
Vlada finalizira nove mjere, a kako doznaje Dnevnik Nove TV, svih 70 proizvoda ostaje pod cjenovnim ograničenjem – dio njih čak bi mogao pojeftiniti
S liste 70 odabranih proizvoda, Ministarstvo gospodarstva planira za njih desetak sniziti cijenu za dodatnih 10 posto, doznaje Dnevnik Nove TV. Riječ je o proizvodima iz prve kategorije, primjerice: mlijeko, šećer, ulje, dječje pelene.
Novost je i da će se suziti izbor na listi odabranih proizvoda. Na primjer, ako ste htjeli kupiti maslac po zaštićenoj cijeni, dosad ste imali izbor među proizvođačima. Po novom će trgovci morati osigurati samo jednu marku.
Trgovci na malo negoduju i nisu spremni na bilo kakvo uplitanje u tržišno gospodarstvo.
Iz Udruge za zaštitu potrošača napominju da su kupci zbunjeni jer većina trgovina nema izdvojenu policu, nema plakate s popisom proizvoda s ograničenim cijenama i oznake su neuočljive. I to nije sve.
Ana Knežević iz Hrvatske udruge za zaštitu potrošača rekla je da je problem kada u trgovinama postoje plakati i oznake za proizvode koji su sniženi, ali ih zapravo nema na zalihi. Istaknula je da se više puta dogodilo da, primjerice, jogurta nestane već ujutro, pa ga kasnije tijekom dana kupci ne mogu pronaći, isto kao ni jaja, brašno ili rižu. Dodala je i da bi Vlada mogla razmisliti o proširenju popisa proizvoda s ograničenim cijenama – sada ih je 70, dok su u Francuskoj trgovci sami uveli popis od 100 proizvoda.
Kupci strahuju i da će zbog dodatnog pojeftinjenja određenih proizvoda doći do poskupljenja onih koje Vladine škare nisu zahvatile.