Studija otkrila: Kako vrijeme provedeno pred ekranom utječe na djetetov mozak?

0
foto: Cavna Pro

Djeca danas odrastaju u svijetu kojim dominira tehnologija. Toliko tehnologije – TV, tableti, pametni telefoni, računala – dostupno je djeci svih uzrasta. No, koliko je previše?

Mišljenja su vrlo različita, od nulte upotrebe ekrana ispod određene dobi do “otvorene sezone” u bilo kojoj dobi. Većina roditelja samo pokušava učiniti najbolje što mogu.

Američki nacionalni institut za zdravlje objavio je prve rezultate svoje studije. Oni pokazuju da tehnologija i uporaba zaslona mogu promijeniti strukturu mozga. – Piše Mamin kutak.

Studija Adolescent Brain Cognitive Development (ABCD) najveće je dugoročno istraživanje razvoja mozga i zdravlja djece u Sjedinjenim Državama.

Cilj studije je razumjeti kako iskustva iz djetinjstva utječu na razvoj djetetovog mozga. Uključeni su: sport; obrasci spavanja; pušenje; društveni mediji; i video igre.

Kako se studija provodila?

Gaya Dowling, jedna od istraživačica studije, pojavila se u 60 Minutes kako bi objasnila preliminarne rezultate. Više od 11.800 djece, u dobi između 9 i 10 godina, pozvano je da se uključi u studiju ABCD.

Istraživači prate biološki razvoj i razvoj ponašanja djece kroz adolescenciju u mladu odraslu dob. Studija se bavi skeniranjem mozga djece u razdoblju od 10 godina kako bi se utvrdilo što korištenje ekrana zapravo čini njihovom mozgu.

Skeniranje mozga djece koja su koristila ekrane sedam ili više sati dnevno pokazalo je prerano stanjivanje korteksa u mozgu. Korteks je podijeljen na četiri dijela; svaki odjeljak odgovoran je za obradu različitih vrsta senzorskih informacija.

Djeca koja su koristila ekrane više od dva sata dnevno također su postigla niže rezultate na testovima razmišljanja i jezika. Dugoročna studija pratit će sudionike kroz cijelo desetljeće.

Kao rezultat toga, do kraja studije trebali bismo saznati više o utjecaju vremena provedenog pred ekranom na mozak djeteta u razvoju.

Osim utjecaja na strukturu mozga, istraživači se nadaju da će dugoročni rezultati pružiti bolji uvid u to stvaraju li ekrani ovisnost.

Zašto je ovo istraživanje važno?

Dramatične promjene u strukturi i funkciji mozga događaju se u adolescenciji. Zahvaljujući nedavnom napretku tehnologije, znanstvenici sada mogu sigurno proučavati ovo razdoblje razvoja mozga.

Istraživači se nadaju da će vidjeti kako na društvene, bihevioralne, akademske i zdravstvene ishode utječu drugi čimbenici (kao što su sport, spavanje i lijekovi).

Prateći razvoj mozga sudionika tijekom razdoblja od 10 godina, istraživači se nadaju da će moći vidjeti kako promjene utječu na razvoj mozga kako sudionici rastu.

Na primjer, hoće li pušenje ili korištenje droga promijeniti razvoj mozga? Utječe li povećana uporaba zaslona na rad mozga? Duljina istraživanja trebala bi znanstvenicima dati puno jasniji uvid u razvoj mozga adolescenata.

Preporučena ograničenja korištenja ekrana za djecu

Ovo možda neće biti posebno korisno ili umirujuće za one koji trenutno odgajaju djecu. Ne možete odgađati svoje roditeljstvo 10 godina dok se studija ne završi.

Kako onda znati donosite li prave odluke kada je u pitanju vrijeme ispred ekrana i vaša djeca?

Američka pedijatrijska akademija preporučuje roditeljima dojenčadi i male djece da daju prednost slobodnoj, nestrukturiranoj igri ispred tehnologije.

Roditelji mogu uvesti visokokvalitetne obrazovne programe kada djeca napune 18 mjeseci. Trebali bi gledati medije sa svojom djecom kako bi bili sigurni da razumiju što gledaju.

Problemi počinju kada tehnologija počne zamjenjivati normalnu igru, interakciju i istraživanje stvarnog svijeta. Starija djeca i adolescenti mogu imati pozitivna iskustva s tehnologijom.

Međutim, važno je da roditelji budu aktivno uključeni u pomaganje djeci ili tinejdžerima da se snađu u svijetu tehnologije.

Postavljanje ograničenja zdravog korištenja ekrana za djecu

Američka akademija pedijatara preporučuje sljedeće tehnike za uvođenje i održavanje zdravog korištenja ekrana u vašoj obitelji:

  • Nemojte raditi ono što radite samo zato što to već radite. Provedite neko istraživanje, a zatim raspravite, kao obitelj, kako biste se mogli uvjeriti da preporuke funkcioniraju. Svaka je obitelj jedinstvena; ono što funkcionira za jedne neće nužno funkcionirati za druge..
  • Postavite granice. Kao roditelji, vi imate odgovornost postavljanja granica svojoj djeci. Saznajte s kim razgovaraju na internetu i koje aplikacije koriste. Razgovarajte o kibernetičkoj sigurnosti.
  • Dajte prednost vremenu bez ekrana. Neka vaša djeca imaju dovoljno vremena da urone u nestrukturiranu, kreativnu igru. Osigurajte dovoljno vremena bez ekrana svaki dan; ovo je osobito važno za mlađu djecu.
  • Uživajte u obiteljskom vremenu ispred ekrana. Gledajte filmove kao obitelj, igrajte videoigre zajedno i bavite se onim što vaša djeca vole raditi na internetu.
  • Ne budite licemjeri. Ako provodite osam sati dnevno ispred telefona, nećete imati autoritet da kažete djeci da budu manje ispred ekrana.
  • Stvorite zone bez tehnologije. Postavite obiteljska pravila koja čine određena mjesta bez tehnologije. Obiteljska i društvena okupljanja, stol za večeru i spavaće sobe neka budu zone bez tehnologije. Pravila bi trebala vrijediti i za odrasle.