
Od 7. veljače do 19. rujna 2025. godine tržišna inspekcija Državnog inspektorata obavila je ukupno 3614 inspekcijskih nadzora
Od 7. veljače do 19. rujna 2025. godine tržišna inspekcija Državnog inspektorata obavila je ukupno 3614 inspekcijskih nadzora vezanih uz provedbu Odluke o izravnim mjerama kontrole cijena određenih proizvoda i kategorija proizvoda u trgovini na malo, kao i Odluke o obveznoj objavi cjenika i isticanju dodatnih cijena.
Odluke, koje su na snazi od veljače, odnosno svibnja 2025., propisuju najvišu dopuštenu cijenu za određene proizvode i kategorije proizvoda te obvezu trgovaca da potrošače jasno informiraju putem plakata, vizualnih oznaka i objave cjenika na mrežnim stranicama.
Cilj mjera je zaštita potrošača i ublažavanje negativnih posljedica poremećaja na tržištu.
U 74 % slučajeva (2563 nadzora) nije bilo utvrđenih nepravilnosti. Međutim, u preostalih 899 nadzora, odnosno u gotovo svakoj četvrtoj kontroli, inspektori su utvrdili povrede Odluke.
Najčešće nepravilnosti odnosile su se na 3112 proizvoda bez propisanih vizualnih oznaka, 350 proizvoda koji su se prodavali po cijeni višoj od dopuštene, 553 kategorije proizvoda kod kojih trgovci nisu osigurali barem jedan artikl po najvišoj dopuštenoj cijeni.
Osim cijena, utvrđene su i nepravilnosti u obvezi informiranja potrošača 245 povreda zbog neisticanja obveznih plakata, 20 povreda zbog neosiguravanja zasebnih dijelova prodajnog prostora većih od 400 m², 31 povreda zbog nepostavljanja barem jednog artikla s ograničenom cijenom u zasebni dio prodajnog prostora.
Kod proizvoda iz točke 2. Odluke (30 proizvoda za koje trgovac mora za sve artikle izložene prodaji istaknuti cijenu najviše do cijene određene Odlukom) inspektori su utvrdili 1715 artikala bez vizualne oznake, 350 artikala po cijeni višoj od najviše dopuštene.
Kod proizvoda iz točke 3. Odluke (40 kategorija proizvoda za koje trgovac mora za najmanje jedan (1) artikl iz svake kategorije proizvoda istaknuti cijenu najviše do cijene određene Odlukom) utvrđeno je 553 kategorije u kojima nije bio osiguran barem jedan artikl po ograničenoj cijeni i 1397 kategorija bez vizualne oznake na barem jednom artiklu.
U nadzorima Odluke o objavi cjenika i isticanju dodatne cijene kao mjera izravne kontrole cijene u trgovini na malo, utvrđeno je da trgovci u 143 prodajna objekta nisu za 1694 kontrolirana proizvoda (artikala) istaknuli dodatnu cijenu, dok je vezano za kontrolu objave cjenika na mrežnim stranicama trgovaca iz kategorija supermarket, hipermarket, diskontna prodavaonica te Cash&Carry, provedenim nadzorima utvrđeno da 10 trgovaca nisu ispunila sve obveze vezano uz objavu cjenika, dok su pojedini inspekcijski nadzori u tijeku.
Tržišna inspekcija Državnog inspektorata će za utvrđene prekršaje temeljem važećih Odluka poduzeti propisane prekršajne mjere.







