Vodeni val stigao u Vukovar, situacija pod kontrolom

foto: Vukovarsko-srijemska županija

Vodni val je stigao u Vukovar i trenutni je vodostaj Dunava +615 cm, što je za metar niže od prvobitnih prognoza.

„To bi trebala biti razina gdje ne bi trebalo biti većeg porasta te će doći do stagnacije. Prema noći s petka na subotu možemo očekivati i da će vodni val stići do Iloka. Možemo reći da od subote dolazi do rasterećenja ukupnog stanja i da će vodni val krenuti izlaziti iz područja RH. No to još ne znači da su opasnost od vodostaja i poplava prestale, još uvijek je visoki vodostaj. Treba pričekati dan-dva i ovaj vodni val ćemo bez posljedica ispratiti iz RH“, rekao je u Vukovaru Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković, dodavši kako je zabilježen zamjetni pad vodostaja na području Batine, grada Osijeka i Aljmaša.

„Vojska je i dalje u stanju pripravnosti, za danas je očekivati ukidanje izvanrednih mjera obrane od poplava na području Baranje, za dunavske nasipe, ali da ne budemo na razini podcjenjivanja, nego u skladu s opasnosti. Još neko vrijeme moramo biti na oprezu“, poručio je Đuroković.

„Vodni val je pokazao spremnost Republike Hrvatske i svih operativnih snaga RH da se zajednički odupru eventualnim katastrofama i rizikom od većih nesreća. Aktivnosti obrane od poplava traju više od 10 dana, sve su službe bile aktivne, pripadnici Hrvatske vojske, Civilne zaštite. Bili smo spremni na vodostaj iz 2013. godine, čak i na rekordne. Tako se i mora raditi“, naglasio je, uz poruku kako se ništa nije prepustilo slučaju te da se sukladno stanju na terenu posljednjih dana smanjila aktivnost punjenja vreća pijeskom, kako bi se što manje trošilo ljudske i materijalne resurse.

„Situacija je pod kontrolom, na vrijeme smo se ekipirali posebno ističem odličnu suradnju sa Stožer CZ VSŽ i Stožerom CZ Grada Vukovara, kao i Stožerom civilne zaštite OBŽ i svim općinskim Stožerima koji su sudjelovali pri obrani od poplava. Svim volonterima i ljudima koji su pomogli. Zaista se vidjela jedna organiziranost, jedan veliki stupanj ozbiljnosti“, poručio je Željko Kovačević, rukovoditelj obrane od poplava Sektor B, dodavši kako su sve radnje krenule na vrijeme i dodatno što Hrvatske vode posljednjih desetak godina intenzivno ulažu u sve vodne građevine, pa i na Otoku športova u Vukovaru, gdje nije bio takav slučaj prije 10-ak godina.

U aktivnost obrane od poplava uključena je i Služba Civilne zaštite Vukovar.

„Stožer CZ VSŽ i ravnateljstvo Civilne zaštite bile su uključene u rad Stožera CZ OBŽ i cijelo smo vrijeme imali informacije o onome što se događa uzvodno od nas i što nas očekuje u narednim danima. Ravnateljstvo CZ je od Zapovjedništva Oružanih snaga zatražilo mobilizaciju 300 vojnika, što je ministar i odobrio. Ravnateljstvo CZ je podignulo devet spasilačkih timova s čamcima i opremom koji su, nažalost, imali dvije akcije – jednu spašavanja i jednu evakuaciju i dopremu medicinske pomoći za osobu ovisnu o izvoru električne energije na Zelenom otoku“, rekao je Stjepan Draganić, voditelj Službe CZ Vukovar.