U Virovitičko-podravsko županiji potvrđen je 51 novi slučaj zaraze koronavirusom, a najveći broj ih dolazi iz samoizolacije, izvijestio je u nedjelju navečer županijski Stožer civilne zaštite.
Mlađe životne dobi su 22 osobe, 17 ih je srednje dobi, starije četiri, a osam novozaraženih su djeca.
Na liječenju u Općoj bolnici Virovitica trenutno je deset oboljelih.
U KBC Osijek je troje pacijenata s područja Virovitičko-podravske županije – dvoje u Respiracijskom centru na respiratoru, a jedna je u Klinici za infektologiju.
Od početka epidemije u toj je županiji oboljelo 556 osoba, a 13 je umrlo.
U borbi protiv koronavirusa Vlada je pozvala građane i tvrtke da doniraju novac i medicinsku opremu. Na stožernoj stranici koronavirus.hr objavljen je poziv na kojem stoje svi podaci za uplatu novca te obrasci za donaciju medicinske opreme ali i kućnih potrepština Crvenom križu, sve s ciljem efikasnije borbe protiv koronavirusa
Vlada piše sljedeće: ‘Želite pomoći? Uključite se u donacijski program kojeg je pokrenula Vlada Republike Hrvatske u borbi protiv novog koronavirusa na sljedeće načine:
1. Donacija financijskih sredstava
2. Donacija medicinske ili neke druge zdravstvene opreme
3. Donacija hrane i kućnih potrepština za Hrvatski Crveni križ’
Kako i što se sve možete donirati potražite na stranici koronavirus.hr
Načelnik Nacionalnog stožera Davor Božinović objavio je da one na snagu stupaju od ponedjeljka u ponoć.
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović potom je počeo nabrajati koje sve nove mjere stupaju na snagu sutra. Odnose se na okupljanja i pridržavanje epidemioloških mjera. Bit će na snazi 14 dana.
– Donosimo uredbu kojom se propisuje stroga mjera fizičkog distanciranja. Zabranjuje se održavanje svih okupljanja s više od 50 ljudi. Na svadbama može biti najviše 30 ljudi, a isto tako i na pogrebima. Na ostalim privatnim svečanostima može biti najviše 15 ljudi. Sportska natjecanja mogu se održavati samo bez gledatelja. Javna okupljanja mogu trajati samo do 22 sata, a svadbena do ponoći. Obavijesti o okupljanjima s više od 30 osoba moraju se dostaviti civilnoj zaštiti i mora se dostavljati evidencija za sva okupljanja s više od 15 osoba, kazao je Božinović.
Zabranjuje se i prodaja alkohola od ponoći do 6 ujutro. Obavezno je nošenje maski na otvorenom kad nije moguće osigurati razmak. Maske su obavezne i na grobljima, zbog blagdana Svih svetih.
Mjere će kontrolirati inspektori, civilna zaštita i policija.
– Ove mjere se ne odnose na profesionalne umjetničke izvedbe, vjerske obredbe, izložbe jer za njih postoje vertikalne odredbe koje su propisane i imaju posebne protokole, kazao je.
Dodaje da su poslodavci obvezni zabraniti dolazak na rad ljudima koji imaju temperaturu, suhi kašalj i kratak dah. Treba smanjiti fizičke kontakte između zaposlenika i uvesti rad od kuće kad je to moguće, uvesti klizno radno vrijeme i rad u smjenama, kazao je Božinović.
Capak je dodao kako je najvažniji epidemiološki postupak rano dijagnosticiranje i stavljenje ljudi u izolaciju.
Gradonačelnik Grada Vukovara Ivan Penava održao je sastanak s predstavnicima vukovarskih ugostitelja, a na temu izrade novoga paketa gospodarskih mjera specifično prilagođenima potrebama ugostitelja kojima se epidemija koronavirusa nepovoljno reflektira na poslovanje. Gradonačelnik je sazvao sastanak kako bi razmijenili mišljenja i očekivanje te dobio potrebne informacije za kreiranje konkretnih i ciljanih mjera poticanja i pomoći u vrijeme epidemije.
Ovom su prilikom izneseni prijedlozi samih ugostitelja koji su se većinom složili da bi im za poslovanje značile mjere sufinanciranja režijskih troškova i troškova najma objekta, sufinanciranje zatvaranje vanjske terase ili kupnje grijalica, ukidanje boravišne pristojbe, odnosno svođenje davanja na minimum te sufinanciranje plaća zaposlenika.
Nakon održanog sastanka i zabilježenih prijedloga, Upravni odjel za gospodarstvo, poljoprivredu i međunarodnu suradnju u daljnjoj komunikaciji s ugostiteljima izradit će paket mjera pomoći specifično za ovu djelatnost.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije i Klinički bolnički centar Osijek testirali su tijekom posljednja 24 sata ukupno 496 uzoraka od kojih je 163 bilo pozitivno na koronavirus.
Najviše, 61 novooboljela osoba je iz Osijeka, 12 iz Đakova, 10 iz Čepina, a po šest je iz Belišća, Tenje, Višnjavca i Antunovca. Po pet novooboljelih osoba prebivalište ima u Našicama, Donjem Miholjcu i Dalju, a po tri u Belom Manastiru, Valpovu i Josipovcu. Po dvije zaražene osobe zabilježene su u Bilju, Sarvašu, Veliškovicma, Viškovcima, Marijancima i Ivanovcu. Po jedna zaražena osoba zabilježena je u 20 naselja, Aljmaš, Beničanci, Brođanci, Črnkovci, Draž, Đurđenovac, Golinci, Kneževi Vinogradi, Koška, Lug, Paljevina, Piškorevci, Rakotovica, Samatovci, Semeljci, Strizivojna, Šag, Tomašanci, Vardarac, Zmajevac.
Epidemiološka služba Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije u samoizolaciju je stavila 31 kontakt oboljelih osoba, pa se trenutno na području Osječko-baranjske županije u samoizolaciji nalazi 3157 osoba.
U KBC-u Osijek hospitalizirane su 74 osobe oboljele od koronavirusa, a 16 je na respiratoru. Tijekom posljednja 24 sata preminula je jedna ženska osoba iz Višnjevca, 1944. godište, a osim COVID-a 19 imala je i niz drugih kroničnih bolesti. U Općoj županijskoj bolnici Našice na bolničkom liječenju nalazi se 10 pacijenata oboljelih od koronavirusa.
Policija je provjeravala osobe u samoizolaciji i to putem dojave na području Osijeka za jednu osobu i dojava se pokazala opravdanom te je utvrđeno kršenje mjere samoizolacije. Napravili su još 41 provjeru osoba u samoizolaciji kod kojih nije bilo kršenja propisane mjere.
Zbog nepovoljne epidemiološke situacije njemačka je vlada na popis rizičnih županija u Hrvatskoj sada stavila i posljednju slavonsku županiju – Osječko-baranjsku .- Javlja Radio Osijek.
“Županije karlovačka, osječko-baranjska, zagrebaćka, varaždinska i bjelovarsko-bilogorska su od 24.10.20 u 00:00 sati rizična područja za koje se izdaje upozorenje za putovanja”, stoji u objavi na Twitteru Centra za reakciju na krizu njemačkog ministarstva vanjskih poslova.
Na toj se crnoj listi njemačke vlade već nalazi deset hrvatskih županija.
“Zbog visokih brojeva zaraze trenutno se građane upozorava na turistička putovanja, koja nisu neophodna, u Ličko-senjsku, Splitsko-dalmatinsku, Dubrovačko-neretvansku, Požeško-slavonsku, Vukovasko-srijemsku, Sisačko-moslovačku, Krapinsko-zagorsku, Virovitičko-podravsku i Međimursku županiju te Grad Zagreb. Od 24. listopada 2020. to također vrijedi i za Karlovačku, Osječko-baranjsku, Zagrebačku, Varaždinsku i Bjelovarsko-bilogorsku županiju”, stoji na službenim stranicama njemačkog ministarstva vanjskih poslova.
U protekla 24 sata zabilježen je 2.421 novi slučaj pa je broj trenutno oboljelih (aktivnih slučajeva) u Hrvatskoj danas 11.144. Među njima je 825 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 58 pacijenata. U protekla 24 sata testirano je 8.520 osoba.
Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas je ukupno zabilježeno je 36.380 osoba zaraženih novim koronavirusom, od čega 2.421 u protekla 24 sata.
24.799 osoba se oporavilo, od toga 1.014 u protekla 24 sata.
U protekla 24 sata preminulo je 8 osoba, dosad 437 osoba.
Do danas je ukupno testirano 445.568 osoba, od toga 8.520 u posljednja 24 sata.
U Vukovarsko-srijemskoj županiji, prema podacima pristiglim do 8,00 sati, u posljednja 24 sata je 51 nova pozitivna osoba na COVID-19 (11 osoba iz Vinkovaca, 5 iz Vukovara, 5 iz Županje, 5 iz Ilače, 4 iz Ivankova, 3 iz Gradišta, 2 iz Jarmine, 2 iz Rokovaca, 2 iz Tovarnika, 1 iz Andrijaševaca, 1 iz Borova, 1 iz Bošnjaka, 1 iz Bršadina, 1 iz Donjeg Novog Sela, 1 iz Markušice, 1 iz Pačetina, 1 iz Rajevog Sela, 1 iz Slakovaca, 1 iz Starih Jankovaca, 1 iz Tordinaca i 1 s boravištem izvan županije). Preminulih osoba nema.
Od početka epidemije, ukupan broj oboljelih osoba je 1574, od kojih je 1205 osoba izliječeno, a ukupno je 20 preminulih osoba. Trenutno je u županiji 25 osoba hospitalizirano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 sata testirana je 221 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 15830. U samoizolaciji na području županije je 1070 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-srijemskoj županiji je pozitivno 18 radnika iz sustava zdravstva (4 liječnika, 8 medicinskih sestara/tehničara, 1 drugi zdravstveni radnik i 5 nezdravstvenih radnika).
U samoizolaciji iz sustava zdravstva je 44 radnika (11 liječnika, 21 medicinska sestra/tehničar, 1 drugi zdravstveni radnik i 11 nezdravstvenih radnika).
U Požeško-slavonskoj županiji trenutno je aktivno 140 slučajeva zaraze koronavirusom, 124 osobe nalazi se u kućnoj izolaciji, a 16 osoba je hospitalizirano. U samoizolaciji se nalazi 526 osoba, a ukupno je testirano 11.647 osoba. Na posljednjem testiranju obrađena su 134 uzorka, od kojih je 17 pozitivnih. Tijekom dana će se nastaviti s testiranjem kontakata zaraženih osoba, kao i svih suspektnih osoba.