Osma CSC konferencija s fokusom na umjetnu inteligenciju

0


„Umjetna inteligencija u kibernetičkoj sigurnosti“ bila je središnja tema 8. Međunarodne konferencije o kibernetičkoj sigurnosti – Cyber Security Conference (CSC 24) koja je počela danas (09. listopada 2024. godine) u dvorani Nadbiskupskog vikarijata u Osijeku. Konferenciju zajednički organiziraju Hrvatski institut za kibernetičku sigurnost s partnerima – Fakultetom elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek, tvrtkama ATOS i ATO Inženjering te Centrom za sigurniji Internet. Glavni partneri i sponzori su tvrtke poput A1 i Fortineta, a podršku pružaju Grad Osijek, Osječko-baranjska županija i Akademija tehničkih znanosti Hrvatske. Cilj Konferencije je pružiti platformu stručnjacima iz IT industrije, akademske zajednice i poslovnog sektora za okupljanje, razmjenu znanja i suradnju te kako bi zajednički istražili izazove i mogućnosti koje umjetna inteligencija nudi u zaštiti od sve složenijih kibernetičkih prijetnji. Stoga su se okupili upravo vodeći domaći i međunarodni stručnjaci iz ovog područja kako bi u dvodnevnoj konferenciji proveli niz predavanja, panel rasprava i radionica.

Sudionike CSC-a uvodno su pozdravili predsjednik Hrvatskog instituta za kibernetičku sigurnost prof. dr. sc. Drago Žagar, dekan FERIT-a prof. dr. sc. Tomislav Matić, zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić. Danas je, između ostalih aktivnosti, održano i predavanje Stjepana Piceka, profesora sa Sveučilišta Radboud iz Nizozemske na temu “Umjetna inteligencija i kibernetička sigurnost: Savršen par?“

– Kibernetička sigurnosti je iz godine u godinu sve aktualnija tema jer je velik i broj korisnika računalnih mreža i interneta. Zahvaljujem i čestitam FERIT-u na svemu što čine, a i ova konferencija je rezultat tog višegodišnjeg rada. Konferencija se održava po osmi put na visokoj razini, usudio bi se reći i najvišoj u Republici Hrvatskoj te kontinuirano privlači renomirane stručnjake koji mogu stvarno puno toga reći. Svima želim poručiti da budemo oprezni oko korištenja interneta, društvenih mreža i svega što na neki način može prouzročiti kasnije glavobolje, sudionicima želim puno uspjeha na konferenciji, a ljudima koji se bave internetom i svima nama da budemo što sigurniji – rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

Zamjenica gradonačelnika Osijeka Jasenka Crnković kazala je kako kibernetička sigurnost nije tema o budućnosti, nego sadašnjem vremenu. – Posebno nam je bitno razmijeniti znanje, inovacije i iskustva svih stručnjaka na međunarodnoj razini kako bi zaštitili sebe, svoje privatne poslovne podatke, infrastrukturu, a pogotovo kada govorimo o djeci i mladima, obzirom da su njima upravo te digitalne stvari itekako dostupne, a mi i iz pozicije roditelja, ali i iz pozicije odgovornih osoba moramo konstantno biti u toku sa svim digitalnim novinama i kibernetičkoj sigurnosti kako bismo mogli zaštititi sve one koji su slabiji od nas – poručila je Jasenka Crnković.

Drugi dan konferencije (10. listopada) bit će posvećen tehničkim i edukacijskim sadržajima. Stručnjaci Centra za nestalu i zlostavljanu djecu tako će održati pet predavanja i jedan panel. Ovaj edukativni dan posebno je namijenjen odgojno-obrazovnim djelatnicima i stručnjacima koji rade s djecom i mladima, a bavit će se raznim temama koje su od ključne važnosti za sigurnost djece u digitalnom dobu.

– Osnove kibernetičke higijene bi trebale postati naša svakodnevna obveza. Zato u prvom dijelu konferencije su najviše tvrtke i sustavi koji se bave zaštitama, a drugi dio je edukacijski i u njemu sudjeluje stotinjak stručnjaka. Oni će poslušati predavanja koja imamo u sklopu Centra za sigurniji internet i u sklopu bolje online aktivnosti. Nužno je da se roditelji osvijeste i razumiju osnovna pravila kibernetičke sigurnosti i da onda mogu porazgovarati s djecom kako bi bili sigurniji u svijetu interneta. Naime, istraživanja pokazuju da su brojke o kaznenim djelima u porastu. Najteži oblici, poput iskorištavanja djece za pornografiju, u zadnje tri godine porasli su 50 posto, pa smo prošle godine imali 460 takvih kaznenih djela, a tu su najviše žrtve upravo djeca putem interneta. Govorimo o sextingu i sextortionu, no mislim da je to samo mali vrh ledenog brijega, a stvarni broj slučajeva je puno veći. Prema tome, trebamo konstantno raditi. Edukacija djece i mladih je najbolja prevencija, ali najbitnije je da moramo i trebali bi više uključiti roditelje. Najveći izazov moje karijere je da se i roditelji uključe kako bi se educirali o sigurnosti djece na internetu – naglasio je Tomislav Ramljak, ravnatelj Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

FOTO:OBŽ