Naslovnica Blog Stranica 2913

U Vukovarsko-srijemskoj županiji 53 novooboljelih

foto: ilustracija

U Vukovarsko-srijemskoj županiji, prema podacima pristiglim do 8:00 sati, u posljednja 24 sata su 53 nove pozitivne osobe na COVID-19 (19 osoba iz Vinkovaca, 4 iz Vukovara, 3 iz Ivankova, 3 iz Jarmine, 3 iz Starih Jankovaca, 2 iz Novih Jankovaca, 1 iz Županje, 1 iz Bokšića, 1 iz Gunje, 1 iz Karadžićeva, 1 iz Komletinaca, 1 iz Nuštra, 1 iz Otoka, 1 iz Podrinja, 1 iz Posavskih Podgajaca, 1 iz Privlake, 1 iz Račinovaca, 1 iz Rajevog Sela, 1 iz Retkovaca, 1 iz Rokovaca, 1 iz Šarengrada, 1 iz Starih Mikanovaca, 1 iz Svinjarevaca, 1 iz Tordinaca i 1 s boravištem ivan županije). Preminulih osoba nema.

Od početka epidemije, ukupan broj oboljelih osoba je 1675, od kojih je 1278 osoba izliječeno, a ukupno je 20 preminulih osoba.

Trenutno je u županiji 27 osoba hospitalizirana zbog COVID-19 bolesti.

U protekla 24 sata testirano je 206 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 16173.

U samoizolaciji na području županije je 1141 osoba.  

Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-srijemskoj županiji je pozitivno 23 radnika iz sustava zdravstva  (4 liječnika, 13 medicinskih sestara/tehničara, 1 drugi zdravstveni radnik i 5 nezdravstvenih radnika).

U samoizolaciji iz sustava zdravstva je 39 radnika (11 liječnika, 16 medicinskih sestara/tehničara, 1 drugi zdravstveni radnik i 11 nezdravstvenih radnika).

Iz sustava obrazovanja ukupno je oboljelo 10 nastavnika i 19 učenika.

U samoizolaciji se nalazi 34 nastavnika i 456 učenika.

U regijama D1 i D6 uspješno završen prelazak na DVB-T2 sustav

foto: pixabay

Gašenjem DVB-T i uključivanjem DVB-T2 odašiljača u digitalnim regijama D1 i D6 koje obuhvaćaju Osječko-baranjsku, Vukovarsko-srijemsku, dio Brodsko-posavske, dio Karlovačke i dio Ličko-senjske županije, 27. listopada 2020. godine uspješno je obavljen prelazak na novi sustav odašiljanja televizijskih programa. – javnost je izvijestila tvrtka Odašiljači i veze koja provodi prelazak novog signala.

Prisustvujući prelasku na objektu Belje „Đuro Podboj“, direktor Sektora za tehnološke operacije Marijan Pavić istaknuo je kako je OIV već dulje vrijeme spreman za ovaj trenutak. „Za ovako velik projekt pripremili smo se mnogo ranije, a već u rujnu prošle godine pokrenuli smo odašiljanje televizijskih programa u HD rezoluciji s našeg odašiljača Sljeme“, rekao je Pavić te dodao kako je uloženo puno rada i sredstava u vrlo opsežne pripreme.

„Potpun prelazak planiran za kraj svibnja odnosno početak lipnja nažalost odgođen je zbog pandemije koronavirusa. No, unatoč svim preprekama noćas na ovom mjestu započinje prelazak na novi DVB-T2 sustav i ponovno sudjelujemo povijesnom trenutku jednako kao prije desetak godina kada smo ugasili analogni sustav emitiranja signala i započeli prvi puta digitalno emitiranje televizijskog sadržaja“, napomenuo je Pavić.

Puštanjem u rad novog sustava s odašiljača Belje, Borinci, Mirkovica, Stipanov grič, Lička Plješivica i dvadesetak manjih objekata započelo je razdoblje prelaska prema ranije planiranoj dinamici. Prije prelaska montirana je sva oprema te zadovoljeni svi preduvjeti kako bi prelazak što kraće trajao, a gledatelji nastavili bez prekida pratiti omiljene programe. „Prekid odašiljanja programa u obje digitalne regije bio je kratak zahvaljujući dobro organiziranoj i profesionalnoj ekipi“, rekao je Viši stručnjak za radijske mreže i voditelj projekta prelaska na DVB- T2, Andrej Skenderović.

Nakon prelaska u navedenim županijama, 29. listopada 2020. godine u 0:00 sati slijedi prelazak u D2 digitalnoj regiji odnosno u dijelu Bjelovarsko-bilogorske, Virovitičko-podravskoj i Požeško- slavonskoj te dijelu Brodsko-posavske županije. Građane još jednom pozivamo da se na vrijeme pripreme i, ako već nisu, nabave prijamnik koji podržava novu tehnologiju. Prije kupnje uređaja svakako preporučamo da prvo provjere imaju li sve potrebno, jednostavnim, ponovnim pretraživanjem kanala. Ukoliko se ponovnom pretragom pojave HD programi sa slikom i zvukom, spremni su za prelazak. U slučaju da ipak moraju kupiti prijamnik postoje dvije opcije – nabaviti novi televizor koji podržava DVB-T2/HEVC ili nabaviti samostojeći prijamnik koji podržava DVB-T2/HEVC i spojiti ga na postojeći televizor.

Tvrtka Odašiljači i veze napominje kako antene nije potrebno mijenjati te da je u trenutku prelaska potrebno pokrenuti ponovnu pretragu kanala. Isto tako, naglašavamo da se sve upute odnose na gledatelje koji televizijske signale prate putem zemaljskih antena dok će za korisnike kabelske ili IPTV usluge, sve eventualno potrebne radnje odraditi isporučitelj navedene usluge.

Prelazak će trajati do 12. studenog 2020. godine, a nakon potpunog prelaska Hrvatska će biti pokrivena s 214 objekata u multipleksu M1 dok će u multipleksu M2 u kojem se emitiraju lokalni nakladnici biti 31 objekt.

Sve obavijesti vezane uz prelazak po digitalnim regijama možete naći na web stranici „Gledaj bez brige“.

Danas pretežno sunčano, povremeno uz umjerenu naoblaku

foto:pixaby

U većem dijelu zemlje umjereno do pretežno oblačno, povremeno s kišom. Na Jadranu, osobito u Dalmaciji, te u krajevima uz Jadran kiša će biti češća, lokalno i obilnija, ponegdje praćena grmljavinom. Najviše sunčanog vremena bit će u Slavoniji i Baranji gdje će se zadržati uglavnom suho. Vjetar na kopnu slab do umjeren jugoistočni. Na Jadranu će jako i olujno jugo slabjeti te okretati na jugozapadnjak, zatim prema kraju dana na sjeverozapadnjak i buru, najprije na sjevernom dijelu. Najviša dnevna temperatura između 14 i 19, u Dalmaciji i na istoku do 22 °C. – Prognoza je Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) za Hrvatsku za utorak.

Petero djece među 30 novozaraženih u Virovitičko-podravskoj županiji

foto:pixabay

Na području Virovitičko-podravske županije 30 je novozaraženih od koronavirusa, a među njima je petero djece, izvijestio je ponedjeljak kasno navečer županijski Stožer civilne zaštite.

Desetero je mlađe životne dobi, devet srednje, šest starije, a petero su djeca. Svi imaju blage simptome bolesti.

Na analizu je poslano 128 uzoraka, jedanaest još nije obrađeno.

Na liječenju u Općoj bolnici Virovitica jedanaest je oboljelih. U KBC Osijek je troje pacijenta s područja s područja Virovitičko-podravske županije.  Dvije  se  osobe nalaze u Respiracijskom centru na respiratoru, a jedna je u Klinici za infektologiju.
Od početka epidemije u toj je županiji oboljelo 586 osoba, a 13 je umrlo.

Vodovod-Osijek kreće u još jedan veliki projekt

Foto:OBŽ


U sjedištu tvrtke Vodovod-Osijek d.o.o. danas (26. listopada 2020. godine) upriličeno je svečano potpisivanje “Ugovora o izradi studijske, projektne i druge tehničke dokumentacije i dokumentacije o nabavi na području aglomeracija Vladislavci-Vuka, Ernestinovo i Erdut”. Ugovor su potpisali direktor Vodovod-Osijeka d.o.o. Ivan Jukić i član Uprave Hidroinga d.o.o. Vjekoslav Abičić, a događaju su nazočili generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković, pročelnica Upravnog odjela za poljoprivredu Osječko-baranjske županija Silva Wendling, zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Žana Gamoš te načelnici općina Vladislavci, Vuka, Ernestinovo, Erdut i Čepin.

– Nakon dužih priprema, potpisom ovog ugovora počinje izrada studijske, projektne i druge tehničke dokumentacije i dokumentacije o nabavi na području aglomeracija Vladislavci-Vuka, Ernestinovo i Erdut. Vjerujem da će u sljedećem investicijskom razdoblju 2023.-2027. godine svi poslovi biti realizirani, a stanovnici ove četiri općine i dijela grada Osijeka imat će kompletne uvjete koji su propisani direktivama Europske komisije, čije se osiguranje očekuje i od nas kao vodnog isporučitelja. Vodovod je do sada sve projekte uspješno završavao, pa će Projekt Osijek biti kompletiran do kraja 2022. godine s probnim radom 2023. godine – rekao je Ivan Jukić, direktor Vodovod-Osijeka.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković istaknuo je kako je ovo novi korak u korištenju vodovodnih usluga Vodovoda Osijek. – Nakon što su uspješno realizirani projekti iz prethodnog razdoblja u vrijednosti 800 milijuna kuna, od čega sredstva EU iznose oko 500 milijuna kuna, a ostalo resornog ministarstva i Hrvatskih voda, dok tek manji dio pokrivaju jedinice lokalne samouprave, ovo je novi korak i nova faza pomoći općinama u neposrednom okruženju Grada Osijeka kojima želimo pružiti jednak standard kao gradu. O vrijednosti današnjeg ugovora govori i podatak da će se izgraditi 140 kilometara kanalizacijskih mreža, 100 crpnih stanica i 70 kilometara vodoopskrbnih sustava, smanjit će se gubitke, a dovesti ispravnu vodu u veliki broj domaćinstava te tako podići kvalitetu življenja na ovom području – kazao je Đuroković.

Pročelnica Silva Wendling čestitala je svim sudionicima projekta. Poželjela im je uspješnu realizaciju projekta kojim, kako je rekla, ne samo da se stvaraju uvjeti za razvoj gospodarstva nego i za očuvanje okoliša.

U ime nazočnih načelnika općina, Vodovodu i Hrvatskim vodama zahvalila je načelnica Općine Ernestinovo Marijana Junušić te zaključila kako će se realizacijom projekta omogućiti poboljšanje svakodnevnog života svih mještana ovih općina.

Na temelju preliminarnim analiza očekuje se kako će vrijednost projekta koji će proizaći iz dokumentacije koja će biti pripremljena u okviru ovog ugovora biti više od 700 milijuna kuna, a vrijednost samog Ugovora o izradi studijske, projektne i druge tehničke dokumentacije je 13.496.653,50 kuna bez PDV-a. Rok za izvršenje ugovora je 36 mjeseci.

Završena energetska obnova zgrade OŠ Jelisavac

foto: OBŽ

Osječko-baranjska županija završila je energetsku obnovu zgrade Osnovne škole Jelisavac. Obnovom je postojeća stolarija zamijenjena je novom, izvedena je toplinska izolacija vanjskih zidova i stropa, a energetska učinkovitost zgrade poboljšana je i rekonstrukcijom sustava grijanja. Godišnje potrebe toplinske energije za grijanje smanjene za 76.971,00 kWh, a emisija CO 59,62 %.

Smanjenjem potrebne energije za grijanje i emisije stakleničkih plinova učenici i nastavno osoblje dobili su bolje uvjete za rad, a školska zgrada je nakon rekonstrukcije prešla iz energetskog razreda D u C.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 749.928,91 kuna od čega su osigurana bespovratna EU sredstva u iznosu 452.996,59 kuna, Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije sudjeluje s 187.990,12 kuna i Osječko-baranjska županija s 108.942,20 kuna.

U Brodsko-posavskoj županiji 41 novozaraženi

foto:pixabay

U Brodsko-posavskoj županiji u posljednja 24 sata potvrđen je 41 novi slučaj zaraze koronavirusom, a u Požeško-slavonskoj samo jedan slučaj, priopćili su u ponedjeljak županijski stožeri civilne zaštite.

 Brodsko-posavski stožer CZ izvijestio je da je u toj župani trenutno na koronavirus pozitivno 255 osoba, od kojih je 18  slavonskobrodskoj, a šest u novogradiškoj bolnici. Jedna osoba je na respiratoru.

 Pod mjerom samoizolacije na području Brodsko-posavske županije je ukupno 771 osoba. 

 Među novooboljelima je sve više učenika. Županijski Stožer CZ je izvijestio da od ponedjeljka jedna srednja škola u potpunosti radi online, a zbog dvoje nastavnika od ovog tjedna online nastavu prati i 65 učenika iz dviju osnovnih škola.

 Proteklog tjedna inspektori civilne zaštite na području Brodsko-posavske županije izvršili su 171 nadzor poštivanja  epidemioloških mjera u gospodarskim subjektima i na javnim okupljanjima. U 44 slučaja evidentirano je kršenje epidemioloških mjera, najviše, 23 u caffe barovima.

 U trgovinama i na sportskim natjecanjima je zabilježeno po šest slučajeva kršenja mjera, a kršenja je bilo i na jednom svadbenom slavlju. Svim prekršiteljima za sad su izrečena upozorenja.

U podvozje sakrio 5859 cigareta te pokušao ući u Hrvatsku

Na graničnom prijelazu Slavonski Brod, na ulazu  u Republiku Hrvatsku, dana 23. listopada, u 8.14 sati, graničnoj kontroli je (između ostalih) podvrgnut osobni automobil, njemačkih registracijskih oznaka i 37-godišnji vozač (državljanin Bosne i Hercegovine), kao i 32-godišnji putnik (također državljanin Bosne i Hercegovine) iz spomenutog automobila.

Policijski službenik je prilikom nadzora posumnjao, da se u osobnom automobilu nalazi krijumčarena roba, čije sumnje su poslije i potvrđene. Zajedničkim radom policijskih i carinskih službenika, te detaljnijim pregledom, uočeno je duplo dno na vozilu, te su se u unutrašnjosti nalazile skrivene cigarete.
Temeljem naloga Županijskog suda, pretraženo je vozilo, te je u preinačenom i pregrađenom podvozju automobila, pronađeno 5859 raznih vrsta cigareta bez nadzornih markica Republike Hrvatske.

Policijski službenici su kriminalističkim istraživanjem utvrdili, da je kazneno djelo izbjegavanje carinskog nadzora počinio 37-godišnjak, dok se 32-godišnjak ne dovodi u vezu sa počinjenjem kaznenog djela. Protiv 37-godišnjaka slijedi kaznena prijava Općinskom državnom odvjetništvu u Slavonskom Brodu.

U Vukovarsko-srijemskoj županiji 48 novozaraženih

foto:pixbay

U Vukovarsko-srijemskoj županiji, prema podacima pristiglim do 8,00 sati, u posljednja 24 sata  je 48 novih  pozitivnih osoba na COVID-19 (14 osoba iz Vinkovaca, 9 iz Vukovara, 4 iz Županje, 4 iz Iloka, 3 iz Borova, 3 iz Tovarnika, 2 iz Otoka, 2 iz Bogdanovaca, 1 iz Antina, 1 iz Berka, 1 iz Ivankova, 1 iz Novih Mikanovaca, 1 iz Soljana, 1 iz Starih Mikanovaca i 1 iz Tordinaca). Preminulih osoba nema.

Od početka epidemije, ukupan broj oboljelih osoba je 1622, od kojih je 1238 osoba izliječeno, a ukupno je 20 preminulih osoba.

Trenutno je u županiji 21 osoba hospitalizirana zbog COVID-19 bolesti.

U protekla 24 sata testirano je 137 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 15967.

U samoizolaciji na području županije je 994 osobe.  

Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-srijemskoj županiji je pozitivno 17 radnika iz sustava zdravstva  (2 liječnika, 9 medicinskih sestara/tehničara, 1 drugi zdravstveni radnik i 5  nezdravstvenih radnika).

U samoizolaciji iz sustava zdravstva je 40 radnika (10 liječnika, 18 medicinskih sestara/tehničara, 1 drugi zdravstveni radnik i 11 nezdravstvenih radnika).

U Osječko-baranjskoj županiji 42 osobe novopozitivne na koronavirus

FOTO:OBŽ

U laboratoriju za mikrobiologiju Kliničkog bolničkog centra Osijek u zadnja 24 sata, u nedjelju, za područje Osječko-baranjske županije testirano je 178 uzoraka od kojih su 42 bili pozitivni na koronavirus.

Devet novopozitivnih osoba je iz Našica, sedam iz Osijeka (s po jednom osobom iz prigradskih naselja Tenja i Briješće ukupno devet), tri iz Donjeg Miholjca (ukupno pet s dvije osobe iz prigradskog Miholjačkog Poreča), tri iz Čepina, po dvije iz Valpova (ukupno četiri s dvije iz prigradskih Marjančaca), Đakova (ukupno tri s jednom iz prigradskih Selaca Đakovačkih) te Đurđenovca, dok Magadenovac, Marijanci, Vrbica, Ivanovci Gorjanski, Feričanci, Veliškovci i Ivanovac imaju po jednu novopozitivnu osobu.

U Kliničkom bolničkom centru Osijek jučer je preminula jedna osoba hospitalizirana zbog COVID-19, riječ je o muškarcu iz Belišća, rođenom 1952. godine.

Na liječenju u KBC-u Osijek trenutno se nalazi 79 pacijenata oboljelih od COVID-19 od kojih je 17 na respiratoru. Deset oboljelih osoba hospitalizirano je u Općoj županijskoj bolnici Našice.

Mjera samoizolacije određena je za 81 novi kontakt oboljelih osoba, pa se na području Osječko-baranjske županije u samoizolaciji nalazi ukupno 3.231 osoba.

Policija je u zadnja 24 sata obavila 58 samoinicijativnih provjera osoba u samoizolaciji, a svi provjeravani zatečeni su na prijavljenoj adresi.

Uz informacije o aktualnoj epidemiološkoj situaciji, Stožer civilne zaštite Osječko-baranjske županije danas (26. listopada 2020. godine) razmatrao je i najnovije odluke i preporuke Nacionalnog stožera civilne zaštite, osobito Odluku o nužnim epidemiološkim mjerama kojima se ograničavaju okupljanja. Odluka stupa na snagu 27. listopada 2020. godine, a donosi niz restriktivnih mjera, od zabrane održavanja javnih okupljanja i događanja na kojima je više od 50 osoba, odredba da na svadbenim svečanostima i pogrebima može biti najviše 30 osoba, a na privatnim okupljanjima do 15 osoba, zatim da se sportska natjecanja od sada održavaju bez gledatelja, organizatori događanja moraju voditi evidenciju nazočnih, obvezno je nošenje zaštitnih maski i na otvorenim prostorima ako se ne može održati distanca od najmanje 1,5 metar, pa do odluke da je obvezno korištenje maski prilikom ulaska i boravka na grobljima.

Zaključeno je da Županijski stožer podržava propisane mjere, a poziva građane da ih prihvate i tako svojim odgovornim ponašanjem utječu na poboljšanje trenutne epidemiološke situacije.

Županijski stožer ponovno naglašava da su različita okupljanja izrazito rizična, pa poziva njihove organizatore da poštuju propisane epidemiološke mjere te ne posežu za omogućavanjem „ulaza na zadnja vrata“ i sličnim kršenjima mjera.

Kršenja propisanih mjera građani mogu prijaviti na telefonske brojeve 112 i 192.