
Zoološki vrt u Osijeku za godinu dana postat će bogatiji za nove i iznimno atraktivne stanovnike – nilske konje, treće po veličini kopnene sisavce na svijetu.
Osječki Zoološki vrt iduće godine će postati bogatiji za nove stanovnike – nilske konje. Riječ je o investiciji vrijednoj oko pola milijuna eura, a gradnja njihova novog doma provodi se u sklopu projekta „Zoo passport”, dijela prekograničnog programa Interreg Hrvatska – Srbija, piše Radio Osijek.
Iz osječkog Unikoma ističu kako se ovih dana očekuju rezultati natječaja za izvođača radova. Direktor Unikoma Igor Pandžić ističe kako je riječ o zahtjevnom, ali pažljivo osmišljenom projektu.
Nova nastamba prostirat će se na 150 četvornih metara te će uključivati vanjski bazen i sustav za pročišćavanje vode. Posebna pažnja posvećena je pristupačnosti, pa će prostor biti prilagođen i osobama s invaliditetom kako bi svi posjetitelji mogli izbliza promatrati ove impresivne životinje.
Za razliku od zagrebačkog Zoološkog vrta, koji drži patuljaste vodenkonje, u Osijek stižu znatno veći nilski konji. Odrasle jedinke mogu težiti od jedne i pol do čak četiri tone, što ih svrstava među najveće kopnene sisavce na svijetu.
Planiran je dolazak triju životinja – mužjaka iz poljskog Zoološkog vrta Wrocław te dviju ženki iz Zoološkog vrta Riga. Njihov budući dom uključivat će i bazen kapaciteta 500 kubika vode, a osječki ZOO već je ishodio dozvolu za uzgoj.
Riječ je o životinjama koje većinu života provode u vodi, a zbog velike količine hrane koje konzumiraju zahtijevaju specifične uvjete smještaja. U projekt je stoga uključen i odvojeni prostor kako bi se mužjak i ženke mogli razdvojiti kada je to potrebno.
Dok se dolazak nilskih konja očekuje sljedeće godine.








