Vukovarsko-srijemska županija suočava se s iznimno ozbiljnim problemima zbog nedostatka liječnika obiteljske medicine. Naime, u ovom trenutku postoji manjak 15-ero liječnika i čak šest ordinacija bez stalnog je obiteljskog liječnika. Dok liječnici uglavnom biraju velike gradove za život i rad slavonske općine razmišljaju kako bi ih ipak zadržali u Slavoniji. Dovoljno ih ima u Županji i Vukovaru ali ih nedostaje u Vinkovcima zbog odlaska na specijalizaciju. – Piše HRT.
U ambulanti obiteljske medicine u Vinkovcima telefoni ne prestaju zvoniti.
– Do 13 sati, 137 pacijenata, ali znači tu je uključeno sve. I pregledi, previjanja, injekcije, objasnila je Marija Pintarić, medicinska sestra u Vinkovcima.
Liječnica Maja Matijević iz ordinacije opće obiteljske medicine u Vinkovcima, već godinama posla ima mnogo i preopterećena je.
– Otprilike u prosjeku radimo tri ambulante dnevno, ne svi liječnici, ali većina znači da bi pokrili mrežu potrebno nas je daleko više. Sada smo trenutno na području Doma zdravlja Vinkovci na 22 ambulante, nama nedostaje sedam liječnika pa se naizmjence kombiniramo da popunimo i da pacijenti uspiju dobiti adekvatnu skrb koliko toliko, rekla je.
U Vukovarsko-srijemskoj županiji trenutačno nedostaje liječnika opće medicine, ginekologa, pedijatara i farmaceuta, ukupno njih 14.
– Liječnika ima dovoljno u Hrvaskoj, ali nisu jednako raspoređeni, a ne možete nekoga prisiliti da dođe raditi znači natječaji su non-stop otvoreni imamo slučajeva da u Lipovcu nemamo liječnika, također u Jankovcima, Slakovcima to su sve ruralne sredine, dodao je ravnatelj Doma zdravlja Vinkovci, Petar Kulić.
Brojna sela u potrazi za stalnim liječnicima
Stari Jankovci, selo s oko 1100 stanovnika, godinama su u potrazi za stalnim obiteljskim liječnikom.
– Tu i tamo bude godinu dana doktor koji se zadrži. Uglavnom su to mlađi koji kasnije idu za nečim boljim, objasnila je Marija Mrvić, medicinska sestra iz Starih Jankovaca.
I pacijenti bi, kažu, voljeli imati istog liječnika koji bi ih pratio kroz život.
– Svaki put drugi doktor, kako on sad zna naše dijagnoze dok u kompjuter ne pogleda, požalila se Nevenka Blažević.
– Normalno, idu gdje je bolje, hvala Bogu, ali teško, dodala je Klara Jakovljević.
Dodatna subvencija kao poticaj za nove liječnike
Dok liječnici uglavnom biraju velike gradove, slavonske općine razmišljaju kako bi ih privukle. Nude se i stanovi, ali, dodaju, ništa ne pomaže.
– Strah me da nećemo doći do jednog trenutka kada ćemo reći da nema tko raditi, zaključio je Kulić.
– Novi zakon o izmjenama i dopunama zakona o zdravstvenoj zaštiti koji je nedavno stupio na snagu daje izričitu mogućnost jedinicama lokalne samouprave i županijama da dodatno subvencioniraju plaće liječnika, rekao je pročelnik upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Vukovarsko-srijemske županije, Mario Adamović.
Privuklo bi to, kažu, možda mlade liječnike, a neki bi se i vratili u Slavoniju.