Naslovnica Blog Stranica 2911

Beroš: Raste broj hospitaliziranih, danas ih je 155 više nego jučer

foto: screenshot

Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je u srijedu uoči užeg kabineta Vlade kako je trenutno u Hrvatskoj 12.736 aktivnih slučajeva koronavirusa te da raste broj hospitaliziranih, pa ih je danas danas 932, što je 155 više nego jučer.

Na respiratoru je 68 osoba, 14 više nego juče. Danas su umrle 23 osobe, a dosad su ukupno preminule 493 osobe.

Beroš kaže da je u respiratorno-intenzivističkom centru u KBC-u Split popunjeno 50,68 post kapaciteta,. Tamo se trenutno liječi 75 bolesnika, a ako se njihov broj poveća ponovo će biti angažiran cijela zgrada bolnice na Križinama.

U KBC-u Rijeka popunjenost je 30,43 posto s 21 bolesnikom, u KBC Osijek 51,38 posto s 93 bolesnika, dok je Klinika za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” već dugo u režimu popunjenosti preko 90 posto i nema mogućnosti za povećanje kapaciteta.

U KB-u Dubrava imamo 90,20 posto popunjenosti, a trenutno se aktivira novih 200 kreveta. Nakon jučerašnjih 10 danas stiže novih 20 respiratora, kao i novi medicinski kadar – 39 sestara i pet anesteziologa, najavio je Beroš.

“Napravit ćemo sve da zdravstveni sustav funkcionira što duže i što bolje. Nitko od nas nema staklenu kuglu da bi mogao predvidjeti nekakav krah, kao što čitam u medijima. On je moguć, no ja kao odgovorna osoba napravit ću sve da se omogući maksimalno dobro funkcioniranje sustava”, poručio je ocijenivši kako je zdravstveni sustav u ovom trenutku još uvijek korak ispred potreba.

Liječnici obiteljske medicine moraju kontaktirati pozitivne osobe i njihove kontakte

“Mnoge države uvode lockdown, a izostaju rezultati tih mjera. I dalje ćemo se truditi preporučivati mjere koje su balans između čuvanja zdravlja i gospodarskih aktivnosti”, kazao je Beroš.

Rekao je kako prima mnoge dojave o tome da liječnici obiteljske medicine ne kontaktiraju svoje pozitivne pacijente ni njihove kontakte. Ponovio je da se svi u zdravstvenom sustavu moraju više angažirati po tom pitanju, budući da 160 epidemiologa to više ne mogu raditi bez pomoći drugih.  

“Od liječnika obiteljske medicine se očekuje da u centralni registar uvedu osobu koja je covid pozitivna i da po mogućnosti kontaktiraju njegove kontakte. Epidemiolozi to više nisu u stanju sami napraviti. Po zakonu o zdravstvenoj zaštiti, uloga je liječnika primarne zaštite da sudjeluju u tome”, istaknuo je Beroš.

Nikoga ne prozivam za nemar, ali molim da s obzirom na ugrozu svi budemo svjesni svoje odgovornosti, kazao je Beroš napominjući da ministarstvo prima pozive velikog broja građana da ne mogu doći do svog doktora primarne zaštite.

U Vukovarsko-srijemskoj županiji 45 novozaraženih

foto:pixabay

U Vukovarsko-srijemskoj županiji je 45 novih pozitivnih osoba. Od ukupnog broja pozitivnih je pozitivno 29 radnika iz sustava zdravstva (6 liječnika, 15 medicinskih sestara/tehničara, 1 drugi zdravstveni radnik i 7 nezdravstvenih radnika).

U samoizolaciji iz sustava zdravstva je 44 radnika (11 liječnika, 21 medicinska sestra/tehničar, 1 drugi zdravstveni radnik i 11 nezdravstvenih radnika). Iz sustava obrazovanja ukupno je oboljelo 11 nastavnika i 19 učenika. U samoizolaciji se nalazi 39 nastavnika i 464 učenika, javlja lokalni stožer.

U Osječko-baranjskoj županiji 112 novooboljelih

FOTO:OBŽ

U zadnja 24 sata za područje Osječko-baranjske županije utvrđen je pozitivan nalaz na koronavirus za 112 osoba, a testirano je ukupno 411 uzoraka (296 u Kliničkom bolničkom centru Osijek i 115 u Zavodu za javno zdravstvo OBŽ).

Najviše pozitivnih nalaza bilo je u Osijeku (41), odnosno s prigradskim naseljima ukupno za 50 osoba (Tenja 4, Višnjevac 2, po 1 Josipovac, Briješće i Sarvaš). Slijede Čepin s 13 novopozitivnih osoba, Đakovo 10 (odnosno 13 s prigradskim naseljima Kuševac, Piškorevci i Selci Đakovački), Belišće 7 (odnosno 9 s naseljima Gat i Veliškovci), Strizivojna 5, Valpovo 2 (odnosno 7 s prigradskim naseljima Šag (2) te Harkanovci, Marnančaci i Nard (po 1)).

Po dvije zaražene osobe su iz Bilja i Darde, a po jednu imaju Antunovac, Dalj, Donji Miholjac, Ernestinovo, Jagodnjak, Krčenik, Ladimirevci, Palača, Paljevina, Rakitovica i Šumarina.

Na liječenju u Kliničkom bolničkom centru Osijek trenutno se nalazi 94 osoba koje su oboljele od COVID-19 (11 više nego prethodnog dana) od kojih je 13 na respiratoru. Deset oboljelih osoba hospitalizirano je u Općoj županijskoj bolnici Našice.

Samoizolacija je u zadnja 24 sata određena za 119 novih kontakata pozitivnih osoba, a pod tom mjerom je ukupno 3.380 osoba.

Policija je zaprimila tri dojave građana o kršenju mjere samoizolacije, a provjerom je utvrđeno da su dvije dojave točne (u Osijeku i Donjem Miholjcu), a prilikom 59 samoinicijativnih provjera utvrđeno je jedno kršenje (u Osijeku). Ostali su zatečeni na prijavljenoj adresi.

Na današnjoj (28. listopada 2020. godine) sjednici Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije naglašeno je kako je epidemija koronavirusom i dalje izuzetno snažna na području županije te je nužno dosljedno provođenje i poštivanje propisanih epidemioloških mjera. U tom cilju ovlaštene osobe civilne zaštite, policije i državnog inspektorata trebaju pojačano provoditi nadzore i provjere, a uz preventivne i edukativne mjere u slučaju kršenja mjera trebaju poduzimati i sankcije koje im omogućavaju važeći propisi i odluke.

Konstatirano je da se pozitivni nalazi kontinuirano pojavljuju u gotovo svim općinama i gradovima, danas u 33 naselja, pa nema većih pojedinačnih žarišta epidemije. Pri tomu je rečeno kako je epidemiološka situacija u Domu za starije i nemoćne osobe sv. Antun u Šagu sada pod kontrolom. Pozitivno je 12 korisnika (od kojih su dva u KBC-u) te četiri djelatnika, no oni su izolirani. U samoizolaciji je 11 korisnika i jedan djelatnik, djelatnici koji trenutno rade koriste punu zaštitnu opremu, a u tijeku su daljnje epidemiološke obrade.

Ubojstvo kod Požege: Žena htjela spriječiti muža da se ubije, u naguravanju ubio nju

foto:MB PRESS

Danas ujutro pronađeno je tijelo 48-godišnje žene u obiteljskoj kući u mjestu Ruševo, 30 kilometara istočno od Požege, a policija je izvijestila da sumnja u nasilnu smrt.

Tijelo mrtve žene pronađeno je u kući oko 8 sati, a u policiji nisu iznosili detalje vezane uz zločin.

Prema neslužbenim informacijama i riječima mještana Ruševa s kojima smo razgovarali radi se o supružnicima koji su prije više godina doselili s karlovačkog područja u Ruševo. Jedan od mještana tvrdi da se 58-godišnjak liječi od PTSP-a te da je pokušao izvršiti samoubojstvo u čemu ga je tragično preminula supruga pokušavala spriječiti. U tom naguravanju došlo je do ispaljivanja hitca iz vatrenog oružja koji je bio koban za 48-godišnjakinju. Iza njih je ostalo dvoje malodobne djece, osnovnoškolaca. – doznaje portal Požega.eu

STOŽER: U Hrvatskoj 2378 novih slučajeva, 23 osobe preminule!

FOTO: Screenshot

U posljednja 24 sata zabilježeno je 2378 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 12736. Među njima su 932 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 68 pacijenata.

Preminule su 23 osobe. Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 40999 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih su 493 preminule, ukupno se oporavilo 27770 osoba od toga 930 u posljednja 24 sata.

U samoizolaciji je trenutno 14924 osobe. Do danas je ukupno testirano 466 315 osoba, od toga 8589 u posljednja 24 sata.

Rezultati poslovanja poduzetnika Požeško-slavonske županije u 2019. godini

foto:pixabay

Na području Požeško-slavonske županije u 2019. godini sjedište je imalo 962 poduzetnika, obveznika poreza na dobit, s 9.028 zaposlenih, što je 4,0% više u odnosu na 2018. godinu. Ostvareni su ukupni prihodi u iznosu od 4,7 milijardi kuna (7,0% više u odnosu na 2018. godinu), ukupni rashodi od 4,5 milijardi kuna (7,5% više), dobit razdoblja u iznosu od 238,7 milijuna kuna (13,3% više), gubitak razdoblja od 101,6 milijuna kuna (69,0% više) te neto dobit od 137,0 milijuna kuna. Prosječna mjesečna neto plaća iznosila je 4.701 kunu, što je 4,9% više u odnosu na 2018. godinu te 19,2% manje od prosjeka na razini zaposlenih kod poduzetnika u RH (5.815 kuna).

Na rang listi 10 gradova i općina Požeško-slavonske županije, Požega je prva po broju poduzetnika, broju zaposlenih, ukupnom prihodu, dobiti razdoblja, gubitku razdoblja i neto dobiti. Požeško-slavonska županija, u odnosu na druge županije, na 11. je mjestu prema ekonomičnosti poslovanja, na 14. mjestu prema produktivnosti rada mjerenim odnosom neto dobiti i broja zaposlenih, dok je na 18. mjestu prema neto dobiti/gubitku. Na 20. je mjestu po ukupnom prihodu, broju poduzetnika i broju zaposlenih, a na 21. prema pokazatelju produktivnosti rada mjerenim odnosom ukupnih prihoda i broja zaposlenih.

Najveće prihode među poduzetnicima sa sjedištem u Požeško-slavonskoj županiji u 2019. godini ostvario je AGRONOM d.o.o. (572,2 milijuna kuna), dok je najveću dobit razdoblja iskazao LIPIK GLAS d.o.o. (36,8 milijuna kuna), koji je i najveći izvoznik (182,9 milijuna kuna), a najviše zaposlenih (671) imalo je KUTJEVO d.d.

14 novopozitivnih u Požeško-slavonskoj županiji

foto:pixbay

U Požeško-slavonskoj županiji trenutno je aktivno 132 slučaja zaraze korona virusom (COVID-19), 117 osoba nalazi se u kućnoj izolaciji, a 15 osoba je hospitalizirano. U samoizolaciji se nalazi 407 osoba, a ukupno je testirano 12010 osoba. Na posljednjem testiranju obrađeno je 143 uzorka, od kojih je 14 pozitivnih.  Tijekom dana će se nastaviti s testiranjem kontakata zaraženih osoba kao i svih suspektnih osoba.

Penava: Uopće nije opcija da ove godine ne bude Kolone sjećanja

FOTO: Press032/Ivan Matić

Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava poručio je u utorak kako uopće nije opcija da ove godine u Vukovaru ne bude Kolone sjećanja 18. studenoga.

“Nama je Dan sjećanja nešto što uopće ne dolazi u obzir da se ne obilježi i da Kolone sjećanja ne bude”, izjavio je Penava novinarima.

Napomenuo je kako u Koloni sjećanja nema mjesta nikakvim tenzijama, ni kada je politika u pitanju, niti kad je korona u pitanju te kako će gradske vlasti učiniti sve za potpuno poštivanje epidemioloških mjera nastojeći smanjiti rizik zaraze.

Obiteljski liječnici ogorčeni zbog najave kontrolora HZZO-a

FOTO:PIXABAY

Strukovna udruga liječnika praktičara opće, odnosno obiteljske medicine, Koordinacija liječnika hrvatske obiteljske medicine (KoHOM), u utorak navečer oglasila se na Facebooku zbog najave kontrolora HZZO-a koji su se ovog tjedna najavili obiteljskim liječnicima diljem Hrvatske. prenosi N1.

“Diljem RH obiteljskim liječnicima ovih su se tjedana najavili kontrolori HZZO-a. Dok RH bilježi rekorde u broju zaraženih, udvostručuje se broj umrlih, bolnički kapaciteti pucaju, lijlečnici umirovljenici hrabro se odazivaju pozivu upomoć izlažući se riziku obolijevanja od teške bolesti i smrti, epidemiolozi više ne uspijevaju pratiti kontakte, studenti medicine pohrlili su upomoć, obiteljska grca s po 100 – 150 i više kontakata dnevno, uz sve to provodeći cijepljenje nikad većeg broja pacijenata, naši hrabri HZZO kontrolori također su se izgleda odazvali ministrovom pozivu na opću mobilizaciju zdravstva!

Spremno čekaju da im se još isti dan dostavi sva moguća dokumentacija o pacijentima na bolovanju kako bi procijenili je li ono opravdano ili nije i kako bi našli kakav zgodan razlog da kazne obiteljskog liječnika. Nekima su kontrolirali propisivanje lijekova po preporuci bolničkih doktora, nekima je li točka u šifri dijagnoze na pravom mjestu, neke provjeravali jesu li na radnom mjestu…

I sav taj težak i u ovom trenutku za hrvatsko zdravstvo presudno važan posao, radili su naravno iz daleka, iz svojih toplih ureda jer sačuvaj bože narušavati tešku epidemiološku situaciju u zemlji. #budimoodgovorni, naravno.

Sve samo da se pomogne onima na prvoj crti”, napisali su iz KoHOM-a.

DHMZ: Na Jadranu pretežno, u unutrašnjosti djelomice sunčano

foto:pixabay

Djelomice, a na Jadranu pretežno sunčano. Na kopnu ujutro mjestimice magla, a od sredine dana i povećana naoblaka, osobito u sjevernim i istočnim predjelima gdje povremeno može biti kiše. Vjetar slab, na Jadranu do umjeren, prema otvorenom moru i jak sjeverozapadnjak, ujutro uz obalu sjevernog dijela i bura. Najniža jutarnja temperatura između 4 i 9, na Jadranu od 11 do 15, a najviša dnevna uglavnom između 14 i 17, na Jadranu 19 i 22 °C.- izvijestili su iz Držanog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ)