
U Požegi je danas, u novootvorenom Regionalnom centru kompetentnosti Panonika, potpisan ugovor koji označava ispunjenje višegodišnjih težnji stanovnika Požege i Požeško-slavonske županije – izgradnju dugo očekivane brze ceste Brestovac Požeški – čvorište Godinjak.
Ugovor o izvođenju radova, u vrijednosti od gotovo 160 milijuna eura (bez PDV-a), potpisali su predsjednik Uprave Hrvatskih cesta d.o.o. Ivica Budimir i Lu Shengwei, ovlašteni predstavnik Uprave tvrtke China Road and Bridge Corporation (CRBC), izvođača radova koji je prethodno gradio i Pelješki most.
– Biti u srcu Slavonije velika je radost jer započinjemo s projektom koji je puno više od ceste. Ovo je najveći ugovor Hrvatskih cesta u posljednjih deset godina, odmah iza Pelješkog mosta. Povezivanjem Požeško-slavonske županije otvaramo prilike za razvoj, gospodarstvo, bolju povezanost i ostanak ljudi u rodnom kraju – istaknuo je Budimir.
Generalni menadžer CRBC-a za srednju i istočnu Europu, Yang Dong, poručio je kako je tvrtka spremna uložiti sve kapacitete kako bi projekt bio izveden kvalitetno i u zadanom roku, izražavajući pritom zahvalnost Hrvatskoj na ukazanom povjerenju.
Značaj ovog događaja istaknula je i požeško-slavonska županica Antonija Jozić.
– Ovo je povijesni trenutak za sve nas. Više od dva desetljeća sanjali smo ovu cestu. Bila je to želja, nada, ali i često predmet skepticizma. Danas ta nada postaje stvarnost, a Požega se konačno povezuje s mrežom hrvatskih autocesta – kazala je županica, zahvalivši Vladi RH na potpori.
Potpisivanju je nazočio i potpredsjednik Vlade RH te ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, naglasivši važnost projekta za cijelu regiju.
– U mandatu dugom više od devet godina, ovo je jedan od trenutaka koji nas čini ponosnima. Uz ovu cestu dugu 14,5 kilometara, izgradit će se i čvorište vrijedno dodatnih 15,5 milijuna eura, što dodatno povećava značaj investicije – rekao je Butković te najavio i druge projekte poput brze ceste Pleternica–Požega te obilaznica za Požegu i Pakrac-Lipik, ukupne vrijednosti oko 30 milijuna eura.
Planirana trasa nove brze ceste započinje kod deniveliranog čvorišta Brestovac Požeški, spajajući se na državnu cestu D51, te obilazi naselje Daranovci. Slijedi prolazak kroz tunel na Babjoj gori dug 1.650 metara, nakon čega cesta vodi prema Tisovcu i Godinjaku, gdje završava spojem na županijsku cestu Ž4158, paralelnu s autocestom A3.
Ovim projektom Požega dobiva ključnu prometnu poveznicu, a Slavoniji se otvaraju vrata novog razvojnog poglavlja.







