Dugotrajne visoke temperature, koje su tijekom ljeta prelazile 40 stupnjeva, te mjeseci bez kiše, ostavile su slavonsku zemlju žednom i presušenom. Bez padalina skoro cijelo ljeto, spržene su gotovo sve ratarske kulture, a poljoprivrednici bespomoćno gledaju kako im urod propada.
U Slavoniji je najveća proizvodnja šećerne repe, a uništeno je više od 80 posto uroda. Najgori prizori su u Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji.
Repa se držala koliko je mogla. Onda je list izvlačio vlagu iz repe i repa se smanjivala i smanjivala i sad su se osušili i repa i list. Naše obiteljsko gospodarstvo ima negdje oko 126 hektara šećerne repe, a nećemo vaditi jedno 80 hektara”, rekao je Ivo Kelić, proizvođač šećerne repe iz Mirkovaca za Dnevnik.hr.
Suša je uništila repu ne samo u Hrvatskoj nego i drugdje u Europi, pa je pitanje hoće li ove godine uopće biti šećera.
“Takva je situacija i u Mađarskoj, Sloveniji, a vidio sam i u Srbiji da je strašna situacija. Pa nemam pojma više tko će sijati šećernu repu kad smo ovako na gubitku. To bi mogao biti kraj za šećeranu u Županji, zadnju šećeranu u Hrvatskoj”, upozorio je Kelić.
U Ministarstvu poljoprivrede u srijedu poslijepodne održan je hitan sastanak. Ministar Josip Dabro napomenuo je kako će se krenuti prema Europskoj komisiji te inicirati zahtjev za aktiviranjem EU kriznog fonda.
Iz Vlade umiruju da čine sve kako šećernu krizu ne bi okusili i građani, a manjak šećera nadomjestit će se zalihama iz rafiniranja.