Naslovnica Blog Stranica 2914

Na području Policijske uprave osječko-baranjske u prometu je zaustavljen 51 alkoholizirani vozač

foto:MUP

U vremenu od 23. do 25. listopada, na području Policijske uprave osječko-baranjske u prometu je zaustavljen 51 vozač (41 vozača osobnog automobila, 9 vozača bicikla i 1 vozač teretnog automobila, koji su imali nedozvoljenu prisutnost alkohola u krvi.
 
Evidentirano je još 198 prekršaja od kojih: 114 prekršaja prekoračenja brzine kretanja, 22 nekorištenje sigurnosnog pojasa, 7 nepropisno korištenje mobitela za vrijeme upravljanja vozilom, 5 upravljanje prije stjecanja prava na upravljanje, 3 upravljanje neregistriranim i tehnički neispravnim vozilom, 1 odbijanje ispitivanja na prisutnost alkohola u krvi vozača i 46 ostalih prekršaja.
 
Najveća prisutnost alkohola evidentirana je 23. listopada, oko 2,35 sati, u Osijeku, u Istarskoj ulici, kada je u prometu zaustavljen 24-godišnji hrvatski državljanin iz Osijeka. Vozaču bicikla evidentirana je prisutnost alkohola u krvi od 2,40 grama po kilogramu.
 
U petak 23. listopada,  oko 17,45 sati, u Branjinom Vrhu, u nadzoru prometa zaustavljen je 24-godišnji hrvatski državljanin iz Vardarca koji je upravljao osobnim automobilom prije stjecanja prava na upravljanje.
Za počinjeni prekršaj predviđena je maksimalna novčana kazna u iznosu do 20000 kuna ili kazna zatvora do 60 dana, zaštitna mjera zabrana upravljanja motornim vozilima „B“ kategorije u trajanju do 12 mjeseci i 6 negativnih prekršajnih bodova.
 
Sukladno Prekršajnom zakonu 24-godišnjak je uhićen te je doveden na Općinski sud gdje mu je produženo zadržavanje u trajanju od 14 dana.
 
U subotu, 24. listopada, oko 21,25 sati, na državnoj cesti broj 213, između Bjelog Brda i Dalja, u nadzoru prometa zaustavljen je 56-godišnji hrvatski državljanin iz Dalja. Vozaču osobnog automobila evidentirana je prisutnost alkohola u krvi od 2,12 grama po kilogramu te je smješten u posebnu prostoriju do prestanka djelovanja opojnog sredstva.
Za počinjeni prekršaj predviđena je maksimalna novčana kazna u iznosu do 20000 kuna ili kazna zatvora do 60 dana, zaštitna mjera zabrana upravljanja motornim vozilima „B“ kategorije u trajanju do 12 mjeseci i 6 negativnih prekršajnih bodova.
 
Jučer, 25. listopada, oko 13,40 sati, na državnoj cesti broj 38, između Selaca Đakovačkih i Kondrića, u nadzoru prometa zaustavljen je 42-godišnji hrvatski državljanin iz Dragotina koji je upravlja osobnim automobilom prije stjecanja prava na upravljanje,  isteklo je važenje prometne dozvole do 15 dana te mu je evidentirana prisutnost alkohola u krvi od 0,78 grama po kilogramu.
U 2020. godini 42-godišnjak je dva puta pravomoćno presuđen za upravljanje prije stjecanja prava na upravljanje te je uhićen i sukladno članku 229. Zakona o sigurnosti prometa na cestama i privremeno mu je oduzeto vozilo sa kojim je upravljao.
 
Za počinjene prekršaje predviđena je maksimalna novčana kazna u iznosu do 25700 kuna ili kazna zatvora do 60 dana, zaštitna mjera zabrana upravljanja motornim vozilima „B“ kategorije u trajanju do 12 mjeseci i 9 negativnih prekršajnih bodovat te je 42-godišnjak priveden na Općinski sud gdje mu je od strane suda produženo zadržavanje u trajanju od 8 dana.
 

Premijer Plenković negativan na koronavirus

foto:VLADA RH

Premijer Andrej Plenković obavio je u nedjelju testiranje na prisutnost koronavirusa i nalaz je negativan, potvrdio je u ponedjeljak medijima glasnogovornik Vlade RH, Marko Milić.

 Predsjednik Vlade obavio je testiranje, nakon što je u subotu održan sastanak u Vladi, na kojem je sudjelovala i ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac, a kojoj je u nedjelju utvrđena zaraza koronavirusom. 

 “Sukladno preporukama epidemiologa, predsjednik Vlade Andrej Plenković obavio je jučer testiranje na prisutnost koronavirusa. Nalaz je negativan”, izvijestio je glasnogovornik Vlade Marko Milić.

 U Vladi je u subotu održan sastanak o pripremi Nacionalne razvojne strategije Republike Hrvatske  do 2030. godine te Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, kao i oko borbe protiv COVID-19, a na njemu je sudjelovala i ministrica Brnjac. 

 Brnjac se odlučila testirati u nedjelju nakon što je osjetila simptome bolesti. Dobrog je zdravstvenog stanja s blagom kliničkom slikom, rekao je jučer glasnogovornik Vlade.

 Samoizolacija je određena ministru rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josipu Aladroviću i ministru gospodarstva i održivog razvoja Tomislavu Ćoriću, koji su sjedili pored ministrice Brnjac. 

 Ostalim nazočinima određena je mjera pasivnog nadzora  te preporuka o pojačanom nadzoru zdravstvenog stanja, uz obavezno testiranje na koronavirus.

STOŽER: U Hrvatskoj zabilježeno 828 novih slučajeva

FOTO:screenshot

U posljednja 24 sata zabilježeno je 828 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 10919. Među njima su 864 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 65 pacijenata.

Preminulo je 15 osoba.

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 37208 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih su 452 preminule, ukupno se oporavilo 25837 osoba od toga 1038 u posljednja 24 sata.

U samoizolaciji je trenutno 26730 osoba. Do danas je ukupno testirana 449 541 osoba, od toga 3973 u posljednja 24 sata.

Preventivna akcija: „Biciklirajmo biciklističkom“ na području Grada Našica

foto:PU osječko-baranjska

Policijski službenici Odjela prevencije Policijske uprave osječko-baranjske i Policijske postaje Našice, proveli su aktivnosti u okviru lokalnog preventivnog projekta „Biciklirajmo biciklističkom“ na području Grada Našica.

U preventivnu akciju uključio se i Grad Našice, odnosno gradonačelnik i Vijeće za prevenciju Grada Našica, uz nabavku svjetala kojima su policijski službenici nagrađivali bicikliste koji su tijekom vožnje zapaženi da se propisno i sigurno kreću.

FOTO:PU osjeko-baranjska

Policijski službenici biciklistima su skrenuli pozornost na prometna pravila koja se odnose na vozače bicikla te su im tom prilikom uručili i informativno-edukativni letak u kojemu su opisana prometna pravila, ali i uređaji i oprema koje svaki bicikl i biciklista koji sudjeluje u prometu mora posjedovati.

Biciklisti su također upućeni na podizanje razine svijesti o posljedicama neodgovorne i nesmotrene vožnje, budući da svojim ponašanjem mogu znatno pridonijeti poboljšanju vlastite sigurnosti kao i sigurnosti drugih sudionika u prometu kroz poznavanje i poštivanje prometnih propisa.

33-godišnjak omalovažavao i vrijeđao policijske službenike – završio je na triježnjenju u policijskim prostorijama

foto:pixabay

U petak 23. listopada 2020. oko 22.45 sati u mjestu Mihaljevci u Kolodvorskoj ulici, 33-godišnjak je pod vidnim utjecajem alkohola (odbio alkotest) prilikom postupanja omalovažavao i vrijeđao policijske službenike.

Budući da je postojala opasnost da će nastaviti s činjenjem prekršaja 33-godišnjak je smješten u posebnu prostoriju policije i protiv njega slijedi optužni prijedlog zbog počinjenog prekršaja iz čl. 17. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira. -Izvijestila je Policijska uprava požeško-slavonska

Jedna pozitivna osoba u Požeško-slavonskoj županiji

foto:pixabay

U Požeško-slavonskoj županiji trenutno je aktivno 120 slučajeva zaraze korona virusom (COVID-19), 108 osoba nalazi se u kućnoj izolaciji, a 12 osoba je hospitalizirano. U samoizolaciji se nalazi 442 osobe, a ukupno je testirano 11667 osoba. Na posljednjem testiranju obrađeno je 20 uzoraka, od kojih je 1pozitivan.  Tijekom dana će se nastaviti s testiranjem kontakata zaraženih osoba kao i svih suspektnih osoba.

Vožnja s upaljenim svjetlima od 1. studenog do 31. ožujka

foto:pixabay

Prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, upotreba svjetala na vozilu u prometu na cestama obavezna je noću i u slučaju smanjene vidljivosti. Podsjećamo vozače da, prema istom Zakonu, u razdoblju od 1. studenoga do 31. ožujka na motornim vozilima i za vrijeme vožnje danju moraju biti upaljena dnevna ili kratka svjetla.

Vozači mopeda i motocikala dužni su tijekom cijele godine imati upaljena kratka svjetla na vozilu.

U slučaju nepoštivanja navedenih zakonskih odredbi, vozač će se kazniti novčanom kaznom od 300 kuna.
       

Također, i vozači bicikala od prvog sumraka do potpunog svanuća (noću), te u slučaju smanjenje vidljivosti, na biciklu moraju imati upaljeno jedno svjetlo bijele boje na prednjoj strani i jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani bicikla. U slučaju nepoštivanja biciklist će biti kažnjen s 500 kuna.

Počinje velika promjena TV signala. Evo tko treba novi prijamnik

foto:pixabay

Svi oni koji TV program gledaju pomoću zemaljskog signala neka polako počnu s pripremama za korištenje novog DVB-T2 sustava odašiljanja.

Prelazak će započeti 27. listopada 2020. i trajat će do 12. studenog 2020. godine, a odvijat će se po digitalnim regijama.

Nakon 12. studenoga svi oni koji nemaju TV prijamnik koji podržava DVB-T2 s HEVC/H.265 ili digitalni prijamnik spojen na svoj TV uređaj neće moći pratiti TV program putem zemaljskog signala. U OIV-u naglašavaju da će prelaskom na novi sustav odašiljanja svim korisnicima biti omogućeno praćenje TV programa u HD kvaliteti te korištenje interaktivnih TV usluga, i to potpuno besplatno.

Ovo je plan promjene:

D1 Osječko-baranjska, Vukovarsko-srijemska, dio Brodsko-posavske
27. 10. 2020. u 0:00

D2 dio Bjelovarsko-bilogorske, Virovitičko-podravska, Požeško-slavonska, dio Brodsko-posavske
29. 10. 2020. u 0:00

D3 Međimurska, Varaždinska, Koprivničko-križevačka, dio Bjelovarsko-bilogorske
3. 11. 2020. u 0:00

D4 Grad Zagreb, Zagrebačka, Sisačko-moslavačka, dio Krapinsko-zagorske, dio Karlovačke
3. 11. 2020. u 0:00

D5 Primorsko-goranska, Istarska, dio Ličko-senjske
10. 11. 2020. u 0:00

D6 dio Karlovačke, dio Ličko-senjske
27. 10. 2020. u 0:00

D7 Zadarska, Šibensko-kninska, dio Ličko-senjske
5. 11. 2020. u 0:00

D8 Splitsko-dalmatinska, dio Dubrovačko-neretvanske
12. 11. 2020. u 0:00

D9 dio Dubrovačko-neretvanske
10. 11. 2020. u 0:00

Za prijam televizijskim programa u DVB-T2 sustavu potrebno je imati samostojeći prijamnik ili televizor s DVB-T2 biračem kanala i HEVC / H.265 video dekoderom.

Vrijeme danas djelomice sunčano

foto:pixabay

Djelomice sunčano, a uz prolazno više oblaka lokalno malo kiše može pasti na sjevernom Jadranu i u gorju.

Ujutro na kopnu ponegdje magla i niski oblaci, osobito na istoku zemlje. Puhat će umjeren do jak južni i jugozapadni vjetar, na Jadranu i jugo. Mjestimice olujni udari prijepodne u središnjim i gorskim predjelima, popodne na moru.

Najviša dnevna temperatura zraka između 17 i 22 °C. –  Prognoza je Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) za Hrvatsku za ponedjeljak.

Donosimo vam rezultate i tablicu Međužupanijske nogometne lige Osijek-Vinkovci

foto:pixabay

Ovaj vikend je odigrano 13. kola Međužupanijske nogometne lige Slavonije i Baranje – Seniori.

U nastavku teksta vam donosimo rezultate i tablicu Međužupanijske nogometne lige Slavonije i Baranje – Seniori: