Vlajčić: Poduzimaju se sve mjere za sprječavanje slinavke i šapa

foto: Pixabay/Ilustracija

Nad pošiljkama živih životinja koje dolaze iz država u kojima je potvrđena bolest provode se mjere

Slinavka i šap, izuzetno zarazna virusna bolest koja pogađa stoku, pojavila se u Mađarskoj i Slovačkoj, izazivajući zabrinutost među stočarima u regiji.

Hrvatska poduzima sve adekvatne i potrebne mjere za sprječavanje pojave bolesti slinavke i šapa u Hrvatskoj, a isto tako i kuge malih preživača, rekao je ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić.

Podsjetimo, radi se o zaraznoj virusnoj bolesti koja se lako zrakom prenosi na velike udaljenosti.

Nadležne stručne službe od same prve pojave te bolesti u Slovačkoj i Mađarskoj aktivno prate situaciju i na razini Europske unije u kontaktu su sa službama iz tih država, ustvrdio je Vlajčić u izjavi nakon sjednice Vlade.

Hrvatske stručne službe su pripravne za potencijalno najgore scenarije

Napomenuo je kako uz sve silne preventivne, stručne i profesionalne mjere uvijek postoji mogućnost unosa bolesti u Hrvatsku.

Podsjetio je kako je Ministarstvo donijelo naredbu o mjerama sprječavanja pojave i ranog otkrivanja bolesti. Tako se primjerice nad pošiljkama živih životinja koje dolaze iz država u kojima je potvrđena bolest provode mjere.

Svi prijevoznici i uvoznici također se trebaju pridržavati svih mjera iz naredbe koju je donijelo Ministarstvo.

U slučaju da se bolest proširi u Hrvatsku stručne službe su pripravne za potencijalne, najgore scenarije, zaključio je Vlajčić.

Što je slinavka i šap?

Slinavka i šap vrlo je kontagiozna, virusna zarazna bolest te se vrlo lako može širiti na veće udaljenosti, pošiljkama zaraženih životinja, kontaminiranim vozilima, predmetima, hranom, a moguće je i širenje zrakom na veće udaljenosti. Stoga ova bolest ima velik potencijal daljnjeg širenja, a njezina pojava imala bi katastrofalne posljedice za stočarstvo Republike Hrvatske, kako izravne zbog mjera kontrole koje uključuju usmrćivanje svih životinja na zaraženim objektima, tako i neizravne zbog dugoročnih trgovinskih posljedica za izvoz životinja i njihovih proizvoda, ističu iz Ministarstva.

Bolest se manifestira povišenom tjelesnom temperaturom, smanjenjem ili gubitkom mliječnosti te se prvo primjećuju znakovi slinjenja i šepavosti u zaraženih životinja, a ubrzo se javljaju i vezikule (afte) te erozije na sluznici usta, nosa, na vimenu ženskih životinja te u međupapčanom prostoru. U ovaca, koza i svinja bolest ima blažu kliničku sliku nego u goveda.

Pobol (morbiditet) je gotovo 100 posto, a smrtnost (mortalitet) ovisi o dobi životinje i sekundarnim infekcijama i komplikacijama.

 “Bez obzira na stroge mjere zabrane prometa živim životinjama i životinjskim proizvodima i nusproizvodima koje su na snazi u državama gdje je potvrđena slinavka i šap, zbog vrlo visokog rizika od širenja predmetne bolesti, do daljnjih informacija apeliramo na subjekte i sve one koji se bave trgovinom živih životinja, njihovih proizvoda i nusproizvoda da se suzdrže od unosa živih životinja, posebno vrste goveda, ovaca, koza i svinja i svježih proizvoda dobivenih od tih životinja, kao i nusproizvoda, radi sprječavanja unosa virusa slinavke i šapa na teritorij Republike Hrvatske”, navode iz Ministarstva.

U slučaju pojave bilo kakvih kliničkih znakova koji bi mogli upućivati na slinavku i šap, subjekti su dužni bez odgađanja obavijestiti ovlaštenog veterinara kako bi se omogućilo isključivanje ili rano otkrivanje ove bolesti i pravovremeno djelovanje, podsjećaju iz Ministarstva.