Naslovnica Blog Stranica 2912

Osječko-baranjska županije omogućila dodatnu edukaciju za 25 dugotrajno nezaposlenih osoba

Nove ugovore o izvođenju programa osposobljavanja za nezaposlene osobe na području Osječko-baranjske županije jučer (27. listopada 2020. godine) potpisao je zamjenik župana Petar Lagator, i to s direktorom Zavoda za informatiku Osijek Draženom Tomićem ugovor za ECDL edukaciju 15 osoba te s Marinom Selešem iz Pučkog otvorenog učilišta Osijek za osposobljavanje 10 osoba za rad u računovodstvu za mala poduzeća. Potpisivanju su nazočili pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo Ivana Katavić Milardović te Ivan Ravlić, predstojnik Regionalnog ureda Hrvatskog zavoda za zapošljavanje u Osijeku.

Osim troška edukacije, Županija u potpunosti financira i trošak prijevoza za 25 polaznika izabranih po preporuci HZZ-a.

Kako je rekao zamjenik župana Petar Lagator, ugovori predstavljaju nastavak višegodišnjih aktivnosti Osječko-baranjske županije na osposobljavanju dugotrajno nezaposlenih i teže zapošljivih osoba, što je osobito važno u aktualnoj epidemijskoj krizi, kako bi te osobe lakše našle posao i bile konkurentnije na tržištu radne snage.  

– Krajem rujna na području Regionalnog ureda bilježimo 16.851 nezaposlenu osobu, što je 13 posto više nego u rujnu 2019. godine, međutim to je tri posto manje nego u kolovozu ove godine. Od početka korona krize, od ožujka do danas bilježimo porast od 505 nezaposlenih osoba, što nije tako veliki broj u odnosu na ukupan broj nezaposlenih u tom razdoblju u Hrvatskoj, od 135.000 na trenutno 152.000. Krajem rujna na našem području bilo je 89.175 zaposlenih osoba, odnosno 1.183 više nego prethodnog mjeseca. Vlada RH i Zavod prate trendove i želimo biti pouzdan partner u očuvanju radnih mjesta i potpora poduzetnicima. Do sada smo zaprimili oko 5.500 zahtjeva čime smo obuhvatili oko 30.000 zaposlenih osoba kod poslodavaca na našem području, a utrošeno je više od 310 milijuna kuna. Tim mjerama pokušavamo zadržati razinu zaposlenosti. Tijekom rujna poslodavci su oglasili 1.389 slobodnih radnih mjesta što je 150 više nego u istom razdoblju prošle godine, a vjerujem da će i mjere u razdoblju listopad-prosinac polučiti željeni učinak – rekao je Ivan Ravlić te zahvalio Osječko-baranjskoj županiji na višegodišnjoj uspješnoj suradnji.

Pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo Ivana Katavić Milardović istaknula je da Osječko-baranjska županija s ciljem poticanja zapošljavanja, stvaranja dodatne motivacije za traženje posla te kao odgovor na potrebe poslodavaca provodi različite programe osposobljavanja za nezaposlene osobe. U 2020. godini planirano je 300.000,00 kuna i provodit će se projekti ECDL edukacije, Računovodstvo za mala poduzeća, EU-voditelj projekta, Pomoćnici u nastavi, od kojih su za prva dva danas potpisani govori za njihovu realizaciju.

U razdoblju od 2004. do 2019. godine Županija je financirala osposobljavanje za 995 osoba u iznosu od 3.398.394,76 kuna.

ECDL EDUKACIJA

Edukaciju u trajanju od 120 sati provodit će Zavod za informatiku Osijek, a ukupna vrijednost ugovora je 37.500,00 kuna. Program se obavlja se za 15 nezaposlenih osoba, čiji popis utvrđuje Hrvatski zavod za zapošljavanje Regionalni ured Osijek.

Osposobljavanje na osobnom računalu izabrano je obzirom da nema gotovo niti jednog zanimanje sa srednjom stručnom spremom gdje kao preduvjet nije navedeno poznavanje rada na osobnom računalu, a vrlo je loša opća informatička pismenost populacije nezaposlenih osoba kojima je ovaj projekt namijenjen.

RAČUNOVODSTVO ZA MALA PODUZEĆA

Osposobljavanje će provoditi Pučko otvoreno učilište Osijek, a vrijednost Ugovora je 45.000,00 kuna. Osposobljavanje će se provoditi za 10 polaznika, a sastoji se od 250 sati nastave na kojima će biti obrađena sljedeća tematika: računovodstvo, knjigovodstvo, zakonski propisi, poslovne knjige, inventura, računski plan, evidentiranje, informatika u računovodstvu i porezi.

Mejaši snimili glazbeni antidepresiv – u pjesmi zapjevao i njihov član iz sjene!

Foto: Tina Blagušević

Dok su mnogi domaći glazbenici već odavno u “lockdown modu”, popularni tamburaši u starkama, varaždinski Mejaši ni ne razmišljaju odustati. Nedavno su objavili novi album Nova godina, a upravo i videospot za naslovnu pjesmu.

“Nama glazbenicima nije teško raditi neke druge poslove, ali ipak bi bilo bolje da svi radimo ono u čemu smo najbolji, a to je u našem slučaju glazba. U spotu smo pokazali da nam dobro stoji i prava radnička “šljaka” i da složni možemo sve napraviti pa smo instrumente zamijenili lopatama, mješalicama za beton, čekićima, traktorima. Nema sramotnog posla ni za koga u ovim kriznim trenucima iako jedva čekamo popeti se ponovno na pozornicu i izvesti ovu pjesmu uživo da osjetimo reakciju publike koja nam je još davnih dana ustupila mjesto u svojim srcima”, kaže pjevač Edo Drakulić.

“Pozitivnu energiju iz pjesme iskoristili smo kako bismo našoj publici u ova teška vremena napravili pravi glazbeni antidepresiv i porukom prizvali neke bolje dane za sve nas. Ako malo dodamo gas, možemo proširiti taj virus optimizma”, istaknuo je samouvjereno voditelj benda Nikola Bosilj baš na značajan dan kad cijela Hrvatska ponovno ulazi u nove mjere karantene.

Ova pohvalna inicijativa vrijednih glazbenika još je jednom potvrdila njihovu lidersku poziciju na sceni koja im, kažu, predstavlja ogromnu odgovornost prema publici. Zato se uvijek i trude biti inovativni, a kreativnost među njima posebno je na cijeni.

Tako se u novom singlu Nova godina prvi put mogu čuti dva glasa u glavnoj ulozi; uz frontmena Edu Drakulića zapjevao je i Denis Dumančić, stalni član benda gotovo od početka njihova diskografskog postojanja.

“U početku sam usmjeravao bend, zadatak mi je prije svega da stvaram pjesme, da izmislim nešto novo, da budemo drugačiji od svih. Uspjelo nam je, odlična smo kombinacija, nastupamo već osam godina i s Mejašima sam doživio novu mladost. Više mi se sviđa u bendu biti u pozadini, svirati i osluškivati puls publike nego biti frontmen, no uvijek se rađaju nove ideje i došla je pjesma koja me vratila u ulogu pjevača. Držimo do zdravlja, čuvamo se korone i ovom pjesmom poručujemo kako vjerujemo da će nova godina biti bolja za sve; na naš mejaški način”, zaključuje autor i ovog novog hita popularnih glazbenika.

U vinkovačkoj bolnici odgođeni svi dogovoreni zahvati

Zbog jačanja pandemije koronavirusa i opterećenosti bolničkog sustava, u vinkovačkoj Općoj županijskoj bolnici do daljenjega su odgodili sve dogovorene zahvate koji nisu hitni, priopćili su u utorak iz bolnice.

“Trenutačno na covid odjelu imamo 21 pacijenta i riječ je o osobama sa srednje teškom kliničkom slikom. Pozitivna su i dva liječnika te šest medicinskih sestara, neki su u samoizolaciji, pa bolnica radi pod punim opterećenjem. Popunjenost nam je 70 posto”, rekla je glasnogovornica bolnice Sonja Marinković.

U Vukovarsko-srijemskoj županiji potvrđena su 53 nova slučaja zaraze koronavirusom. Od početka pandemije u toj je županiji od covida-19 oboljelo 1675 osoba od kojih je 1278 izliječeno, a 20 ih je umrlo.

Koji su kriteriji za testiranje na SARS-CoV-2?

foto: pixabay

HZJZ je objavio objedinjene revidirane preporuke o prioritetima za testiranje na SARS-CoV-2, postupanju s kontaktima, završetku izolacije i samoizolacije.

Izmjene u odnosu na ranije verzije: 

  • prema odluci Ekspertne skupine kriznog stožera Ministarstva zdravstva, samoizolacija osobe koja je bliski kontakt oboljele osobe od COVID19 se skraćuje s 14 na 10 dana, uz pojačano pridržavanje mjera za sprječavanje infekcija po izlasku iz izolacije. Iznimka su osobe koje rade u ustanovama za smještaj i boravak za starije i teško bolesne osobe i osobe s invaliditetom, u kojih karantena traje 14 dana.
  • kriteriji za prekid izolacije podijeljeni su na četiri kategorije bolesnika: oboljeli s blagom ili umjerenom kliničkom slikom, oboljeli s teškom kliničkom slikom, oboljeli koji je imunokompromitiran/korisnik/djelatnik kolektiva s osjetljivom populacijom i asimptomatski oboljeli od COVID-19.
  • klinički kriterij za prestanak izolacije simptomatskog bolesnika je minimalno tri uzastopna dana bez povišene tjelesne temperature bez primjene antipiretika i značajno poboljšanje ostalih simptoma (u prethodnoj verziji je bio jedan).
  • sve mjere koje se odnose na zdravstvene djelatnike i djelatnike kod pružatelja socijalnih usluga smještaja i boravka za starije i teško bolesne odrasle osobe i osobe s invaliditetom, jednako se primjenjuju i na učenike i studente koji obavljaju praksu u tim ustanovama te na roditelje koji borave s djetetom u bolnici (zdravstvene ustanove trebaju omogućiti uzimanje brisa roditelja na istom punku na kojem se uzima bris njihovom djetetu).

Prioritetne skupine za testiranje su: 

Sve simptomatske osobe sa postavljenom kliničkom sumnjom na COVID-19

i asimptomatske osobe:

  • Djelatnici zdravstvenih ustanova i djelatnici kod pružatelja socijalnih usluga smještaja i boravka za starije i teško bolesne odrasle osobe i osobe s invaliditetom prije povratka na posao nakon višednevne odsutnosti zbog korištenja godišnjeg odmora ili zbog drugog razloga,
  • Osobe koje se jave u zdravstveni sustav zbog drugog osnovnog medicinskog stanja/dijagnoze, a na temelju trijaže se procijeni da je visok rizik da je osoba bila izložena infekciji
  • Prijem novih korisnika kod pružatelja socijalnih usluga smještaja i boravka za starije i teško bolesne odrasle osobe i osobe s invaliditetom te ostale ustanove socijalne skrbi. 
  • Premještaj korisnika iz bolnice kod pružatelja socijalnih usluga smještaja i boravka za starije i teško bolesne odrasle osobe i osobe s invaliditetom odnosno u zdravstvene ustanove za dugotrajno liječenje i palijativnu skrb. 
  • Bolesnici u kojih se planira hospitalizacija kao i bolesnici u kojih se planira provođenje dijagnostičko-terapijskih postupaka koji generiraju aerosol u specijalističko-konzilijarnoj ili bolničkoj zdravstvenoj zaštiti.
  • Djeca koja su smještena u učeničkim domovima, pohađaju dječji vrtić ili školu kao i studenti smješteni u studentskim domovima prema epidemiološkoj indikaciji, kada o rezultatu ovisi postupanje s cijelom skupinom. 
  • Imunokompromitirane osobe koje rade u zdravstvenim ustanovama i kod pružatelja socijalnih usluga smještaja i boravka za starije i teško bolesne odrasle osobe i osobe s invaliditetom, na kraju karantene, a prije povratka na posao.

Za više informacija kliknite ovdje.

Stručno vodstvo kroz postav izložbe Autoportreti iz fundusa Muzeja likovnih umjetnosti

izvor: MLU

Muzej likovnih umjetnosti poziva sve zainteresirane na stručno vodstvo kroz postav izložbe Autoportreti iz fundusa Muzeja likovnih umjetnosti, u srijedu 28. listopada u 18:00 sati. Vodstvo će održati kustosica Mateja Moser.

Riječ je o izložbi koja problematizira temu autoportreta u fundusu Muzeja, revalorizira i prezentira u novom svjetlu poznate nam autoportrete. Autor izložbe, dr. sc. Daniel Zec, viši kustos ističe da se izložbom daje doprinos kompletnoj obradi jednog aspekta muzejskog fundusa koji je ujedno i kvalitetna priprema za budući stalni postav Muzeja likovnih umjetnosti. Značaj izložbe također leži u činjenici da većinu djela potpisuju umjetnici koji pripadaju osječkome likovnom krugu ili su rođenjem Osječani (raspon djelovanja od sredine XIX. stoljeća pa sve do danas), što je pak rezultat planiranog formiranja i nadopunjavanja zbirki Muzeja.

Kroz izložbu je prikazano ukupno 48 autoportreta 36 autora (što je odraz brojčanog stanja u fundusu Muzeja) raspoređenih u četiri zbirke: slikarstva, kiparstva, plaketa i medalja te crteža i grafika. Posjetitelji imaju priliku vidjeti najstariji autoportret u fundusu Muzeja (1837.-1839.) koji pripada Franji Pfalzu, potom autoportrete afirmiranih hrvatskih umjetnika poput Ive Kerdića, Branka Ružića, Slavka Kopača, Vladimira Filakovca i Julija Knifera, ali i autoportrete osoba koji su više poznati kao likovni kritičari i povjesničari umjetnosti negoli kao umjetnici poput Guida Jenyja i Ota Švajcera. Valja istaknuti da je autor izložbe stručno obradio i autoportrete slikarica poput Elze Rechnitz, Ljerke Filakovac, Helle Reymann, Helene Janečić i Lane Ključarić, što govori o kontinuiranoj prisutnosti žena na osječkoj slikarskoj sceni još od dvadesetih godina XX. stoljeća.

Uz, dominantno, umjetnike iz osječkog likovnog kruga, potom uz druge značajne hrvatske umjetnike izložba predstavlja i umjetnike iz Mađarske te Srbije (István Altorjai, Elemér Soltra, Jovan Bijelić i Miodrag Stanković).

Izložba se u MLU može pogledati do 15.studenoga 2020. Ulaz na vodstvo je slobodan, uz poštivanje svih propisanih epidemioloških mjera.

Lagator o stanju u OBŽ, proboj virusa u starački dom u Šagu

izvor: OBŽ

Nakon izvještaja Stožera civilnog stožera Osječko-baranjske županije o novooboljelima u proteklih 24 sata načelnik Petar Lagator obratio se javnosti.

Podsjetimo kako u Osječko-baranjskoj županiji u posljednja 24 sata ima 96 novooboljelih te da je 393 osoba testirano. Novooboljeli dolaze iz 31 naselja, dok Osijek s okolicom ima najveći broj novih slučajeva.

Proboj virusa dogodio se u privatnom Domu za starije i nemoćne Sveti Antun u Šagu te je 9 korisnika oboljelo od koronavirusa od čega je njih 8 u posljednja 24 sata. Načelnik Lagator objasnio je kako u tom domu ima ukupno 29 zaposlenih osoba i 51 korisnik te da je testiranje svih osoba u procesu.

Koronavirus pojavio se i u Centru za pružanje usluga zajednici ”JA kao i TI” u izdvojenoj kući u Čepinu. Zaraženo je ukupno pet korisnika, dok je jedan od njih u KBC-u Osijek.

U ostalim domovima u kojima se pojavio koronavirus situacije je nepromijenjena već nekoliko dana. Radi se o županijskim domovima u Osijeku, Đakovu i Belom Manastiru.

Po pitanju obrazovnog sustava, ukupno su zaražene 82 osobe, a u pitanju su i učenici i osoblje škola. U samoizolaciji je 815 osoba. Tri osnovne škole imaju po pet pozitivnih učenika, a četiri škole imaju po tri pozitivna učenika.

Svečano otvorenje obnovljenog Vukovarskog vodotornja

izvor: Grad Vukovar

Svečano otvorenje Vukovarskog vodotornja – simbola hrvatskog zajedništva održati će se 30. listopada 2020. godine s početkom u 17:30 do 18:30 sati.

Zbog epidemije koronavirusa otvorenje biti će bez posjetitelja. Prijenos će biti dostupan na online platformama, u produkciji Grada Vukovara preko službenih internetskih stranica Grada Vukovara (www.vukovar.hr) i tvrtke Vukovarski vodotoranj – simbol hrvatskog zajedništva d.o.o. (www.vukovarskivodotoranj.hr) kao i putem Facebook stranica Grada Vukovara, gradonačelnika Ivana Penave i Vukovarskog vodotornja – simbola hrvatskog zajedništva.

Grad Vukovar poziva sve da se pridruže svečanome otvorenju Vukovarskog vodotornja iz svojih domova te preko elektroničkih uređaja pratite koncertni program koji je pripremljen.

Vukovarski vodotoranj moći će se uživo posjetiti već sljedećega dana u subotu, 31. listopada 2020. godine kada će otvoriti svoja vrata za sve posjetitelje. Prilikom posjete potrebno je pridržavati se svih propisanih epidemioloških mjera.  

Zbog potreba snimanja i iz epidemioloških razloga pristup samome Vukovarskom vodotornju u vremenu održavanja prijenosa neće biti omogućen.

Policija moli građane za pomoć: traži se nepoznati automobil i vozačica

foto: MB PRESS

U četvrtak, oko 13.00 sati, u ulici Zbora narodne garde u Virovitici, na pješačkom prijelazu ispred Tehničke škole, došlo je do naleta osobnog automobila nepoznate marke kojim je upravljala nepoznata vozačica na šesnaestogodišnju pješakinju za koju je naknadno utvrđeno da je u tom naletu lako ozlijeđena. Obzirom da do sada prikupljenim i provjerenim informacijama nije utvrđen identitet vozačice koja je upravljala navedenim vozilom te nakon prometne nesreće stupila u kontakt s ozlijeđenom maloljetnom osobom, nakon čega je napustila mjesto prometne nesreće.
 
Policijska uprava virovitičko-podravska moli građane koji imaju bilo kakvih saznanja o navedenoj prometnoj nesreći i nepoznatoj vozačici, neka se jave osobno u Postaju prometne policije Virovitica ili na telefonski broj 033/741-467, odnosno pozivom na broj 192.

Podsjetimo kako je toga dana u razmaku od 15 minuta dvoje pješaka stradalo na istom pješačkom prijelazu. U prvoj nesreći petnaestogodišnja pješakinja zadobila je teške tjelesne ozljede opasne po život. Odmah je prevezena u Opću bolnicu Virovitica nakon čega i u KBC Osijek.

20 novopozitivnih u Požeško-slavonskoj županiji

foto: PSŽ

U Požeško-slavonskoj županiji trenutno je aktivno 135 slučajeva zaraze korona virusom (COVID-19), 120 osoba nalazi se u kućnoj izolaciji, a 15 osoba je hospitalizirano. U samoizolaciji se nalazi 482 osobe, a ukupno je testirano 11867 osoba. Na posljednjem testiranju obrađeno je 200 uzoraka, od kojih je 20 pozitivnih.  Tijekom dana će se nastaviti s testiranjem kontakata zaraženih osoba kao i svih suspektnih osoba.

Posjete i ulazak u socijalne ustanove kao što su domovi za stare i nemoćne, do daljnjega su ukinute, domovi zdravlja funkcioniraju tako da će se obavljati mjerenje temperature i dezinficiranje na ulazu, za sve ostale slučajeve postoje obiteljski liječnici te se svakako apelira na građane da odgode manje važne preglede.

Zbog trenutne situacije na području županije, od 03. srpnja ponovno je aktivirana COVID ambulanta u Požegi s radnim vremenom od 08,00 do 20,00 sati, na adresi Matije Gupca 10. Kontaktni broj ambulante: 095/340-0019

U Hrvatskoj 1413 novih slučajeva i 18 preminulih

foto:HRT/screenshot

U protekla 24 sata zabilježeno je 1.413 novih slučajeva pa je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 11.311. Među njima je 897 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 57 pacijenata. Preminulo je 18 osoba.

Do danas je ukupno zabilježena 38.621 osoba zaražena novim koronavirusom, od kojih je 470 preminulo, a 26.840 se oporavilo (1.003 u protekla 24 sata). U samoizolaciji je trenutno 27.720 osoba. Do danas je ukupno testirano 457.726 osoba, od toga 8.185 u posljednja 24 sata.