Naslovnica Blog Stranica 2918

ŽVS Đakovčanke i Rockoko orchestra snimili marijansku pjesmu Izvor milosti

FOTO:CROREC

Nakon duge diskografske pauze, ženska vokalna skupina Đakovčanke ušla je u studio i snimila novu pjesmu. Riječ je o skladbi Izvor milosti, prvoj duhovnoj skladbi Đakovčanki koju su snimile u pratnji tamburaškog Rockoko orkestra.

Pjesma je plod suradnje ljubitelja duhovne i tamburaške glazbe s ciljem promocije Gospina svetišta u Ilači u kome se dogodilo Gospino ukazanje 1865. godine, odnosno sedam nakon godina nakon ukazanja u Lurdu.

Autor teksta i glazbe skladbe Izvor milosti je svećenik Zvonimir Martinović, župnik župe BDM Kraljice mučenika u Vukovaru, inače rodom iz Ilače. Aranžman je radio Krunoslav Dražić koji je uz Damira Butkovića odsvirao sve tambure. Pjesma je snimana u Rockoko studiju Tihomira Ivanetića koji je i producirao skladbu. 

Pjesma je blaga, emotivna, jako je slušljiva – refren na prvu ‘ulazi u uho’, tako da vjerujemo da će i mnogi zborovi pokušati prepjevati pjesmu“, rekla je Irena Ivkić iz ŽVS Đakovčanke te dodala da je to prva njihova studijska snimka nakon duge korona pauze, a  ujedno i prva snimljena duhovna skladba. 

Mislim da je nedostajalo tamburaške priče u duhovnoj glazbi pa pokušavamo dati jedan novi obol“, poručio je producent Tihomir Ivanetić, koji je ispričao kako u suradnji s vlč. Martinovićem uvijek nastanu prekrasne pjesme. 

Pjesmu prati i video spot kojeg je radio Vanja Vidaković iz Vi-Va Multimedia Vukovar, a koji na slikovit način dočarava važnost očuvanja tradicije i kulture baranjskih hrvata. Snimka je objavljena u nakladništvu Croatia Recordsa i Cro sacro etikete Hrvatskoga katoličkog radija.

Marko Vukes predstavio spot za pjesmu Ledeno doba

FOTO:PRESS

Marko Vukes predstavio je spot za pjesmu Ledeno doba objavljenu na albumu Žedan tvoje ljubavi koji je krajem prošle godine predstavila izdavačka kuća Croatia Records. Autor glazbe je Miro Buljan, teksta Sonja Buljan, a aranžman potpisuju Miro Buljan i Toni Ćosić.

Kada sam prvi put dobio pjesmu ‘Ledeno doba’ pažnju su mi okupirala pitanja koja ova pjesma postavlja. Svako od tih pitanja sam prvo postavio samom sebi – zašto su pale vrijednosti svega u životu, zašto se ljudi ne gledaju u oči, zašto u nevolji mnogi okreću lice svoje, zašto dopuštamo da se ljubav lako kupuje ili prodaje? Ova pitanja mi se čine nikada važnija za današnje vrijeme. Iako pjesma postavlja pitanja, ona daje jasan odgovor gdje je rješenje svega – u dijeljenju ljubavi s drugima. To je ljubav koja se ne prodaje, ne kupuje i ne možeš je ucijeniti.” – istaknuo je Marko.

Redateljica video spota je i ovog puta Nevena Vukes, a Ledeno doba svojevrsan je nastavak promocije albuma Žedan tvoje ljubavi. Priča koju donosi spot neće nikoga ostaviti ravnodušnim, a u njoj su sudjelovale brojne Markove kolege, kao i djeca iz Bistričkog teatra Vande tam koji je Nevena pokrenula u Mariji Bistrici prije nepunih mjesec dana.

Dva umjetnička bračna para Buljan i Vukes ovom suradnjom dokazali su da se udruženim snagama i uz ljubav mogu stvoriti velika umjetnička djela koja rado dijele s drugima.

125 novooboljelih u OBŽ

foto:pixabay

Za područje Osječko-baranjske županije u zadnja 24 sata utvrđen je pozitivan nalaz na koronavirus za 125 osoba, što je najviše u jednom danu od početka epidemije, a testirano je ukupno 470 uzoraka (u Kliničkom bolničkom centru Osijek 332 i 138 u Zavodu za javno zdravstvo OBŽ).

I jučer je najviše (53) pozitivnih nalaza bilo u Osijeku, a s prigradskim naseljima (Tenja 5, Sarvaš 2, Brijest 1 i Josipovac 1) na području Grada Osijek pozitivan nalaz utvrđen je za ukupno 62 osobe. Slijede Đakovo s osam te Belišće sa sedam, odnosno 15 s prigradskim naseljima (Bistrinci 3 i Veliškovci 4). Ostale novopozitivne osobe su iz Antunovca (5), Valpova (4), po tri iz Čepina, Dalja i Našica, po dvije iz Donjeg Miholjca, Ivanovca i Krčenika, dok Bilje, Draž, Đurđenovac, Kneževi Vinogradi, Kopačevo, Marjančaci, Mrzović, Novi Čeminac, Piškorevci, Selci Đakovački, Tomašanci, Tiborjanci, Trnava, Viškovci, Vrbica, Zoljan i Zelčin imaju po jednu novopozitivnu osobu.

Na liječenju u Kliničkom bolničkom centru Osijek trenutno se nalaze 63 osobe koje su oboljele od COVID-19 od kojih je 12 na respiratoru. Šest oboljelih osoba hospitalizirano je u Općoj županijskoj bolnici Našice. Na žalost, u Respiracijskom centru KBC-a preminule su dvije hospitalizirane osobe; žena iz Ivanovca, rođena 1939. godine i žena iz Bilja, rođena 1934. godine. Obje su imale i druga teža oboljenja.

Epidemiolozi su odredili samoizolaciju za 301 novi kontakt oboljelih osoba, pa se na području Osječko-baranjske županije u samoizolaciji nalazi ukupno 2.931 osoba.

Policija je u zadnja 24 sata obavila 158 samoinicijativnih provjera osoba u samoizolaciji, a kršenje te mjere utvrdila je za jednu osobu iz Đakova, kao i za jednu osobu iz Osijeka za čije je kršenje stigla dojava građana.

Inspektori Ravnateljstva civilne zaštite jučer su proveli 48 nadzora provođenja epidemioloških mjera i uputa, najviše (23) u ugostiteljskim objektima te u 17 prodavaonica, 3 pekarnice, 2 tržnice te po jedan nadzor u frizerskom salonu, ljekarni i ustanovi. Utvrdili su nepravilnosti u šest slučaja te izrekli usmena upozorenja.

U Hrvatskoj 1.563 nova slučaja

izvor: scrennshot

U protekla 24 sata zabilježena su 1.563 nova slučaja pa je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 7.380. Među njima je 661 pacijent na bolničkom liječenju, od toga su na respiratoru 46 pacijenta. Preminulo je trinaest osoba.

Devet osoba preminulo je u KB Dubrava (Ž, ’41. god.; M, ’50. god.; Ž, ’37. god.; M, ’41. god.; M, ’43. god.; M, ’43. god.; M, ’49. god.; M, ’29. god. te M, ’35. god.), jedna u KIB „Fran Mihaljević“ (M, ’69. god.) te tri u KBC Osijek (M, ’51. god.; Ž, ’39. god. te Ž, ’34. god.).

Do danas je ukupno zabilježeno 29.850 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 406 preminulo, a 22.064 se oporavilo (629 u protekla 24 sata). U samoizolaciji je trenutno 25.620 osoba. Do danas je ukupno testirano 421.648 osoba, od toga 6.874 u posljednja 24 sata.

Broj novozaraženih po županijama: Grad Zagreb (465), Osječko-baranjska (124), Zagrebačka (106), Splitsko-dalmatinska (155), Vukovarsko-srijemska (46), Krapinsko-zagorska (132), Varaždinska (73), Ličko-senjska (8), Međimurska (73), Karlovačka (27), Primorsko-goranska (75), Virovitičko-podravska (4), Dubrovačko-neretvanska (46), Šibensko-kninska (15), Zadarska (17), Bjelovarsko-bilogorska (19), Koprivničko-križevačka (18), Sisačko-moslavačka (63), Požeško-slavonska (23), Brodsko-posavska (24), Istarska (50).

49 novih pozitivnih osoba u Vukovarsko-srijemskoj županiji

foto: ilustracija

U Vukovarsko-srijemskoj županiji, prema podacima pristiglim do 8:00 sati, u posljednja 24 sata je 49 novih pozitivnih osoba na COVID-19 (9 osoba iz Vukovara, 8 iz Županje, 7 iz Ivankova, 5 iz Vinkovaca, 3 iz Tovarnika, 2 iz Novih Jankovaca, 2 iz Retkovaca, 1 iz Borova Sela, 1 iz Bošnjaka, 1 iz Cerne, 1 iz Đeletovaca, 1 iz Gunje, 1 iz Komletinaca, 1 iz Lovasa, 1 iz Markušice, 1 iz Nuštra, 1 iz Petrovaca, 1 iz Sotina, 1 iz Strošinaca i 1 iz Vođinaca). Preminulih osoba nema.

Od početka epidemije, ukupan broj oboljelih osoba je 1390, od kojih je 1110 osoba izliječeno, a ukupno je 19 preminulih osoba.

Trenutno je u županiji 23 osobe hospitalizirano zbog COVID-19 bolesti.

U protekla 24 sata testirano je 236 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 15202.

U samoizolaciji na području županije je 1018 osoba.  

U Zagrebu udvostručen broj novozaraženih, prijeti li novi crni rekord RH?

foto:MB PRESS

U Hrvatskoj su u srijedu zabilježena rekordna 1424 nova slučaja zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva trenutno ukupno 6459. Među njima su 622 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 38 pacijenata. Preminulo je 11 osoba.

Ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” Zvonimir Šostar potvrdio je za Hinu da je u posljednja 24 sata u Zagrebu zabilježeno rekordnih 705 slučajeva zaraze koronavirusom. 

“To je daleko najveći broj potvrđenih zaraza koronavirusom u jednom danu, kao i broj testiranih uzoraka”, kazao je Šostar dodavši da je u Zavodu testirano više od 1900 uzoraka. 

Detaljnije o epidemiološkoj situaciji u Zagrebu izvijestit će zagrebački Stožer civilne zaštite na redovitoj konferenciji za medije. 

Škola nogometa iz Kneževih Vinograda prepoznata u Hrvatskoj, a i šire

U posljednje četiri godine škola nogometa NK Borca Kneževi Vinogradi okupila je velik broj djece iz cijele Baranje te uz kvalitetnu igru ostvaruje visoke rezultate. Djeca se natječu u četiri kategorije: stariji pioniri, mlađi pioniri, početnici, predpočetnici, a u budućnosti će se natjecati i djeca vrtićke dobi. Osim što se natječu te su nositelji kvalitete u Baranjskoj ligi, na visokim mjestima tablice su u svim kategorijama i u II. kvalitetnoj županijskoj ligi u kojoj se natječu od ove godine.

Škola je prepoznata i van Baranje, naime vrlo su česta gostovanja u ligaškim i prijateljskim utakmicama u ostatku Osječko-baranjske županije, Hrvatske, ali i u Mađarskoj. Škola nogometa formirana je prije nekoliko mjeseci, a usko je vezana uz NK Borac. O uspjesima i budućim planovima razgovarali smo s trenerom i voditeljem škole nogometa Ivicom Plantosarom.

,,Cilj nam je biti prepoznatljiva škola nogometa i pružiti djeci mogućnost da se natječu u kvalitetnoj ligi i igraju na višem rangu natjecanja i kvalitetnijoj razini.” – komentirao je trener Ivica Plantosar te dodao kako okupljaju najkvalitetnije igrače iz cijele Baranje.

O djeci se brine pet trenera od kojih je jedan trener vratara, pružaju im se svi uvjeti, a trenutno se radi i manji teren baš za djecu. Svaki odlazak na udaljenije gostovanje za djecu je organiziran i zabavni sadržaj. Plantosar istaknuo je nedavni odlazak u Orahovicu gdje su djeca u prijepodnevnim satima igrali utakmicu protiv Feričanaca, a ostatak dana proveli su na orahovačkom jezeru.

,,Mi puno ulažemo, prije svega cilj je djeci pružiti sadržaj, maknuti ih od televizora, igrica, s ulice i od poroka, nuditi im kvalitetniji život, napraviti najbolju školu nogometa u Baranji i danas-sutra možemo igrati u prvoj kvalitetnoj ligi.” – komentirao je.

Stariji pioniri Borca trenutno su prvi na tablici županijske lige, mlađi pioniri i početnici zauzeli su peto mjesto, dok su predpočetnici osmi. U svakoj kategoriji natječe se po 18 ekipa. Stariji pioniri imaju osam pobjeda od isto toliko odigranih utakmica, dok je iza njih NK Osijek kao ipak najkvalitetniji klub u natjecanju. Upravo s Osijekom, Suljošani imaju dobru suradnju i komunikaciju te je troje djece već prešlo igrati za Osijek.

Osim samog nogometa i napredovanja djeci se nude izleti, odlasci na more, sve popraćeno s nogometom. Plantosar je istaknuo prošlogodišnji odlazak na turnir u Labin koji je za svi djecu bio besplatan. Stariji i mlađi pioniri na tom natjecanju izgubili su od velike Rijeke gustim rezultatom, dok su početnici osvojili treće mjesto pobijedivši Opatiju.

Svi zainteresirani roditelji s djecom iz Baranje od 2005. do 2015. godišta mogu se javiti i priključiti školi tijekom cijele godine.

Brodsko-posavska: 29 novooboljelih

Prema podacima Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, u zadnja 24 sata na području Brodsko-posavske županije zabilježeno je 29 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2. Broj zaraženih osoba prema prebivalištu (grad/općina): grad Slavonski Brod (12), grad Nova Gradiška (8), općina Cernik (2), općina Nova Kapela (1), općina Podcrkavlje (1) i općina Slavonski Šamac (1). Za preostale 4 osobe u tijeku je epidemiološka obrada.

Ukupan broj zaraženih osoba s prebivalištem na području Brodsko-posavske županije od početka epidemije tako sada iznosi 808, dok je broj aktivnih slučajeva 108. Hospitalizirano je ukupno 15 osoba (3 osobe više nego prethodni dan) od čega 14 osoba u slavonskobrodskoj bolnici te 1 osoba u novogradiškoj bolnici. Jedna hospitalizirana osoba je na respiratoru. Zbog značajnog povećanja broja novozaraženih osoba, povećan je i broj osoba pod mjerom samoizolacije te se trenutno na području Brodsko-posavske županije u samoizolaciji nalazi ukupno 625 osoba (102 osobe više nego prethodni dan).

87 novopozitivnih osoba u OBŽ

foto:pixabay

U zadnja 24 sata za područje Osječko-baranjske županije utvrđen je pozitivan nalaz na koronavirus za 87 osoba, a testirano je ukupno 428 uzoraka (295 u Kliničkom bolničkom centru Osijek i 133 u Zavodu za javno zdravstvo OBŽ).

Najviše (28) pozitivnih nalaza bilo je za osobe iz Osijeka, a s prigradskim naseljima (Josipovac 5, Višnjevac 5, Tenja 3, Briješće 1) na području Grada Osijek pozitivan nalaz utvrđen je za ukupno 42 osobe. Slijede Đakovo s 10 novopozitivnih osoba te Bistrinci 6 i Belišće 4. Po dvije novopozitivne osobe imaju Antunovac, Bilje, Brezik Našički, Ernestinovo, Gašinci, Ivanovac, Našice i Valpovo, dok po jednu Aljmaš, Bijelo Brdo, Čepin, Dragotin, Kopačevo, Laslovo, Podravski Podgajci, Strizivojna i Satnica Đakovačka.

Na liječenju u Kliničkom bolničkom centru Osijek trenutno se nalazi 70 pacijenata koji su oboljeli od COVID-19 od kojih je devet na respiratoru.

Epidemiolozi su odredili samoizolaciju za 202 nova kontakta oboljelih osoba, pa se na području Osječko-baranjske županije u samoizolaciji nalazi ukupno 2.630 osoba.

Policija je u zadnja 24 sata obavila 191 samoinicijativnu provjeru osoba u samoizolaciji, a sve su zatekli na prijavljenoj adresi.

Inspektori i službenici Ravnateljstva civilne zaštite jučer su proveli 41 nadzor provođenja epidemioloških mjera i uputa, i to u 19 ugostiteljskih objekata, 14 prodavaonica, 3 pekarnice, 2 tržnice te po jedan nadzor u kozmetičkom salonu, ljekarni i trgovačkom centru. Utvrdili su nepravilnosti u osam slučaja te izrekli usmena upozorenja.

Stožer: 1424 novooboljelih i 11 umrlih

izvor: screenshot

U protekla 24 sata zabilježeno je 1.424 novih slučajeva pa je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 6.459. Među njima su 622 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 38 pacijenata. Preminulo je jedanaest osoba.

Sedam osoba preminulo je u KB Dubrava (M, ’51. god.; Ž, ’73. god.; M, ’39. god.; Ž, ’41. god.; M, ’33. god.; Ž, ’47. god. te M, ’30. god.), dvije osobe u OB Gospić (Ž, ’39. god.; Ž, ’44. god.), jedna u OB Bjelovar (M, ’28. god.) te jedna u KBC „Sestre Milosrdnice“ (Ž, ’46. god.).

Do danas je ukupno zabilježeno 28.287 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih su 393 preminule, a 21.435 se oporavile (473 u protekla 24 sata). U samoizolaciji su trenutno 24.242 osobe. Do danas je ukupno testirano 411.947 osoba, od toga 5.428 u posljednja 24 sata.