
U Osijeku je jučer održana redovna izborna skupština Vatrogasne zajednice Osječko-baranjske županije, na kojoj je za predsjednika ponovno izabran dosadašnji predsjednik Zdenko Čarapar.
Čarapar je izabran jednoglasno, bez protukandidata, čime su članovi Skupštine iskazali povjerenje njegovu dosadašnjem radu i dali mu podršku za nastavak vođenja županijske vatrogasne zajednice.
Na svečanosti su nazočili brojni gosti iz velikog broja vatrogasnih zajednica, predstavnici Hrvatske vatrogasne zajednice, među kojima i Stjepan Skuliber i Hrvoje Ostović ispred HVZ-a, kao i Srećko Bahlen, predsjednik Vatrogasne zajednice Grada Zagreba, Berislav Hengl, ravnatelj Državne vatrogasne škole, Ladislav Bece, načelnik Policijske uprave osječko-baranjske, Martina Hećimović, ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Osijek, te drugi uzvanici povezani s radom vatrogastva i sustava sigurnosti.
Skupštini je nazočio i načelnik Sektora za vatrogastvo Hrvatske vatrogasne zajednice Hrvoje Ostović, koji je istaknuo kako je izborom dosadašnjeg vodstva potvrđen kontinuitet rada VZ OBŽ-a.
“Vidim da je danas na skupštini Vatrogasne zajednice Osječko-baranjske županije izabran kontinuitet rada i to je vrlo važno. Sastavnice zajednice prepoznale su rezultate, a važno je da se nastavi rad jer su ljudi koji su sada na funkcijama uključeni u rad Hrvatske vatrogasne zajednice i upoznati sa svim aktualnim podacima”, rekao je Hrvoje Ostović.
Osvrnuo se i na protupožarnu sezonu te ulogu kontinentalne Hrvatske u pomoći priobalju.
“Protupožarna sezona je u punom jeku, a kontinentalna Hrvatska se svake godine aktivno uključuje i pomaže našim snagama u priobalju. Tu je i podjela vatrogasnih vozila za gašenje požara, kojih je do sada ukupno podijeljeno 78. U najavi su i komisijski pregledi za četiri nova vatrogasna vozila, kao i komisijski pregled 149 pick-up terenskih vozila s nadogradnjom. Također je raspisan natječaj za nabavu 30 novih vatrogasnih cisterni koje se financiraju iz fondova Europske unije, a sada se očekuje javljanje ponuditelja”, rekao je Ostović.

Nakon ponovnog izbora, Zdenko Čarapar zahvalio je svima na podršci te istaknuo kako je u prethodnom razdoblju napravljen velik iskorak u organizaciji i radu zajednice.
“Hvala svima na podršci. Puno smo napravili u prethodnom razdoblju. Napravili smo preokret od 180 stupnjeva po pitanju organizacije i rada u zajednicama, kao i kroz kupnju i uređenje poslovnog prostora koji imamo u svome vlasništvu, po čemu smo jedinstveni u državi. Posebno me veseli što smo uspjeli dodatno povezati naše članice i podići razinu suradnje među dobrovoljnim i profesionalnim vatrogascima, jer upravo zajedništvo čini temelj našeg sustava. Što se tiče novog mandatnog razdoblja, nastavljamo tamo gdje smo stali. Idemo u smjeru obrazovanja i težimo tome da, uz osnovna vatrogasna zvanja, proširimo znanja vatrogasaca na višoj razini, odnosno prema redoslijedu zvanja kako je predviđeno novim pravilnikom. Također ćemo nastaviti ulagati u opremu i infrastrukturu kako bismo osigurali još veću sigurnost naših vatrogasaca i građana, ali i dodatno motivirali mlade da se uključe u vatrogastvo”, rekao je Zdenko Čarapar.
O stanju u vatrogastvu, novim kadrovima i pripremama za protupožarnu sezonu govorio je i zapovjednik Vatrogasne zajednice Osječko-baranjske županije Zoran Pakšec.
“Danas je uspješno završila peta generacija Vatrogasne škole Odjela Osijek, koju je završilo 30 polaznika. Time smo dobili nove kadrove na području istočne Slavonije. Na području Vatrogasne zajednice Osječko-baranjske županije konstantno ulažemo u vatrogastvo, a sada poseban naglasak stavljamo i na zvanja u vatrogastvu. Time podižemo razinu znanja i stručnosti naših dobrovoljnih i profesionalnih vatrogasaca”, rekao je Pakšec.
Osvrnuo se i na protupožarnu sezonu te angažman vatrogasaca s područja Osječko-baranjske županije na priobalju.
“Što se tiče protupožarne sezone, naši dečki su u bazi Divulje, u Državnoj intervencijskoj postrojbi, a držimo i jednu lokaciju na otoku Mljetu, u mjestu Saplunara, gdje smo s vatrogasnom cisternom i tri naša profesionalna vatrogasca iz Našica i Belog Manastira. U Divuljama smo sa šest ljudi iz Javne profesionalne vatrogasne postrojbe Osijek i vatrogasnom cisternom. Iz robnih rezervi idu i cisterne s područja Vatrogasne zajednice Osječko-baranjske županije, iz DVD-a Ponikve i DVD-a Lošinj. Slavonija svim srcem, kao i svake godine, nesebično pomaže priobalju tijekom protupožarne sezone”, rekao je Zoran Pakšec, zapovjednik VZ OBŽ.

Posebno emotivan trenutak svečanosti bio je kada su predsjednik Zdenko Čarapar i zapovjednik Zoran Pakšec uručili plaketu Borisu Banjanu, koji je nakon gotovo 35 godina predanog rada u vatrogastvu otišao u mirovinu. Tim činom odana mu je zahvalnost za dugogodišnji doprinos, predanost i rad u vatrogasnom sustavu.
“Izuzetno sam dirnut i počašćen ovim činom povodom mog odlaska u mirovinu koji je priredila Vatrogasna zajednica Osječko-baranjske županije. Proveo sam gotovo 35 godina u vatrogastvu, bio na raznim funkcijama, od toga 11 i pol godina županijski vatrogasni zapovjednik, a isto tako 20 godina zapovjednik Javne profesionalne vatrogasne postrojbe Grada Osijeka”, rekao je Boris Banjan.
Istaknuo je kako su brojne generacije vatrogasaca tijekom godina bile suočene s najtežim intervencijama.
“Mnogi ljudi koji su ovdje, ali i mnogi koji danas nisu ovdje, godinama su radili najzahtjevnije zadatke na terenu, od velikih požara, eksplozija, prometnih nesreća, oluja, spašavanja kod poplava i drugih zadaća koje su bile stavljene pred nas. Ono što nas sve veže je jedna velika solidarnost. To je najveća vrijednost i tekovina koju su nam ostavili naši stari vatrogasci”, poručio je Banjan.
Dodao je kako se vatrogasni sustav u proteklih 35 godina značajno promijenio nabolje.
“Iz vlastitog iskustva mogu reći da se sustav jako puno promijenio u zadnjih 35 godina, koliko sam u vatrogastvu, i to nabolje. Država i državne institucije uvidjele su da treba ulagati u vatrogastvo jer su izazovi sve veći, kako tehnološki, tako i operativno. Nikada mi nije bilo teško biti na raspolaganju u svim kriznim situacijama. To je ono što vatrogasce čini posebnima, jer ostavljamo sve i krećemo na intervenciju, bez obzira o kakvoj je vrsti intervencije riječ”, rekao je Boris Banjan.
Izborna skupština bila je prilika za osvrt na dosadašnji rad, provedene aktivnosti i izazove s kojima se susreću vatrogasci na području Osječko-baranjske županije, ali i za najavu novih planova u razvoju vatrogastva.
Vatrogasna zajednica Osječko-baranjske županije ima važnu ulogu u koordinaciji vatrogasnih snaga, jačanju operativne spremnosti, edukaciji vatrogasaca te zaštiti ljudi, imovine i okoliša. Ponovni izbor Zdenka Čarapara označava nastavak kontinuiteta u radu zajednice i daljnje jačanje vatrogasnog sustava na području županije.







