
U Slavonskom Brodu svečano su otvoreni 21. Dani plesa, manifestacija koja odaje počast Miji Čorak Slavenskoj, prvoj hrvatskoj primabalerini i jednoj od najistaknutijih baletnih umjetnica 20. stoljeća.
Rođena je u Slavonskom Brodu, a svjetsku je slavu stekla kao plesna umjetnica i pedagoginja. Manifestaciju su otvorili gosti iz Austrije, vrsni plesači European Balleta iz St. Pöltena – koreografijom Moonwalk.
Inspirirana životom i glazbom – svjetske pop-ikone – Michaela Jacksona – plesna priča Moonwalk spoj je klasičnog i suvremenog plesa.
Dojmljivo otvaranje tradicionalne brodske manifestacije upotpunjeno je i retrospektivnom izložbom o dva desetljeća njezina trajanja.
I ovogodišnji tjedan donosi zanimljive programe i gostovanja.
Slavit će plesnu umjetnost u različitim izričajima sve do subote.
Mia Čorak Slavenska
Mia Čorak Slavenska bila je istaknuta hrvatska balerina i koreografkinja, jedna od najvažnijih figura baleta 20. stoljeća. R
ođena je 1916. godine u Slavonskom Brodu, gdje je počela svoje plesno obrazovanje, a kasnije postala prva hrvatska primabalerina s međunarodnom karijerom.
Njen uspjeh na svjetskoj sceni donio je veliku promociju i značaj rodnom gradu, koji je u njenu čast nazvao kazališno-koncertnu dvoranu.
Slavenska je svojim radom i talentom postavila temelje za prepoznatljivost hrvatskog baleta na svjetskoj razini.



foto: Grad Slavonski Brod







