zaposleniku, Grad Osijek usmjerio je 10 milijuna kuna za očuvanje likvidnosti osječkih mikro, malih i srednjih poduzetnika.

Radi se o potporama iz Općeg programa poticanja razvoja poduzetništva na području grada Osijeka – gospodarska mjera za suzbijanje negativnih ekonomskih posljedica krize, a osječka je Gradska uprava danas online održala drugi krug dodjele potpora za ovu gospodarsku mjeru.

– U današnjem drugom krugu dodjela potpora, uručili smo online potpore za 38 poduzetnika i poduzetnica. Riječ je o jednokratnoj i nepovratnoj potpori od tisuću kuna po zaposleniku čija je ukupna vrijednost u ovom krugu 86 tisuća kuna. Za ovu godinu, zajedno s prvim krugom, Grad Osijek isplatio je 9,2 milijuna kuna za točno 9200 zaposlenica i zaposlenika u preko 1900 osječkih tvrtki – pojasnila je zamjenica gradonačelnika Žana Gamoš.

Ovaj partnerski potez Grada pozdravila je i Marina Juričić iz tvrtke Carrieers by Freda koja proizvodi nosiljke za bebe. – Ova potpora nam jako puno znači da uspijemo opstati na tržištu jer je konkurencija izuzetno velika. Mi smo jedan mali brend, obiteljska firma, trudimo se i dalje to plasirati na tržište, da ljudi prepoznaju kvalitetu.

Pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo Tomislav Krolo rekao je da su se prijave obrađivale na tjednoj bazi, jer je poduzetnicima gradska pomoć trebala što prije, i da su je mogli iskoristiti kako njima najviše odgovara. – Sredstva su iskorištena za očuvanje likvidnosti poduzetnicima koji su bili onemogućeni raditi i nisu mogli ostvarivati prihod. Namijenjena su zapravo onima koji su u privatnom najmu i morali su ga svaki mjesec platiti, kao i dobavljače, režije ili nešto drugo, što ovisi od poduzetnika do poduzetnika.

Da im je u te svrhe dobro došla gradska pomoć, potvrdila je i Tamara Drezner iz turističke agencije PanadriaFly navodeći kako će potporu iskoristiti za doprinose. – Prije svega, hvala vam na ovoj potpori, jako će mi puno pomoći. Od trećeg do šestog mjeseca ove godine imali smo pad prometa, sedmi mjesec nas je malo vratio, no sad se opet događa veliki pad od 80 do 90 posto. Zahvalna sam što je tvrtka preživjela i uvjerena sam da ćemo dogurati do sljedeće godine.

Podsjetimo i da je osim ovih mjera, Grad Osijek nedavno najavio ukidanje poreza na potrošnju i poreza na zakup javnih površina kako bi rasteretio gospodarstvenike za dodatnih tri do četiri milijuna kuna godišnje. Time je, uz zaustavljenu naplatu javnih površina i zaustavljeno plaćanje najamnine za korisnike prostora u vlasništvu Grada, te kroz druge indirektne mjere, Osijek pomogao svoje gospodarstvo u iznosu većem od 20 milijuna kuna.

Capak: Brojke novozaraženih danas će biti veće od jučerašnjih, u Zagrebu 798 novozaraženih

FOTO:screenshot

Jučer je zabilježeno 1867 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj ukupno 8394. Među njima je 716 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 49 pacijenata. Preminulo je 7 osoba.

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak prilikom otvaranja nove lokacije za testiranje na velesajmu, kazao je kako prema informacijama koje imaju, mogu zaključiti da će brojka novozaraženih danas biti veća od jučerašnje. 

Ravnatelj zagrebačkog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” Zvonimir Šostar izvijestio je u subotu da je u Zagrebu u posljednja 24 sata zabilježeno 798 novozaraženih koronavirusom, a riječ je o onima s prebivalištem u Gradu Zagrebu.

Riječ je o najvećem broju novozaraženih u jednom danu u Zagrebu.

U Zagrebu će se danas otvoriti nova lokacija za testiranje na koronavirus na istočnom parkiralištu Zagrebačkog Velesajma.

Testiranja na novoj lokaciji provodit će se svaki dan od 8 do 11 sati.

Lokaciju su omogućili Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar“ i Klinika za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” kako bi se smanjile gužve na Gupčevoj zvijezdi, te u Rockefellerovoj i Mirogojskoj ulici.

Provalio u kuću ukrao nakit i novac

foto:MB PRESS

U noći s 23. na 24. listopada, u Ernestinovu, nepoznati je počinitelj provalio u obiteljsku kuću u vlasništvu 39-godišnje hrvatske državljanke te iz kuće ukrao razni nakit i više desetaka tisuća kuna.

Vlasnici je nastala materijalna šteta veća od 50 000 00 kuna.

Nadležnom državnom odvjetništvu policija podnosi kaznenu prijavu te nastavlja intenzivno traganje za počiniteljem.