Zagrebačka banka objavila je na svojim stranicama upozorenje klijentima na povećan broj novih prevara.
‘Upozoravamo na povećani broj prevara prilikom kojih prevaranti putem telefonskih poziva i drugih načina komunikacije (WhatsApp, SMS, e-mail) navode primatelje da daju osobne i/ili financijske podatke poput broja tokena i kodova koje isti generira (OTP, MAC), podatke o platnim karticama (broj kartice i CVV kod) te osobne podatke poput preslike osobne iskaznice i slično.
U pojedinim slučajevima se predstavljaju kao tvrtka koja će korisniku vratiti novce koje je izgubio u prevari ili kako bi vam uplatili novac. Molimo da gore navedene podatke ni u kojem slučaju ne odajete jer oni nisu potrebni nikome od koga očekujete uplatu ili za bilo kakvu drugu vrstu transakcije. Molimo vas za izniman oprez prilikom zaprimanja takve komunikacije. Važno je upamtiti, banka od vas nikada neće tražiti navedene podatke’, stoji u njihovom upozorenju.
Kako se zaštitit od on-line prevara?
Izrazito je bitno da osigurate siguran pristup e-pošti, on-line bankarstvu i društvenim mrežama te da s oprezom otvarate poruke e-pošte koje sadržavaju poveznice ili privitke. Zagrebačka banka je objavila ključne informacije na koje trebate paziti.
1. Obratite pozornost na poruke koje vam stižu i naučite prepoznati prijevaru.
- e-pošta Zagrebačke banke uvijek sadržava vaše ime, prezime i podatke o vašoj poslovnici. Banka nikad od vas neće zatražiti da unesete: lozinku, broj i PIN kreditne/debitne kartice.
- Ne otvarajte neočekivanu elektroničku poštu, SMS ili chat i nipošto nemojte klikati na poveznice te preuzimati i otvarati privitke.
- Ne odgovarajte unošenjem svojih vjerodajnica (npr. korisničko ime, lozinka, PIN, sigurnosni token…) u e-poruke, SMS, chat ili poveznice.
- Nikada nikome putem telefona nemojte dati svoje vjerodajnice.
2. Uvijek budite na oprezu kad se koristite lozinkama
- Lozinke nikad nemojte davati trećim stranama, posebno lozinke m-tokena, npr. za autorizaciju bankarske transakcije.
- Imajte na umu da vas bankar nikad neće tražiti lozinku niti vam se obratiti putem aplikacija za dopisivanje.
- Ne upotrebljavajte istu lozinku na različitim internetskim stranicama.
- Kad morate dati podatke i lozinke, procijenite jesu li zahtjevi za njima u skladu s uslugom/robom koju upotrebljavate/kupujete (na primjer, ako preuzimate videoigru, nije uobičajeno da traže pristup vašem popisu kontakata, mikrofonu i/ili fotografijama).
- Ažurirajte pametne telefone, tablete i računala; zaštitite ih antivirusnim programom te pristup osigurajte lozinkom, otiskom prsta, digitalnim prepoznavanjem ili prepoznavanjem lica.
3. Pokušajte zapamtiti svoje lozinke i šifre
- Ne spremajte ih u pametni telefon (ni u tekstualnoj ni u slikovnoj datoteci).
- Ne dajte preglednicima dopuštenje da automatski spreme vaša korisnička imena i lozinke.
4. Koristite se različitim uslugama koje vam nudi Banka
Provjera stanja tekućeg računa te praćenje računa ili kartičnih transakcija jednostavna je on-line bankarstvom putem mobilne aplikacije (m-zaba) te putem interneta (e-zaba) i na bankomatima ili izravno u poslovnici.
5. Kada kupujete on-line uvijek obratite pozornost na to gdje i kako kupujete.
- Provjerite pouzdanost internetske stranice i koristite se samo službenim aplikacijama.
- Upotrebljavajte samo sigurne veze zaštićene lozinkom.
- Kad god je moguće izbjegavajte javne i besplatne Wi-Fi mreže. Nikad ih ne upotrebljavajte za: on-line kupnju, pristup svojem području na internetskoj stranici Banke, pristup uslugama pohrane u oblaku (npr. iCloud i Google Drive).
Što su phishing-poruke?
Phishing poruke su oblik Internetske prijevare u kojoj se pošiljatelj lažno predstavlja kao legitimna organizacija putem e-pošte s ciljem krađe osjetljivih podataka.
Primjer su poruke e-pošte za koje se čini da ih je poslala Zagrebačka banka, a zapravo nije. Primjer: adresa pošiljatelja glasi noreply@zaba.com.
Iako se u takvim e-porukama u zaglavlju prikazuje logotip Zagrebačke banke, nije riječ o porukama čiji je pošiljatelj Zagrebačka banka! Te prividne e-poruke Banke sadržavaju poveznice i privitke koje vam Banka nikad ne bi poslala, te često koriste gramatički i pravopisno neuređene rečenice.
Važno je znati:
- Nemojte kliknuti na poveznice ili otvarati privitke iz takvih poruka.
- Nemojte odgovarati na takve poruke e-pošte.
- Odmah izbrišite poruku.
U slučaju da dobijete sumnjiv poziv ili e-poštu u kojima se zahtijevaju tajni podaci potrebni za autorizacije bankarskih transakcija, svakako se javite u banku na broj 01/3789 785 ili e-poštom na adresu ezaba@unicreditgroup.zaba.hr.