
U slavonsko-brodskoj Općoj bolnici u petak je svečano obilježen završetak radova na izgradnji helidroma, na koji će slijetati helikopteri hitne medicinske službe te tako omogućiti brži i sigurniji hitni prijevoz pacijenata u najkritičnijim situacijama.
Helidrom u Slavonskom Brodu dio je šire uspostave hitne helikopterske medicinske službe (HHMS), koja obuhvaća četiri baze – u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku.
„Od uspostave HHMS-a, 30. ožujka 2024. , imamo 1236 intervencija, odnosno 1236 spašenih života! Kada tomu pridodamo i punu funkcionalnost brzih brodica te zemaljske hitne medicinske službe, Hrvatska se svrstava među države s najrazvijenijom hitnom medicinskom službom u Europi“, izjavio je državni tajnik Tomislav Dulibić prilikom obilaska helidroma, u društvu s predstavnicima Veleposlanstva SAD-a, čija je vlada i financirala izgradnju, predstavnika Brodsko-posavske županije i zavoda za hitnu medicinu.
Svi su naglasili da će helidrom značajno unaprijediti hitnu medicinsku skrb u Slavoniji i Posavini, s obzirom na činjenicu da se Slavonski Brod nalazi na važnom prometnom čvorištu, gdje su česte teške prometne nesreće.
U građevinu je uloženo 940 tisuća dolara, a izgradnju je financirala je vlada SAD-a. U Općoj bolnici Dr. Josipa Benčevića kažu da je konačni iznos investicije viši kada se uračunaju dodatna ulaganja na nacionalnoj razini. Naime, hrvatska je vlada pokrila troškove PDV-a i nadzora izgradnje.
Helidrom je u obliku kružnog poligona promjera 25,4 metra, podignut je iznad tla na stupovima od sedam metara. Mostom i koridorom povezan je sa zgradom kirurgije i objedinjenim hitnim bolničkim prijemom.
Slavonskobrodski helidrom treći je u nizu iz istog projekta, uz ranije obnovljene helidrome u KB-u Dubrava u Zagrebu i karlovačkoj bolnici. Ukupna je vrijednost tog projekta, u kojemu sudjeluje američka vlada, 2,1 milijun američkih dolara.
Visina helidroma od sedam metara omogućava sigurno slijetanje i polijetanje helikoptera, čak i u noćnim uvjetima.
Uz platformu je postavljen lift kojim se pacijenti prevoze izravno u OHBP, središnje mjesto za prijem životno ugroženih pacijenata. Blizina hitnog prijema znači da će pacijenti iz helikoptera u roku od nekoliko minuta biti unutar bolničkog sustava, što je presudno za pravodobnu medicinsku skrb.
Na svečanosti završetka radova ravnatelj bolnice Josip Samardžić naglasio je da je slavonskobrodska bolnica prepoznata kao mjesto izvrsnosti u hitnoj medicini.
Otpravnik poslova Veleposlanstva SAD-a u RH Richard Trey Lyons rekao je pak da ovaj projekt potvrđuje snažno partnerstvo Hrvatske i Sjedinjenih Država, temeljeno na zajedničkim vrijednostima i suradnji.
Opća bolnica „Dr. Josip Benčević“ jedini je Centar za edukaciju zdravstvenih djelatnika za medicinski odgovor na velike nesreće i katastrofe u Hrvatskoj.