Naslovnica Blog Stranica 2909

U OBŽ 181 osoba novopozitivna na koronavirus, troje preminulih

izvor: pixabay

U zadnja 24 sata pozitivan nalaz na koronavirus utvrđen je za 181 osobu s područja Osječko-baranjske županije, a testirano je ukupno 500 uzoraka, i to 415 u Kliničkom bolničkom centru Osijek i 85 u Zavodu za javno zdravstvo OBŽ.

Na žalost, jučer su preminule tri osobe koje su bile hospitalizirane u Respiracijskom centru KBC-a; žena iz Šaga rođena 1939. godine, muškarac iz Višnjevca rođen 1929. godine te muškarac iz Osijeka rođen 1954. godine. Uz COVID-19 svi su imali i druga teža oboljenja.

Najviše pozitivnih nalaza opet je u Osijeku (68), odnosno 84 s prigradskim naseljima (Višnjevac 5, Josipovac 5, Tenja 3, Sarvaš 2 i Brijest 1). Slijede Đakovo 13 (15 s prigradskim naseljem Piškorevci), Našice 8, Čepin 7, Belišće 6 (10 s prigradskim naseljima Bocanjevci 2 i Gat 2), Donji Miholjac 5 (7 s prigradskim naseljem Rakitovica), Valpovo 4 (7 s prigradskim naseljima Marjančaci 2 i Šag 1), Ivanovac 4, a po tri imaju Bilje, Bizovac, Novi Čeminac i Satnica Đakovačka.

Po dvije novozaražene osobe su iz Antunovca, Feričanaca, Hrastina, Ladimirevaca, Palače i Vuke, a po jednu imaju Breznica Đakovačka, Čokadinci, Dalj, Dragotin, Drenje, Ernestinovo, Gašinci, Ivanovo, Jagodnjak, Laslovo, Marijanci, Petrova Slatina, Semeljci, Vardarac i Viškovci.

Novopozitivnim osobama jučer je obuhvaćeno 44 naselja.

Na liječenju u Kliničkom bolničkom centru Osijek trenutno se nalazi 109 osoba koje su oboljele od COVID-19, što je čak 14 više nego prethodnog dana, s tim da je 14 pacijenata na respiratoru. Osam oboljelih osoba hospitalizirano je u Općoj županijskoj bolnici Našice.

Prema podacima pristiglim u Zavod za javno zdravstvo OBŽ samoizolacija je u zadnja 24 sata određena za 39 novih kontakata pozitivnih osoba, a pod tom mjerom je ukupno 3.426 osoba.

Policija je provela 32 samoinicijativne provjere osoba u samoizolaciji te dvije provjere po dojavi građana, no nije utvrđeno kršenje te mjere.

Povodom predstojećeg vikenda, blagdana Svih svetih te Dušnog dana, Stožer civilne zaštite Osječko-baranjske županije ponovno upozorava i moli građane na odgovorno ponašanje na svim okupljanjima, pa tako i prilikom posjeta grobljima, gdje će sukladno epidemiološkoj situaciji i uputama, biti organizirana i redarska služba koja će građanima davati upute o ponašanju te obavljati njihovu kontrolu, od nošenja zaštitnih maski i držanja fizičke distance do drugih pravila poput načina prodaje cvijeća i svijeća.

Stožer ujedno apelira na sve građane, pogotovo osobe koje planiraju organizirati javna okupljanja (poput Halloweena i slično) da su takva okupljanja u sadašnjoj epidemiološkoj situaciji zabranjena te predstavljaju prevelik rizik za širenje virusa.

Stožer Brodsko-posavske županije potvrdio 127 novooboljelih od koronavirusa

Stožer civilne zaštite Brodsko-posavske županije potvrdio je u petak 127 novooboljelih od koronavirusa, što je dosad najveći broj registriranih slučajeva u Brodsko-posavskoj županiji.

U novogradiškoj bolnici umrla je žena rođena 1932. godine.

Na području Brodsko-posavske županije trenutno je 426 osoba pozitivno na koronavirus, 36 je pod nadzorom liječnika u bolnicama u Slavonskom Brodu (27) i Novoj Gradiški (9). Jedna osoba je na respiratoru.

Stožer je izvjestio i o novom žarištu u jednom privatnom domu za stare i nemoćne, gdje pozitivne nalaze ima 22 korisnika doma i devet djelatnika. Dio korisnika čija je klinička slika to zahtijevala je smješten u slavonskobrodsku bolnicu.

Od izbijanja pandemije ukupno je 1316 osoba s prebivalištem u Brodsko-posavskoj županiji imalo pozitivne nalaze, među njima je devet osoba umrlo. Trenutno je 939 osoba u samoizolaciji.

U susjednoj Požeško-slavonskoj županiji Stožer civilne zaštite izvijestio je o sedam novih slučajeva zaraze koronavirusom.

U toj županiji trenutno je 146 osoba pozitivno na koronavirus, 16 osoba je u bolnici, a u samoizolaciji je 458 osoba.

Stožer: 2772 zaražene osobe, 20 preminulih

foto:HRT/screenshot

U protekla 24 sata zabilježena su 2.772 nova slučaja pa je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 15.106. Među njima je 1.027 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga su na respiratoru 74 pacijenta.

Preminulo je 20 osoba.

Do danas je ukupno zabilježeno 46.547 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 531 preminula, a 30.910 se oporavilo (1.677 u protekla 24 sata).

U samoizolaciji je trenutno 29.098 osoba.

Do danas je ukupno testirana 485.281 osoba, od toga 9.287 u posljednja 24 sata.

Broj novozaraženih po županijama: Grad Zagreb (743), Splitsko-dalmatinska (316), Osječko-baranjska (193), Zagrebačka (174), Brodsko-posavska (156), Krapinsko-zagorska (153), Međimurska (150), Primorsko-goranska (144), Varaždinska (135), Vukovarsko-srijemska (86), Sisačko-moslavačka (77), Zadarska (69), Karlovačka (68), Dubrovačko-neretvanska (66), Šibensko-kninska (58), Virovitičko-podravska (55), Istarska (48), Bjelovarsko-bilogorska (47), Ličko-senjska (16), Požeško-slavonska (10) i Koprivničko-križevačka (8). (2/2)

Preminulo je 6 ženskih osoba: OB Gospić, 42’. godište, KBC Split, 27’ godište, KB Dubrava, 36’ i 31’ godište, OB Šibenik, 31’ godište i KB Osijek, 39’ godište.

Preminulo je i 14 muških osoba: KB Dubrava, ‘55., ’51., ‘45., i ‘46. godište, KB Osijek, ‘29. i ‘54. godište, NMB Vukovar, ‘50. godište, OB Bjelovar, ‘49, ‘34. i ‘42. godište, OB Karlovac, ‘41. i ‘40. godište, OB Zabok, ‘39. i ‘36. godište

76 novih pozitivnih osoba u Vukovarsko-srijemskoj županiji

foto: pixabay

U Vukovarsko-srijemskoj županiji, prema podacima pristiglim do 8:00 sati, u posljednja 24 sata  je  76  novih pozitivnih osoba na COVID-19 (18 osoba iz Vinkovaca, 15 iz Vukovara, 7 iz Ivankova, 5 iz Jarmine, 3 iz Iloka, 3 iz Retkovaca, 2 iz Starih Jankovaca, 2 iz Andrijaševaca, 2 iz Antina, 2 iz Gaboša, 1 iz Babine Grede, 1 iz Bogdanovaca, 1 iz Borova, 1 iz Bošnjaka, 1 iz Bršadina, 1 iz Cerića, 1 iz Gunje, 1 iz Komletinaca, 1 iz Korođa, 1 iz Novih Mikanovaca, 1 iz Nuštra, 1 iz Starih Mikanovaca, 1 iz Šarengrada, 1 iz Tovarnika i 3 s boravištem izvan županije), a jedna osoba je preminula.

Od početka epidemije, ukupan broj oboljelih osoba je 1883, od kojih je 1446 osoba izliječeno, a ukupno je 24 preminule osobe.

Trenutno je u županiji  26 osoba hospitalizirano zbog COVID-19 bolesti.

U protekla 24 sata testirane su 232 osobe, te je ukupno testiranih do sada na području županije 16912.

U samoizolaciji na području županije je 892 osobe.  

Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-srijemskoj županiji je pozitivno 36 radnika iz sustava zdravstva  (10 liječnika, 17 medicinskih sestara/tehničara, 2 druga zdravstvena radnika i 7 nezdravstvenih radnika).

U samoizolaciji iz sustava zdravstva je 57 radnika (15 liječnika, 28 medicinskih sestara/tehničara, 2 druga zdravstvena radnika i 12 nezdravstvenih radnika).

Iz sustava obrazovanja ukupno je oboljelo 8 nastavnika i 18 učenika.

U samoizolaciji se nalazi 40 nastavnika i 388 učenika.

Posebna regulacija prometa povodom dana Svih Svetih

foto: MB PRESS

U dane 31. listopada te 1. i 2. studenog, očekuje se povećanje prometa i kretanja građana na prilazima većim grobljima, u skladu s tradicionalnim vjerskim i obiteljskim običajima obilježavanja blagdana na koje se sjetimo svojih najbližih te posjećujemo zemaljska počivališta njihovih duša, blagdana Svih svetih i Dušnog dana. Zbog očekivanog pojačanog prometa, policija poziva vozače na strpljenje i poštivanje prometnih propisa, a svim građanima skrećemo pozornost na pridržavanje preporuka i nužnih epidemioloških mjera prilikom posjeta groblja.

Policija stoga skreće pozornost svim vozačima na poštivanje prometnih propisa, a posebno da brzinu kretanja prilagode stanju i uvjetima na cesti te da, kod parkiranja vozila, pravilno koriste parkirališna mjesta i time omoguće nesmetan prolaz pješacima. Kako bi se osigurala sigurnija i brža protočnost prometa, na frekventnijim raskrižjima u gradovima promet će regulirati policijski službenici. No, preporuke građanima su da iskoriste blagodat lijepog i suhog vremena te da se na groblja upute pješice, kako bi se izbjegla nepotrebna gužva i nervoza zbog otežanog parkiranja vozila u neposrednoj blizini groblja.

Zbog očekivanog pojačanog prometa na graničnim prijelazima, granična policija će otvoriti optimalan broj ulazno-izlaznih prometnih traka, no svim građanima koji će uoči i nakon blagdana Svih svetih prelaziti državnu granicu ukazujemo na moguće zastoje i čekanja na graničnim prijelazima, zbog vremena potrebnog za provedbu granične kontrole.

U vremenu epidemije bolesti COVID-19 uzrokovane korona virusom, građani se izričito moraju držati preporuka i nužnih epidemioloških mjera vezanih za posjet groblja i sakralnih objekata, a sve kako bi se zaštitilo zdravlje ljudi i ujedno ispunile vjerske i obiteljske potrebe građana. Prilikom posjeta grobljima, sukladno Odluci o Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske od 25. listopada 2020. godine, obvezno je korištenje maski za lice ili medicinskih maski prilikom ulaska i boravka na grobljima.

Kako bi blagdani od kojih očekujemo unutarnji smiraj protekao u dostojanstvu, pozivamo sve vozače kao i druge sudionike u prometu na strpljenje, na poštivanje prometnih znakova kao i znakova koje daju policijski službenici, te da po mogućnosti koriste alternativne pravce kretanja kako bi se izbjegle nepotrebne gužve i zastoji u prometu. 

U Požeško-slavonskoj županiji 7 pozitivnih

izvor: PSŽ

U Požeško-slavonskoj županiji trenutno je aktivno 146 slučajeva zaraze koronavirusom (covid-19), 130 osoba nalazi se u kućnoj izolaciji, a 16 osoba je hospitalizirano.

U samoizolaciji se nalazi 458 osoba. Na posljednjem testiranju obrađena su 103 uzorka, od kojih je 7 pozitivnih.

Tijekom dana će se nastaviti s testiranjem kontakata zaraženih osoba kao i svih suspektnih osoba.

Vukovar: Povećana sredstva za sufinanciranje kupnje kuće ili stana za mlade obitelji

Foto: Vukovarsko-srijemska županija

Vukovarsko-srijemska županija objavila je Javni poziv za sufinanciranje kupnje kuće ili stana za mlade i mlade obitelji za 2020.godinu. Bespovratna sredstva osigurana su za mjeru kojom se želi na ovaj način pomoći stanovništvu u rješavanju stambene problematike i potaknuti mlade da ostanu na području Vukovarsko-srijemske županije. 

Planirana sredstva u iznosu od 1,5 milijuna kuna prepolovljena su zbog pandemije uzrokovane koronom, da bi poslije smirivanja epidemiološke situacije, a zbog velikog interesa i broja prijavljenih obitelji  iznos Javnog poziva  je povećan na 2,5 milijuna kuna. Sredstva će biti dodijeljena 90-ak obitelji. Rezultati će biti objavljeni do kraja idućeg tjedna na stranicama Vukovarsko-srijemske županije

DHMZ: pretežno oblačno, prijepodne uz maglu

foto: pixabay, ilustracija

U većini predjela unutrašnjosti umjereno i pretežno oblačno. Ujutro i dio prijepodneva lokalno magla, a u sjevernim predjelima i malo kiše. Poslijepodne osobito na zapadu sunčana razdoblja. Na Jadranu te u unutrašnjosti Istre i Dalmacije pretežno sunčano. Vjetar uglavnom slab, a na Jadranu ponegdje umjeren sjeverozapadni, ujutro i bura. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom od 14 do 17, a na Jadranu i u unutrašnjosti Dalmacije od 19 do 22 °C. – izvijestili su iz Državnog hidrometeorološkog zavod.

U Virovitičko-podravskoj županiji 16 novozaraženih koronavirusom

foto:pixabay

Na području Virovitičko-podravske županije 16 je novozaraženih koronavirusom, izvijestio je u četvrtak navečer Županijski stožer Civilne zaštite.

Devet je osoba srednje životne dobi, četiri su mlade, a tri starije životne dobi.

U Pitomači je pet zaraženih, u Slatini četiri, u Virovitici tri, a po jedna zaražena osoba je iz Špišić Bukovice, Gradine, Sopje i Čađavice.

U samoizolaciji je 417 osoba, a na kućnom liječenju 161. U Općoj bolnici Virovitica 13 je oboljelih, a u KBC Osijek su dva pacijenta s područja Virovitičko-podravske županije.

Od početka epidemije na području Virovitičko-podravske županije zaraženo je 639 osoba, a umrlo je 14.

Završena energetska obnova zgrade Zdravstvene stanice Magadenovac

foto;obž

Mještani Magadenovca dobili su novoobnovljenu zdravstvenu stanicu. Naime, završeni su radovi na energetskoj obnovi zgrade Zdravstvene stanice Magadenovac koja djeluje u sklopu Doma zdravlja Osječko-baranjske županije. Projekt je proveden u okviru poziva Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine na dostavu projektnih prijedloga Energetska obnova zgrada i korištenje obnovljivih izvora energije u zgradama javnog sektora.

Rekonstrukcijom je izvedena nova toplinska izolacija vanjskih zidova, stropova i krova, a energetska učinkovitost zgrade dodatno je poboljšana ugradnjom novih radijatora, zamjenom postojeće elektroinstalacije i ugradnjom štednih žarulja. Time će se godišnje potrebe toplinske energije za grijanje smanjiti za 84.117,97 kWh, a emisija COza čak 90 %, čime je zgrada prešla iz energetskog razreda G u A. Nakon rekonstrukcije zgrade djelatnici i korisnici usluga Zdravstvene stanice dobit će bolje uvjete za rad, smanjit će se potrebna energija za grijanje i emisije stakleničkih plinova.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.359.726,89 kuna od čega su osigurana bespovratna sredstva Europske unije u iznosu od 905.903,35 kuna. Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije sudjeluje s 864.159,91 kuna, a ostatak od 589.663,63 kune pokriva Osječko-baranjska županija.

Osim zgrade Zdravstvene stanice Magadenovac, u okviru poziva Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Osječko-baranjskoj županiji je odobreno ukupno 35 projekata energetske obnove zgrada javne namjene ukupne vrijednosti 116.826.666,54 kuna.