Crni dim iznad Sikstinske kapele, Papa nije izabran u prvom glasanju

foto:HRT

Crni dim koji se danas oko podneva uzdignuo iz dimnjaka Sikstinske kapele jasno je poručio svijetu: katolička Crkva još nije dobila novog papu. Kardinali su danas započeli konklavu nakon smrti pape Franje, koji je preminuo 21. travnja, ali prvi krug glasovanja nije iznjedrio njegovog nasljednika.

Crni dim znači da nitko od kandidata nije dobio potrebnu dvotrećinsku većinu – u ovom slučaju 89 od ukupno 133 glasačkih kardinala. Iako je trenutak iščekivan s velikim zanimanjem, ovakav ishod nije iznenađenje. Stoljećima unatrag gotovo nijedan papa nije izabran već u prvom glasanju.

U narednim danima kardinali će nastaviti s procesom izbora. Predviđena su četiri kruga glasovanja dnevno – dva ujutro i dva popodne. Nakon svakog glasanja spaljuju se glasački listići, a boja dima (crni ili bijeli) javnosti signalizira ishod.

Tko su mogući nasljednici pape Franje?

Iako je proces zatvoren za javnost, u medijima i crkvenim krugovima već se neko vrijeme nagađa o mogućim papabilima – kardinalima koji imaju realne šanse biti izabrani. Među imenima koja se najčešće spominju su:

  • Kardinal Matteo Zuppi (Italija) – predsjednik Talijanske biskupske konferencije, poznat po angažmanu u mirovnim inicijativama i pastoralu marginaliziranih.
  • Kardinal Luis Antonio Tagle (Filipini) – bivši nadbiskup Manile i jedan od najbližih suradnika pape Franje u Rimskoj kuriji.
  • Kardinal Péter Erdő (Mađarska) – teolog, konzervativniji kandidat, poznat po svom akademskom radu i snažnoj poziciji unutar europskog episkopata.
  • Kardinal Jean-Claude Hollerich (Luksemburg) – relator Sinodalnog procesa, blizak Franjinoj viziji Crkve dijaloga.

Povijesni trenutak za Katoličku Crkvu

Izbor novog pape uvijek predstavlja globalni događaj, ali ovoga puta dodatno dobiva na težini. Papa Franjo ostavio je snažan pečat svojim reformama, fokusom na siromašne i pozivima na globalni dijalog. Njegov nasljednik neće imati lak zadatak – od njega se očekuje da nastavi (ili redefinira) smjer Crkve u vremenu brojnih izazova: sekularizacije, skandala, klimatskih promjena i ratnih sukoba.

Novi papa bit će 267. po redu u dvotisućljetnoj povijesti Crkve.