Objavljena nova lista najtraženijih zanimanja. Pad potražnje za radnicima u istočnoj Hrvatskoj

0
foto: Pixabay/Ilustracija

Indeks slobodnih radnih mjesta OVI u kolovozu je na godišnjoj razini pao za 3,5 posto, što je njegov najveći pad od travnja ove godine, objavio je u utorak Ekonomski institut, Zagreb (EIZ).

– Nakon rasta OVI indeksa u lipnju i srpnju za 0,4 te 1,6 posto, u kolovozu je na godišnjoj razini zabilježen pad indeksa od 3,5 posto, najveći pad od travnja ove godine te šesti pad godišnje stope u 2024., istaknuto je u objavi na internetskoj stranici EIZ-a. Desezonirana vrijednost indeksa u odnosu na prethodni mjesec, navode EIZ-ovi analitičari, pala je i u srpnju i u kolovozu, i to kumulativno za 2,1 posto.

S obzirom na to da se radi o ljetnim mjesecima kada je broj oglasa obično manji, treće tromjesečje mjereno u odnosu na drugo tromjesečje obično bilježi pad. Vjerujemo da će tako biti i ove godine, s time da bi sudeći prema srpnju i kolovozu moglo završiti na otprilike -1,2 posto, usporedivo s istim razdobljem godinu dana ranije. Značajno usporavanje vidljivo je i na originalnim podacima prema kojima bi godišnja stopa rasta u trećem tromjesečju mogla biti najniža od početka 2021., ali za konačni sud treba pričekati podatke za rujan; napisali su stručnjaci EIZ-a.

Najtraženija zanimanja: prodavač, konobar, skladištar, kuhar i vozač

Najtraženijih pet zanimanja ostalo je nepromijenjeno u odnosu na kolovoz prošle godine – prodavač, konobar, skladištar, kuhar i vozač – ali su kuhar i vozač zamijenili mjesta. Najveći pad na rang ljestvici najtraženijih zanimanja imali su građevinski radnici, sa sedmog mjesta na 14., a najveći rast informatičari, liječnici i radnici u financijama, koji su s 18., 22. i 24. mjesta godinu dana prije “skočili” na 13., 17. i 19. najtraženije zanimanje u kolovozu ove godine. 

Najveći doprinos stopi rasta oglasa dali su oglasi za referente, knjigovođe i prodavače, dok su najveći negativni doprinos imali građevinski radnici, vozači, autoserviseri, konobari, teleoperateri i učitelji, navode iz EIZ-a. Udio oglasa u kojima su se tražila niska i srednja kvalifikacija blago je pao u godinu dana, na 14,9 i 61,3 posto, dok se udio oglasa s visokom kvalifikacijom povećao na 23,8 posto.

Snažan pad broja oglasa u istočnoj Hrvatskoj

Jadranske regije ostvarile su rast broja oglasa na godišnjoj razini, i to od 3,1 posto. Istodobno broj oglasa snažno je pao u istočnoj Hrvatskoj, za čak 19 posto. Više od polovine klasificiranih zanimanja imalo je pad broja oglasa u istočnoj Hrvatskoj, pri čemu su prednjačila zanimanja vozača, kuhara i građevinskih radnika.

Pad broja oglasa zabilježen je i u središnjoj Hrvatskoj, za umjerenih 1,4 posto. Međutim, napominju iz EIZ-a, s obzirom na to da na tu regiju otpada 59 posto svih oglasa, negativan doprinos ukupnoj stopi rasta iznosio je čak 0,9 postotnih bodova. U središnjoj Hrvatskoj najviše je pao broj oglasa u zanimanjima konobara, građevinskog radnika i teleoperatera, navodi se u EIZ-ovoj analizi.