
Mirovine bi od 1. srpnja trebale porasti za 8,42 posto s time da će prva tako uvećana mirovina biti ona za kolovoz koja se isplaćuje u rujnu, a tada će umirovljenici dobiti i zaostatak za srpanj, piše Novi list. Nominalni rast plaća u prvom polugodištu ove godine donijet će i dosad najveće usklađivanje mirovina u posljednje 24 godine otkako se primjenjuje sadašnja formula.
Prošle godine u isto vrijeme mirovine su rasle 6,18 posto, ali tada je većinu toga rasta donijela inflacija.
Prema formuli za izračun usklađivanja u obzir se uzima 70 posto faktora koji je više rastao te 30 posto faktora koji je rastao u manjem postotku. Bruto plaće su u prvom polugodištu ove godine u odnosu na prethodno polugodište, drugo lanjsko, rasle 10,7 posto, a inflacija je bila 3,1 posto, što u konačnici znači rast mirovina od 8,42 posto. Prosječna mirovina od 446 eura tako će porasti za 37 eura. Povećat će se tako njezin udio u prosječnoj neto lipanjskoj plaći s 38 posto na 40 posto, piše Novi List.
Drugi dio te Vladine odluke provest će se početkom sljedeće godine kad bi za tih devedesetak tisuća umirovljenika, mirovine trebale porasti za dodatnih pet posto.








