U Vukovarsko-srijemskoj županiji, prema podacima pristiglim do 8:00 sati, u posljednja 24 sata je 26 novih pozitivnih osoba na COVID-19 (5 osoba iz Vinkovaca, 4 iz Tovarnika, 3 iz Iloka, 3 iz Vukovara, 3 iz Štitara, 1 iz Antina, 1 iz Borova, 1 iz Županje, 1 iz Svinjarevaca, 1 iz Starih Jankovaca, 1 iz Orolika i 2 osobe s boravištem izvan županije). Preminulih osoba nema.
Od početka epidemije, ukupan broj oboljelih osoba je 1341, od kojih je 1084 osoba izliječeno, a ukupno je 19 preminulih osoba.
Trenutno je u županiji 22 osobe hospitalizirano zbog COVID-19 bolesti.
U protekla 24 sata testirano je 255 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 14966.
U samoizolaciji na području županije je 1078 osoba.
Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-srijemskoj županiji je pozitivno 14 radnika iz sustava zdravstva (3 liječnika, 6 medicinskih sestara/tehničara, 1 drugi zdravstveni radnik i 4 nezdravstvena radnika).
U samoizolaciji iz sustava zdravstva je 27 radnika (7 liječnika, 14 medicinskih sestara/tehničara, 2 druga zdravstvena radnika i 4 nezdravstvena radnika).
Iz sustava obrazovanja ukupno je obolio 1 nastavnik i 14 učenika.
U samoizolaciji se nalazi 27 nastavnika i 289 učenika.
Ministar unutarnjih poslova i šef Nacionalnog stožera civilne zaštite Davor Božinović izjavio je u utorak da Hrvatska ne razmišlja o uvođenju policijskog sata te istaknuo da “težina mjera ovisi o disciplini svakoga od nas”.
“Kada bi se svi pridržavali jednostavnih mjera, a to je fizička distanca, higijena ruku i nošenje maski kada se ne može osigurati dovoljna fizička distanca, onda nam nikakve mjere ne bi bile potrebne”, kazao je Božinović u izjavi nakon potpisivanja sporazuma s američkim ministarstvom domovinske sigurnosti.
Dodao je da je zaštita od bliskih kontakata najbolji način kako spriječiti da i u Hrvatskoj dođe do uvođenja restriktivnih mjera.
Građane je pritom pozvao da se suzdrže od okupljanja i privatnih slavlja koja su dokazano žarišta epidemije, pogotovo kada se odvijaju u zatvorenom prostoru.
“To u konačnici dovodi u opasnost zdravstveni sustav koji onda nije u poziciji da pomogne ne samo ljudima koji boluju od covida -19 nego i drugim bolesnicima jer jednostavo dođe u fazu da je zatrpan”, kazao je Božinović.
“Svako širenje epidemije znači da smo bili negdje gdje smo se mogli i bolje zaštititi, a pogotovo je sve manje opravdanja ako se to događa na nekakvim slavljima i zabavama bez obzira bile one privatnog ili drugog karaktera”, poručio je Božinović.
Hrvatski sabor je 2019. godine, 21. listopada proglasio Nacionalnim danom sigurnosti cestovnog prometa. Nacionalni dan sigurnosti cestovnog prometa obilježiti će se u 10 gradova diljem Hrvatske. Između ostalih mjesta obilježavanje biti će u Osijeku, Vukovarsko-srijemskoj županiji, Slavonskom Brodu i Požegi.
Ovogodišnji prvi Nacionalni dan sigurnosti cestovnog prometa obilježit će se pod motom „Kad sigurno voziš, sigurno stižeš“ koji će biti popraćen s hashtagovima #vozimsigurno, #mupbrine i #police4prevention.
Ove se godine obilježava po prvi puta te je za njegovo obilježavanje iz Nacionalnog programa sigurnosti prometa na cestama osigurano 300,000,00 kn.
OSIJEK – Od 8 do 14 sati na Trgu Sv. Trojstva, obilježiti će se ovaj dan podjelom letaka i drugog promidžbenog materijala kojom će se podsjetiti građane na „4 ubojice u prometu“, brzinu, alkohol, nekorištenje sigurnosnog pojasa i nepropisno korištenje mobitela, koji su uzročnici najvećeg broja stradavanja u prometu.
VSŽ – Povodom Nacionalnog dana sigurnosti cestovnog prometa, policijski službenici Policijske uprave vukovarsko-srijemske provesti će preventivno-represivnu akciju usmjerenu na sprječavanje i sankcioniranje najtežih prekršaja, posebice tzv. „četiri glavne ubojice u prometu“ – brzina, alkohol, nevezanje pojasom i nepropisno korištenje mobitela. Vozače, zatečene u prometu, neovisno o utvrđenom prekršaju, darivat će prigodnim podsjetnikom na kampanju Dan bez mobitela u prometu- osvježivačem zraka za automobile.
SLAVONSKI BROD – od 8 do 14 sati, na Trgu Ivane Brlić Mažuranić, obilježiti će se ovaj dan podjelom letaka i drugog promidžbenog materijala kojom će se podsjetiti građane na „4 ubojice u prometu“, brzinu, alkohol, nekorištenje sigurnosnog pojasa i nepropisno korištenje mobitela, a koji su uzročnici najvećeg broja stradavanja u prometu.
POŽEGA – Kako bi se upozorilo na opasnosti u prometu, danas policijski službenici Policijske postaje Požega u Industrijskoj ulici u Požegi dijele građanima prigodni promidžbeni materijal te ih podsjećaju na „četiri ubojice u prometu“. Također će građani imati priliku potpisati i prisegu da će poštovati prometnu kulturu.
Cilj je podsjetiti sve građane o potrebi poštovanja prometnih propisa i pravila, potrebi humanog odnosa svih sudionika u prometu, s posebnim naglaskom na najranjivije skupine kao što su djeca, pješaci biciklisti i motociklisti.
Projekt je nastao na temelju crne statistike u prometu prema kojoj u Republici Hrvatskoj godišnje prosječno stradaju 15 652 osobe. Od tog broja 79,4 posto prošlo je s lakšim tjelesnim ozljedama. Teške tjelesne ozljede zadobilo je 18,4 posto osoba, dok je 2,2 posto osoba godišnje poginulo, što je prosječno 351 osoba godišnje. Prometne su nesreće ubojica broj jedan mladih ljudi u dobi između 10 i 25 godina u cijelom svijetu pa i u Hrvatskoj.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Kohezijskog fonda
Projekt se provodi u sklopu Operativnog programa konkurentnost i kohezija
Naziv projekta: Nabava mobilnog reciklažnog dvorišta
Korisnik sredstava: Općina Podcrkavlje
Ukupni prihvatljivi troškovi: 227.777,77,00 kuna
EU sufinanciranje projekta: 193.611,10 kuna
Glavna svrha projekta:
a) potaknuti i povećati odvajanje te prikupljanje problematičnog otpada iz kućanstava te njegovu odgovarajuću oporabu ili zbrinjavanje, umjesto česte prakse odbacivanja takvog otpada u miješani komunalni otpad ili u manjoj mjeri u okoliš;
b) potaknuti i povećati odvajanje te prikupljanje električnog i elektroničkog otpada (običnog i onog koji sadrži opasne tvari), osim otpada za kojeg postoje odgovarajuće usluge besplatnog odvoza takvog otpada iz kućanstava (razni uređaji većih dimenzija i mase); time se izbjegava odbacivanje tog otpada u miješani komunalni otpad ili ostaje pored spremnika za prikupljanje miješanog komunalnog otpada uzrokujući dodatni trošak za zbrinjavanje istog na teret svih građana;
c) potaknuti i povećati prikupljanje glomaznog otpada manjih dimenzija i mase (uključujući dio otpada nastalog tijekom provedbe manjih građevinskih zahvata u kućanstvima) umjesto da završava u miješanom komunalnom otpadu ili ostaje pored spremnika za prikupljanje miješanog komunalnog otpada uzrokujući dodatni trošak za zbrinjavanje istog na teret svih građana;
d) potaknuti i povećati prikupljanje posebnih kategorija otpada kao npr. ambalaže koja se ne nalazi u sustavu povratne naknade (većih dimenzija ili mase, neprikladne za prikupljanje u spremnicima na javnoj površini ili na kućnom pragu), te plastike koja nije ambalažni otpad.
Rezultati projekta: Nabava mobilnog reciklažnog dvorišta za sva naselja na području Općine Podcrkavlje
Aktivnosti na projektu: nabava mobilnog reciklažnog dvorišta, upravljanje projektom, promidžba i vidljivost i izobrazno-informativne aktivnosti.
Razdoblje provedbe projekta: Od 29.06.2020. do 29.10.2020.
Vrste otpada koje će se zaprimati u mobilnom reciklažnom dvorištu:
Problematični otpad: Otapala, Kiseline, Lužine, Fotografske kemikalije, Pesticidi, Fluorescentne cijevi i ostali otpad koji sadrži živu, Odbačena oprema koja sadrži klorofluorougljike, Ulja i masti, Boje, tiskarske boje, ljepila i smole koje sadrže opasne tvari, Deterdženti koji sadrže opasne tvari, Citotoksici i citostatici, Baterije i akumulatori i nesortirane baterije i akumulatori, Odbačena električna i elektronička oprema koja sadrži opasne komponente, Drvo koje sadrži opasne tvari, Plinovi u posudama pod tlakom (uključujući halone) koji sadrže opasne tvari, Ambalaža koja sadrži ostatke opasnih tvari ili je onečišćena opasnim tvarima, Metalna ambalaža koja sadrži opasne čvrste porozne materijale (npr. azbest), uključujući prazne tlačne posude
Otpadni papir: Ambalaža od papira i kartona, Papir i karton
Otpadni metal: Ambalaža od metala, Metali
Otpadno staklo: Staklena ambalaža, Staklo
Otpadna plastika: Ambalaža od plastike, Plastika
Otpadni tekstil: Odjeća, Tekstil
Krupni (glomazni) otpad: Glomazni otpad
Jestiva ulja i masti
Boje: Boje, tinta, ljepila i smole
Deterdženti
Lijekovi
Baterije i akumulatori
Električna i elektronička oprema
Građevni otpad iz kućanstva: Beton, cigle, crijep, pločice i keramika, kabelski vodiči, izolacijski materijali koji sadrže azbest, ostali izolacijski materijali, koji se sastoje ili sadrže opasne tvari, građevinski materijali koji sadrže azbest, građevinski materijali na bazi gipsa onečišćeni opasnim tvarima
Odnosi se samo na građevni otpad koji nastaje održavanjem i manjim popravcima koje obavlja sam vlasnik u količini ne većoj od 200 kg u šest uzastopnih mjeseci.
Ostalo: Otpadni tiskarski toneri koji sadrže opasne tvari, otpadne gume, oštri predmeti.
Sadržaj teksta isključiva je odgovornost Općine Podcrkavlje.
Donna Vekić ispala je na startu WTA turnira u češkoj Ostravi. U prvom kolu turnira svladala ju je Veronika Kudermetova sa 6:2, 6:4.nakon 73 minute igre.
Bio je to njihov treći međusobni dvoboj i prva pobjeda ruske 23-godišnje ruske tenisačice koju je Vekić prethodno oba puta pobijedila na turniru Sankt Peterburgu (2017. i 2019.).
Kudermetova je u prvom setu bila značajno bolja i dvaput oduzela servis Osječanki, u trećem i petom gemu, te lakoćom osvojila prvu dionicu.
Hrvatska tenisačica zadnji je put ostvarila pobjedu prije mjesec i pol dana.
Danas je u Prosvjetno-kulturnom centru Mađara u Osijeku održana početna konferencija projekta “Manjine kao mostovi između zajednica”, financiranog kroz Program prekogranične suradnje Mađarska-Hrvatska 2014.-2020. Nositelj projekta je Turistička zajednica Osječko-baranjske županije, a partneri su Hrvatska samouprava iz Pečuha koja predstavlja hrvatsku manjinu u Mađarskoj, Zsolnay kulturna četvrt iz Pečuha i Demokratska zajednica Mađara Hrvatske. Osječko-baranjska županija podupirući je partner projekta, a konferenciji je nazočio i zamjenik župana Osječko-baranjske županije iz reda nacionalnih manjina Radomir Čvarković.
Jedan od osnovnih izazova za jačanje turističke razmjene između Mađarske i Hrvatske upravo je jezična barijera, stoga projekt ima za cilj povećanje tijeka informacija između medija i turističkog i kulturnog sektora u Osječko-baranjskoj županiji i Županiji Baranja, s naglaskom na promociju i informiranje o kulturnim i turističkim događanjima.
– Jedan od glavnih ciljeva projekta je učiniti turističku ponudu vidljivijom kako na razini regije tako i šire upravo u suradnji s manjinskim zajednicama – rekla je Ivana Jurić, direktorica Turističke zajednice Osječko-baranjske županije.
Održana su i dva tematska panela na kojima su sudjelovali Oliver Matijević, izvršni predsjednik Demokratske zajednice Mađara Hrvatske, Stjepan Blažetin, predsjednik Hrvatske samouprave-Pečuh, Goran Ivanović saborski zastupnik, Renata Forjan, direktorica Turističke zajednice Općine Bilje, Ljiljana Vajda-Mlinaček, direktorica za marketing, turizam i korporativne komunikacije Belje plus d.o.o., Dražena Vrselja, intendantica Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Ivana Jurić, direktorica TZ OBŽ i Mislav Matišić iz TZ OBŽ.
– Na području susjedne nam Županije Baranya prošle je godina ostvareno oko 700.000 noćenja, dok je ta brojka u Osječko-baranjskoj županiji 234.000. To ukazuje na velik prostor za povećanje posjeta gostiju iz Mađarske kao i stranih gostiju koji borave u prekograničnom području. Ujedno rijetko koji dio Hrvatske ima tako turistički zanimljivo susjedstvo, što stvara potencijal za „prelijevanje“ gostiju odnosno njihov produžen boravak na destinaciji – pojasnila je Ivana Jurić.
Priliku u povećanju broja gostiju iz Hrvatske vide i partneri iz Mađarske.
– Kultura i vino dva su najvažnija stupa ove destinacije, a oba su dostupna u “vrhunskoj” kvaliteti, pa ćemo svoju komunikaciju usmjeriti prvenstveno na domaće tržište, a zatim na susjedne zemlje. S naše točke gledišta, naravno, kultura je turistički proizvod koji možemo ponuditi i u Hrvatskoj, a komunikacija na hrvatskom jeziku je bitna, i to je nešto što ćemo poboljšati za postizanje uspjeha. Nadamo se da ćemo pronaći jake i pouzdane partnere, a također ćemo stvoriti platformu na kojoj će informacije biti lako dostupne za obje strane za planiranje putovanja – poručio je Sámuela Kőszegija, voditelj projekata Kulturne četvrti Zsolnay.
Projekt se provodi ukupno 16 mjeseci, s početkom 1. rujna 2020.godine, a njegova ukupna vrijednost iznosi 199.202,00 EUR. Neke od planiranih aktivnosti projekta uključuju umrežavanje dionika u turizmu i civilnom sektoru s dvije strane granice kroz organizaciju dijaloga na temu suradnje medija, turističkih dionika, institucija i kulturnih ustanova, izradu baze podataka medija, kulturnih ustanova i turističkih dionika u prekograničnom području te razvoj mobilne aplikacije za pregled turističkih događanja u prekograničnom području, uspostavu sustava podrške dionicima na terenu od strane manjinskih zajednica te su-organizaciju društvenih i kulturnih događanja.
Osječko-baranjska županija završila je energetsku obnovu zgrade i školske dvorane Osnovne škole Kralja Tomislava Našice. Rekonstrukcijom je izvedena toplinska izolacija vanjskih zidova i stropa te je postojeća stolarija zamijenjena novom. Energetska učinkovitost zgrade dodatno je poboljšana i rekonstrukcijom sustava grijanja, čime će godišnje potrebe toplinske energije za grijanje biti smanjene za 200.533,39 kWh, a emisija CO2 za 19,01 %. Nakon rekonstrukcije školska zgrada površine 9.612,70 m2 prešla je iz energetskog razreda C u B, učenici i nastavno osoblje dobili su kvalitetnije uvjete za rad, a smanjene su potrebne količine energije za grijanje i emisije stakleničkih plinova.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 5.559.655,75 kuna od čega su osigurana bespovratna EU sredstva u iznosu 2.444.427,19 kuna, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije sudjeluje s 1.104.524,72 kune i Osječko-baranjska županija s 2.010.703,84 kune.
Energetska obnova školske zgrade i dvorane provedena je u okviru poziva Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine na dostavu projektnih prijedloga Energetska obnova zgrada i korištenje obnovljivih izvora energije u zgradama javnog sektora. Poziv je pokrenut u okviru Prioritetne osi 4. “Promicanje energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije”, Specifičnog cilja 4c1.4 “Energetska obnova i korištenje obnovljivih izvora energije u zgradama javnog sektora” Operativnog programa “Konkurentnost i kohezija 2014-2020.” financiranog sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj.
Osječko-baranjskoj županiji u okviru ovog Poziva odobreno je 35 projekata (zgrade osnovnih i srednjih škola, domova za starije i nemoćne osobe i domova zdravlja s područja Osječko-baranjske županije). Ukupna vrijednost svih projekata iznosi 116.826.666,54 kunu, od čega su osigurana EU sredstva u iznosu 67.971.073,70 kuna, Osječko-baranjska županija sudjeluje s 20.145.349,96 kuna, a kroz poziv Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije za dodjelu sredstava Fonda za sufinanciranje provedbe EU projekata na regionalnoj i lokalnoj razini osigurano je sufinanciranje u iznosu od 28.710.242,87 kuna.
Prema podacima Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, u zadnja 24 sata na području Brodsko-posavske županije zabilježeno je 26 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2. Broj zaraženih osoba prema prebivalištu (grad/općina): grad Slavonski Brod (22), općina Gornja Vrba (2) te po jedna zaražena osoba sa područja općina Stara Gradiška i Donji Andrijevci.
Ukupan broj zaraženih osoba s prebivalištem na području Brodsko-posavske županije od početka epidemije tako sada iznosi 775, dok je broj aktivnih slučajeva 85. Hospitalizirano je ukupno 12 osoba od čega 10 osoba u slavonskobrodskoj bolnici te 2 osobe u novogradiškoj bolnici. Jedna hospitalizirana osoba je na respiratoru. Zbog značajnog povećanja broja novozaraženih osoba, povećan je i broj osoba pod mjerom samoizolacije te se trenutno na području Brodsko-posavske županije u samoizolaciji nalaze ukupno 523 osobe (68 osoba više nego prethodni dan).
Stožer CZ Brodsko-posavske županije i nadalje poziva sve građane kao i organizatore javnih i privatnih okupljanja da se privremeno suzdrže od organizacije istih te na dosljedno pridržavanje mjera i provođenje Preporuka HZJZ-a za sprječavanje zaraze bolešću COVID-19 ukoliko ih ipak organiziraju ili na njima sudjeluju. Pridržavanje svih dosad donesenih mjera i uputa je od ključne važnosti jer jedino odgovornim ponašanjem možemo smanjiti širenje zaraze koronavirusom. Svatko mora biti svjestan odgovornosti za vlastito zdravlje, zdravlje obitelji i sugrađana.
Jučer oko 19 sati između mjesta Kula i Poreč 33-godišnji vozač nije se zaustavio na svjetleću stop tablicu koju mu je pokazao policajac.
Vozač teretnog automobila marke „Volkswagen“, požeških registarskih oznaka, nastavio je kretanje i pri tome prednjim dijelom vozila udario u stop tablicu koju je policajac držao u ruci pri čemu je tablica odbačena na kolnik.
Pri nastavku daljnjeg kretanja vozač je zbog neprilagođene brzine vozilom sletio s ceste na bankinu, a zatim u kanal.
Policija je utvrdila kako je vozač upravljao vozilom za vrijeme dok mu je oduzeta vozačka dozvola, a da je vozilu istekla prometna dozvola i police obaveznog osiguranja. Usput, vozač je imao 1,78 promila u krvi.
33-godišnjak je smješten u posebnu prostoriju policije i protiv njega slijedi prekršajni nalog kao i daljnje utvrđivanje svih okolnosti navedenog događaja.
Tijekom posljednja 24 sata u laboratorijima KBC-a Osijek i Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije obrađeno je ukupno 400 uzoraka, od kojih je drugi dan za redom 36 osoba s područja Osječko-baranjske županije pozitivno na koronavirus.
Dvadeset pozitivnih nalaza bilo je za osobe s područja Osijeka, tri s područja Valpova, po dva pozitivna nalaza s našičkog, đakovačkog i miholjačkog područja te Belišća i Čepina. Općine Erdut, Petlovac i Antunovac tijekom 24 sata bilježe po jedan pozitivan nalaz mještana.
Tijekom posljednja 24 sata tri su djelatnika škola i šest učenika pozitivni na koronavirus, a u samoizolaciju je stavljeno 17 djelatnika i 71 učenik. Nema novih škola u kojima se pojavio COVID-19, nego je uglavnom riječ o kontaktima ranije oboljelih.
I od danas 36 pozitivnih osoba na području županije, većina je već bila u samoizolaciji jer su kontakti ranije oboljelih.
Na liječenju u Kliničkom bolničkom centru Osijek i dalje se nalazi 55 pacijenata koji su oboljeli od COVID-19 od kojih je šest na respiratoru. Do sada je iz KBC-a Osijek s bolničkog liječenja otpušteno 255 osoba oboljelih od koronavirusa.
Epidemiolozi su odredili samoizolaciju za 244 nova kontakta oboljelih osoba, pa se na području Osječko-baranjske županije u samoizolaciji danas nalaze ukupno 2.428 osobe.
Policija je u zadnja 24 sata obavila 148 samoinicijativnih provjera osoba u samoizolaciji i nije utvrđeno niti jedno kršenje izrečene mjere samoizolacije.