Studenti iz tri hrvatska grada prosvjednom tišinom poduprli kolege u Srbiji

foto HINA/ Igor VUČKOVIĆ/ ml

Petnaestminutnom prosvjednom tišinom i porukom da “solidarnost ne poznaje granice” u subotu su u Zagrebu, Splitu i Osijeku studenti iskazali solidarnost i podršku kolegama u Srbiji koji više od dva mjeseca prosvjeduju nakon rušenja nadstrešnice u Novome Sadu kada je poginulo 15 osoba.

Podršku srbijanskim studentima iskazali su s 15 minuta u tišini, od 11.52 do 12.07 sati, u doba dana kad je 1. studenoga prošle godine pala nadstrešnica na željezničkom kolodvoru u Novom Sadu.

U Zagrebu su na ispunjenom Europskome trgu, studenti nosili brojne transparente poput – Ruke su vam krvave, Dva pisma poruka ista, 15 minuta za žrtve korupcije, Srbi ruše vladu, u nama bude nadu, Solidarnost sa svim žrtvama represivnog sustava u Srbiji, Jedan svijet jedna borba, Akademska solidarnost, Solidarno sa studentima, Hrvatska uz blokade, Komšije su uz vas, Ona se budi, Zatvorene institucije, otvorene oči, te poruka Zajedništvo ispisana ćirilicom.

foto HINA/ Igor VUČKOVIĆ/ ml

Prosvjed je nakon 15 minuta tišine završen porukom “jedan svijet, jedna borba” i dugotrajnim pljeskom.

U izjavi novinarima nakon prosvjedne tišine, student Fakulteta političkih znanosti (FPZ)  Domagoj Fuk rekao je kako je njihova glavna poruka da solidarnost ne poznaje granice te je zahvalio studentima i građanima koji su u “velikom broju” iskazali podršku solidarnosti kolegama u Srbiji. Šaljemo im poruku mira, da smo svi zajedno u ovome te da ne odustanu u svojim zahtjevima jer, naglasio je, istina će pobijediti.

Predsjednik Studentskog zbora zagrebačkog Filozofskog fakulteta Andrej Mitić izrazio je nadu da će današnja podrška puno značiti kolegama u Srbiji. “Mislim da smo poslali jaku poruku da nasilje prema studentima, bilo kome, nije prihvatljivo. Solidarizirali smo se, poslali poruku da se ljudska prava moraju poštivati, i vlastima u Srbiji da ono što se tamo događa nije prihvatljivo”, rekao je.

Osijek: “I drug je lega”

Osječki studenti su na sredini pješačkog mosta izvijestili transparent “I drug je lega”. U toj studentskoj inicijativi ističu kako se njihove kolege iz Srbije ne predaju strahu i nepravdi, već svakodnevno izlaze na ulice, u svom zahtjevu za pravdom i sigurnošću te pokazuju što znači biti akademski građanin i kako se može jasno i glasno zahtijevati odgovornost i promjene.

Nitko od predstavnika inicijative nije želio davati izjave za novinare, a skup su podržale i neke udruge civilnog društva.

Izvršna direktorica osječkog Centra za mir, nenasilje i ljudska prava Natalija Havelka izjavila je kako je, kao građanka, došla dati podršku studentima u Srbiji, koji se već tri mjeseca bore protiv represivnog režima.

Mislim da je iznimno važno da oni vide i čuju našu podršku i posebno pozdravljam borbu studenata u Srbiji, koji su aktivirali ne samo svoje građane, nego i cijelu regiju, pa tako i osječke studente, dodala je.

foto HINA/ Igor VUČKOVIĆ/ ml

Iz Splita poručili da podrška nema granice

Splićani okupljeni na Matejuški nosili su transparente s porukama podrške studentima u Srbiji, među kojima i “Podrška studentima iz Srbije iz Splita” kao i “Podrška nema granica.”

Kako se navodi u poruci u povodu skupa podrške, studenti u Srbiji zapalili su iskru koja “budi iz letargije i nezainteresiranosti sve one koji misle da promjene nisu moguće.”

Skupu je nazočio i splitski gradonačelnik Ivica Puljak koje je rekao da mlade treba podržati u njihovim zahtjevima.

“Ovdje sam da podržim studente (Srbije) u njihovim zahtjevima jer budućnost pripada mladima i treba ih podržati,” rekao je splitski gradonačelnik.

Skup podrške u Splitu studentima u Srbiji organiziran je preko društvenih mreža na poziv Andreje Majc.

“Pozvala sam građane Splita na ovaj skup zato  što su studenti u Srbiji pokazali da se društvo može promijeniti,” rekla je ona.

Studenti u više srpskih gradova blokiraju fakultete i prometnice, a od institucija traže objavu svih dokumenata vezanih za rekonstrukciju željezničkog kolodvora. Zahtijevaju procesuiranje svih odgovornih za nesreću, kao i napadača koji su tijekom blokada u više navrata fizički nasrnuli na studente. Studentske prosvjede podržali su brojni učenici i profesori u srednjim školama, profesori na fakultetima, dio odvjetnika, liječnika i poljoprivrednika.