Naslovnica Blog Stranica 2933

U Vukovarsko-srijemskoj županiji 29 novooboljelih

foto:pixabay

U Vukovarsko-srijemskoj županiji  29 je novozaraženih koronavirusom, izvjestio je županijski Stožer civilne zaštite.

Najviše oboljelih, njih 11 je iz Vinkovaca, po tri su iz Nuštra, Ivankova i Starih Mikanovaca, dvije iz Starih Jankovaca te po jedna osoba iz Vukovara, Lovasa, Županje, Rokovaca, Antina, Vođinaca i Iloka

Od  početka epidemije, u županiji je oboljelo 1030 osoba, od kojih je 849 osoba izliječeno, a 18  je preminulih osoba. Hospitalizirano je 10 osoba, a u samoizolaciji se nalaze 762 osobe među kojima su 42 radnika iz sustava zdravstva te 11 nastavnika i 308 učeniak iz sustava obrazovanja.

U protekla 24 sata na COVID-19 testirano je 125 osoba, te je ukupno testirano na području županije 12946 osoba.

U Osječko-baranjskoj županiji 33 novooboljelih

FOTO:mb press

Tijekom posljednja 24 sata Klinički bolnički centar Osijek i Zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije testirali su ukupno 385 pristiglih uzoraka od kojih su 33 bila pozitivna na koronavirus.

17 osoba je sa šireg područja Osijeka, 10 sa šireg područja Đakova, tri iz Općine Đakovačka Satnica te po jedna osoba iz Našica, Općina Antunovac i Drenje.

Među testiranima su i korisnici i djelatnici Doma za starije i nemoćne osobe Beli Manastir i njihovi su nalazi negativni na koronavirus, u tijeku je testiranje korisnika i djelatnika Doma za starije i nemoćne osobe Osijek.

U KBC-u Osijek hospitalizirano je 35 osoba od kojih se šest nalazi na respiratoru.

U protekla 24 sata 270 kontakata novozaraženih osoba je stavljeno u samoizolaciju te se sveukupno u samoizolaciji na području naše županije nalazi 901 osoba.

Policija je samoinicijativno provjeravala osobe u samoizolaciji i kod 46 provjerenih osoba, nije utvrđeno kršenje mjere samoizolacije.

Švercao 50.000 kutija cigareta u kamionu, sakrio ih je u krovu

   

Jučer, 8. listopada, u jutarnjim satima, na Međunarodnom cestovnom graničnom prijelazu Batina, na ulazu u Republiku Hrvatsku pristupio je 33-godišnji državljanin Republike Srbije, kao vozač teretnog vozila registarskih oznaka Republike Srbije.

Izvršenom graničnom kontrolom, a zatim pregledom teretnog vozila policijski službenici postaje granične policije Beli Manastir u suradnji s djelatnicima carine su u krovu kamiona pronašli skriveno 50 000 kutija raznih vrsta cigareta bez nadzornih markica.

Muškarac je uhićen, cigarete i kamion oduzete, a nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja protiv njega je podnesena kaznena prijava zbog izbjegavanja carinskog nadzora te je predan pritvorskom nadzorniku.

U Hrvatskoj 457 novih slučajeva zaraze, tri osobe preminule

foto:MB PRESS

U posljednja 24 sata zabilježeno je 457 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 2438

Među njima je 385 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 28 pacijenata.

Preminule su 3 osobe.

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 19446 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 313 preminulo, ukupno se oporavilo 16695 osoba od toga 222 u posljednja 24 sata.

U samoizolaciji je trenutno 11729 osoba.

Do danas je ukupno testirano 348 950 osoba, od toga 4417 u posljednja 24 sata.

Deset novooboljelih u Požeško-slavonskoj županiji

foto:pixabay

U Požeško-slavonskoj županiji trenutno je aktivno 64 slučaja zaraze koronavirusom, 53 osobe nalaze se u kućnoj izolaciji, a 11 osoba je hospitalizirano. U samoizolaciji se nalazi 317 osoba, a ukupno je testirano 10.027 osoba. Na posljednjem testiranju obrađeno je 77 uzoraka, od kojih je 10 pozitivnih. Tijekom dana će se nastaviti s testiranjem kontakata zaraženih osoba kao i svih suspektnih osoba, objavio je županijski stožer civilne zaštite.

I ovog vikenda pojačane mjere u prometu

FOTO: PU osječko-baranjska

Policija i ovog vikenda nastavlja s poduzimanjem pojačanih aktivnosti u prometu, a posebno će se nadzirati i sankcionirati vožnja pod utjecajem alkohola, vožnja nedopuštenom brzinom, nepropisno korištenje mobitela tijekom vožnje, te korištenje sigurnosnog pojasa u vozilima, ali i svi ostali prekršaji u cestovnom prometu.

Isto tako ciljano će se provoditi nadzor recidivista odnosno višestrukih počinitelja prekršaja prema kojima će se primjenjivati sve zakonom propisane mjere.

Beroš: Uskoro ograničavanje javnih okupljanja i obavezno nošenje maski

foto:HRT/screenshot

Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je u četvrtak, nakon sastanka Nacionalnog stožera civilne zaštite s premijerom Andrejom Plenkovićem, da se radi suzbijanja koronavirusa pripremaju odluke o ograničavanju javnih okupljanja i nošenju maski u svim zatvorenim prostorima.

“Predsjednika Vlade izvijestili smo o epidemiološkom stanju u Hrvatskoj i novim žarištima, te smo razmatrali nove mjere za sprečavanje širenja koronavirusa”, izjavio je Beroš novinarima nakon sastanka u Banskim dvorima.

Razmišlja se o ograničavanju javnih okupljanja te obavezi nošenja maski u svim zatvorenim prostorima, te na otvorenim prostorima gdje je nemoguće izbjeći bliski kontakt.

U Hrvatskoj su u četvrtak zabilježena rekordna 542 nova slučaja zaraze koronavirusom, umrla je jedna osoba, a broj aktivnih slučajeva trenutno je 2206.

“Na sve mjere, horizontalne i vertikalne, koje će stupiti na snagu, moraju se nadovezivati najjednostavnije i ujedno najučinkovitije – čuvanje fizičke distance, higijena, izbjegavanje kontakta i nošenje maski. To je sigurni put ka sprečavanju širenja virusa”, istaknuo je Beroš.

Ako se neodgovorno ponašamo virus će se širiti, ako zarazi jednog čovjeka taj može zaraziti svoju obitelj, radnu okolinu i djecu. Stalno govorimo da treba spriječiti eksponencijalni rast zaraženih, pridržavanje mjera je najbolji način za to, rekao je.

Beroš je najavio da će se danas održati i sastanci stručne skupine Kriznog stožera Ministarstva zdravstva, kao i sa Stožerom Grada Zagreb i stožerima zagrebačkih gradskih četvrti, gdje će prokomentirati pogoršanje stanja u Zagrebu.

Nove mjere kreću početkom idućeg tjedna

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak najavio je da će nove mjere protiv širenja koronavirusa krenuti početkom idućeg tjedna.

Do vikenda ćemo napraviti nove preporuke i odluke i završiti razgovore sa svim partnerima, poput Hrvatske biskupske konferencije i različitih ugostiteljskih sektora, rekao je Capak.

“Sasvim je sigurno da ćemo uvesti obavezu nošenja maski u svim zatvorenim prostorima i na otvorenim prostorima gdje je nemoguće izbjeći bliski kontakt”, kazao je.

Također razmatraju ograničavanje svih okupljanja za koja ne postoje vertikalni propisi, dok će za postojeća sve ostati po starom.

“Razgovara se i o češćim i strožim kontrolama provedbe odluka Nacionalnog stožera na temelju preporuka lokalnih i županijskih stožera”, naglasio je Capak.

Poručio je da će Stožer napraviti sve kako bi izbjegli novu karantenu i zatvaranja (lockdown), iako se ni to ne može isključiti.

“Mi ćemo napraviti sve da ne dođe do karantene i lockdowna, da se gospodarske i socijalne aktivnosti nastave u ‘novom normalnom’, odnosno epidemiološkim okvirima”, kaže Capak.

Osječko-baranjska županija odobrila još dva milijuna kuna za poduzetnike, dva javna poziva i dalje otvorena

Na Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu potpora za pokretanje, razvoj i unaprjeđenje poslovanja u 2020. godini, Upravni odjel za gospodarstvo Osječko-baranjske županije zaprimio je 161 zahtjev, a nakon njihove obrade te na temelju ispunjavanja uvjeta danas (8. listopada 2020. godine) župan Ivan Anušić potpisao je ugovore sa 146 poduzetnika u ukupnom iznosu od 1.999.700,00 kuna.

– Osječko-baranjska županija počela je prije tri godine intenzivnije poticati poduzetništvo na svom području. U tom vremenu iznos županijskih potpora za poduzetnike i obrtnike povećali smo sa 4,2 na ovogodišnjih 11,2 milijuna kuna, a danas smo potpisali ugovore u vrijednosti gotovo dva milijuna kuna. Naravno, nastavljamo s dodjelom potpora do realizacije ukupnog iznosa osiguranih sredstava, a posebno naglašavam potpore za ublažavanje posljedica pandemije COVID-19. Pri odobravanju potpora nastojimo da se županijske potpore ne preklapaju s Vladinim mjerama kako bi obuhvatili što veći broj naših poduzetnika i obrtnika te da potpore dođu na pravo mjesto – rekao je župan Ivan Anušić.

Pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo OBŽ Ivana Katavić Milardović istaknula je kako je najveći iznos potpora odobren za kupovinu strojeva te modernizaciju opreme i prostora. Prednost su imali proizvođači, pa je za korisnike iz prerađivačke industrije intenzitet potpore 50 posto, dok je za ostale djelatnosti do 25 posto.

– Korisnici potpora su subjekti malog gospodarstva, i to fizičke i pravne osobe (trgovačka društva, obrti i zadruge), a potpora iznosi do 50 posto opravdanih troškova izvršenog ulaganja. Konkretno, najniži iznos dodijeljene potpore iznosi 280,00 kuna, a za šest korisnika u prerađivačkoj industriji odobren je maksimalni iznos potpore od 50.000,00 kuna. Osječko-baranjska županija i dalje ima otvoren javni poziv poduzetnicima koji imaju poteškoće u poslovanju izazvane korona krizom. Za tu namjenu u proračunu je osigurano pet milijuna kuna te pozivamo poduzetnike da se jave. U tijeku su i županijski programi kreditiranja poduzetnika za obrtna sredstva i investicijska ulaganja s kamatom od nula posto. Nadamo se da ćemo ovim mjerama omogućiti poduzetnicima lakše prevladavanje situacije izazvane korona krizom, ali isto tako da će se osigurati kontinuitet, rast i razvoj njihova poslovanja – istaknula je pročelnica.

Prilikom potpisivanja ugovora, županijske potpore pohvalili su Marina Livaja iz tekstilne tvrtke Slavonia design d.o.o. Osijek, Vjeran Noršić iz tvrtke Ugoplast d.o.o. Našice, Antonio Jurić iz Stolarskog obrt Jurić iz Šaga te Damir Kolarić iz tvrtke Ortostep d.o.o. Osijek.

JANKOVICS u Saboru: BELJE bez Beljaca u upravi – Zar je moralo tako?

FOTO:SABOR TV

Današnje izlaganje saborskog zastupnika Roberta Jankovicsa u Saboru prenosimo u cijelosti:

Tema o kojoj želim progovoriti je lokalnog karaktera, nije vezana samo uz moju zajednicu. Tema mog izlaganja je Belje.

Dobra klima, povoljan položaj uz rijeku Dunav, kvalitetna zemlja za uzgoj svih vrsta kultura i žitarica, a pametna ulaganja pridonijela su razvoju i iskorištavanju prirodnih bogatstava. Opis je to Belja, kojeg je sročio viši činovnik posjeda prije 200 godina, 1820. godine.

Naime, od 1697. godine i Eugena Savojskog, koji je posjede Belja dobio od austrijskog cara Leopolda I kao nagradu za pobjedu nad Turcima kod Sente, pa preko kraljice Elizabete, nakon nje kraljice Marije Terezije pa njene kćeri Marije Kristine pa sve do nadvojvode Karla Ljudevita i nadvojvode Karla Albrechta – Belje je bilo i ostalo dragulj u kruni svih vladara koji su vladali prostorom Baranje.

Već sredinom 19. stoljeća na Belju su u pogonu 4 parna stroja, a glede stočarske proizvodnje podaci iz 1852. godine, dakle prije nepunih 150 godina govore kako su na beljskom posjedu postojale 753 staje s više od 58.000 životinja.

Početkom 20. stoljeća osnivaju se Tvornica šećera u Branjinom Vrhu i tvornica mliječnih proizvoda u Belom Manastiru te klaonica sa tvornicom salame, a podiže se i mlin čiji je kapacitet proizvodnje iznosio 2 tone dnevno.

1921. godine Belje prelazi u državno vlasništvo, ali razvoj ne prestaje.

Između dva svjetska rata izgrađuju se uskotračna pruga, čija je obnovljena lokomotiva i tri vagona danas izložena u središtu Belog Manastira kao simbol povijesti ovog dobrog diva.

Prije punih 40 godina Belje uvodi navodnjavanje, a prije 36 godina započela je proizvodnja vjerojatno napoznatijeg beljskog proizvoda i brenda – svježeg krem sira ABC.

2005. godine Belje ulazi u koncern Agrokora, a prije godine i pol prvi put u povijesti mijenja ime u Belje plus d.o.o., kao dio Fortenova grupe.

Nakon ovog kratkog sata povijesti Baranje i Belja, dolazimo u listopad 2020. godine.

Maloprije samo citirao zapis višeg činovnika posjeda od prije 200 godina, a sada ću citirati moderan zapis “višeg činovnika posjeda”, odnosno web-stranicu Fortenova grupe od prošlog tjedna.

Kako bi se nastavilo s jačanjem integracijskih procesa u Poslovnom području poljoprivreda i organizacije koja će osigurati bolje iskorištavanje svih resursa u poljoprivrednim kompanijama Fortenova grupe, od. 1 listopada 2020. godine u tom poslovnom području počela je funkcionirati nova upravljačka struktura.

U BELJU, kao najvećoj kompaniji u poljoprivrednom segmentu, došlo je do promjene u kojem je predsjednik Uprave Andrej Dean, dosadašnji izvršni predsjednik Fortenove, osoba do širem krugu ljudi mnogo poznatijeg Fabrisa Peruška.

Novi članovi uprave Belja postali su i predsjednik uprave PIK Vinkovci – Mirela Periškić te predsjednik uprave VUPIK-a – Goran Miličević.

Integracija direktora vukovarskog VUPIK-a i PIK-a Vinkovci nedvosmisleno određuju prvi, a možda i glavni cilj nove uprave, a to je spojiti BELJE, Vupik i PIK Vinkovce u jednu kompaniju.

Kao jedan od dvojice Baranjaca u ovom sazivu Hrvatskog sabora, upozoravam kako će se možebitnim stvaranjem mega-Belja stvoriti tvrtka koja koristi 30ak tisuća hektara najplodnije zemlje u Hrvatskoj i imat će preko 2500 zaposlenih. Nadam se da svi razumiju mogućnosti, ali i opasnosti konstrukcije ove gospodarske godzille istočno od Hrvatske.

Upozoravam i na posljedice možebitnog nedobrog upravljanja Beljem na Baranju, za koju su još u doba Eugena Savojskog govorili Baranja jednako Belje.

Pozivam i molim one koji to vjerojatno jedini mogu – a to je Ministarstvo poljoprivrede – da pomno prati ovaj postupak, ako ništa drugo s obzirom na brojne ugovore za korištenje zemljišta koje svaka od tih kompanija ima zasebno, sklopljene pod različitim okolnostima i pod različitim uvjetima.

I na kraju upozoravam članove Uprave Fortenova grupe, da su imenovali NOVU upravu u kojoj nema niti jednog rukovoditelja Belja, iako je 2019. godina za BELJE bila rekordna i zabilježilo je rekordnu dobit, sukladno čemu je u državni proračun uplatila rekordni porez.

Jeli moralo biti ovako?