Započelo bušenje za buduću geotermalnu elektranu kod Čađavice, vrijednost investicije 140 milijuna eura

0
foto: Kristijan Toplak/vpz

Tvrtka Geo Power Zagocha započela je bušenje za buduću geotermalnu elektranu kod Čađavice, a vrijednost investicije iznosi 140 milijuna eura te će to biti najveća ORC elektrana u Europskoj uniji snage 20 megawata, izvijestili su u petak iz Virovitičko-podravske županije.

Na eksploatacijskom polju „Slatina 2“ kod Čađavice, 15 km udaljenom od grada Slatine, Ennina tvrtka Geo Power Zagocha započela je radove na izradi razradne bušotine Podravska Slatina GT-6 (PSGT-6). Time proces istraživanja u ovom dijelu Panonskoga bazena, geološki iznimno povoljnom za istraživanje i eksploataciju geotermalne vode, ulazi u novu fazu a projekt Geotermalna elektrana Zagocha (GTE Zagocha) postaje geotermalni projekt u najvišoj fazi razvoja u RH. GTE Zagocha proizvodit će električnu energiju iz tople vode ispod same lokacije elektrane. Očekivano bušenje je do impresivnih 5.000 m dubine, a ovu zahtjevnu operaciju izvodi tvrtka CROSCO.

Radovi je tim povodom, između ostalih, obišao i virovitičko-podravski župan Igor Andrović, kao i načelnik Općine Čađavica, Mirko Rončević.

“Geotermalni izvori, kao općenito i obnovljivi izvori energije, su nešto na što se svakako trebamo bazirati. Virovitičko-podravska županija je kroz EU projekt „Istraživanje geotermalnog potencijala na području Virovitičko-podravske županije“, dobila sredstva za istraživanje geotermalnog potencijala, a ovo je najbolji dokaz da geotermalni potencijal, geotermalne vode i geotermalna energija, postoji ovdje na području naše županije kao važan faktor energetske sigurnosti. Veseli me budućnost rada ove elektrane i vjerujem da će takvih investicija na području naše županije biti još više”, naglasio je virovitičko-podravski župan Igor Andrović.

Inače, tvrtka Geo Power Zagocha sklopila je s Ministarstvom gospodarstva Ugovor o eksploataciji geotermalne vode na eksploatacijskom polju „Slatina 2“ na razdoblje od 25 godina s mogućnošću produženja. Sklapanje ovoga ugovora, tvrtki omogućuje izvođenje eksploatacijskih radova.

Prije samo godinu dana lokacija buduće elektrane bila je prazno polje. Dosad provedenim zahtjevnim radovima, postala je mjesto na kojem se sastaju visoka inženjerska znanja usko specijaliziranih područja. Eksploatacijsko polje „Slatina 2“ danas je jedna od geološki najuzbudljivijih lokacija u zemlji, mjesto inovativne tehnologije.

Planirana snaga buduće elektrane je 20 MW što ju čini najvećom ORC (Organic Rankine Cycle) elektranom u Europskoj Uniji, a vrijednost investicije premašuje 140 mil. eura. ORC tehnologija jamči zatvoreni, a time i najčišći sustav proizvodnje električne energije.

ENNA grupa ovaj projekt razvija od 2022. godine, a elektrana bi najranije s radom mogla početi 2028. godine. Direktorica tvrtke Geo Power Zagocha je Ivana Ivančić, a voditelj projekta izgradnje GTE Zagocha Boris Vidoš te oni vode Ennin tim koji je projekt doveo u trenutnu fazu.

Geotermalna energija je idealan obnovljivi izvor energije. Hrvatskoj omogućuje vlastitu proizvodnju struje i time doprinosi energetskoj neovisnosti zemlje.

Njezina je prednost pred drugim obnovljivim izvorima što je proizvodnja električne energije kontinuirana – 24 sata na dan 365 dana u godini i ne ovisi o vremenskim uvjetima kao što su primjerice količina sunca ili vjetra. Ta činjenica GTE čini idealnima i za balansiranje elektroenergetskog sustava koji priključuje sve više nestabilnih OIE. Naime, GTE mogu gotovo u realnom vremenu spuštati ili dizati kapacitet proizvodnje električne energije sa 100% na 30 % kapaciteta, ovisno o potrebama elektroenergetskog sustava.

Za lokalnu zajednicu GTE je idealna investicija jer zauzima vrlo malu površinu zemljišta (najmanja zauzetost površine u odnosu na priključnu snagu, 8 puta manja zauzetost površine u odnosu na solare i 3,5 puta manja u odnosu na vjetar).

Istodobno, GTE su ekološki najprihvatljivije jer ne utječu na okolna zemljišta tj. nema zagađenja i nema otpada kojeg bi trebalo zbrinjavati.

U Enni također otkrivaju kako bi geotermalna elektrana državi i općini Čađavica trebala donijeti godišnje prihode veće od 500.000 eura, a Virovitičko-podravskoj županiji oko 300.000 eura.

Fotografije: Kristijan Toplak