U organizaciji Muzeja likovne umjetnosti u Osijeku, u Kulturnom centru Osijek sinoć, 28. studenoga 2024. godine otvoren je 29. Slavonski biennale, trenutno najveća međunarodna žirirana izložba u Hrvatskoj, i to kroz naslovni i tematski okvir „Institut nevidljivog – prostori percepcije“.
Za ovogodišnje izdanje odabrani su radovi ukupno 46 umjetnika i umjetničkih suradnji, od ukupno 228 pristiglih na natječaj iz više od 30 zemalja svijeta. Izložba će biti otvorena do kraja veljače 2025. godine, a postavljena je na više lokacija u Osijeku – u Kulturnom centru, Gradskoj galeriji Waldinger i zamjenskom izlagačkom prostoru Muzeja likovnih umjetnosti u Kapucinskoj 36.
Već i sam naslov izložbe nastoji propitati i predstaviti umjetnost kao životno i sudbinsko opredjeljenje kojem se pristupa beskompromisno i bez razumijevanja okoline. Također, povezuju se dvije činjenice koje su utjecale na pravac ovogodišnje izložbe, a to je obilježavanje 100 godina od rođenja Julija Knifera, poznatog osječkog slikara i jednog od najznačajnijih hrvatskih umjetnika 20. stoljeća te 70 godina od osnutka Galerije likovnih umjetnosti, danas Muzeja likovnih umjetnosti.
Otvorenju izložbe nazočili su mnogu štovatelji likovne umjetnosti, a uz ravnatelja MLU Osijek Eduarda Hudolina, muzejsku savjetnicu i autorica izložbe Valentina Radoš i druge predstavnike MLU, otvorenju izložbe nazočili su državna tajnica u Ministarstvu kulture i medija Dražena Vrselja, saborska zastupnica Nataša Tramišak u ime Osječko-baranjske županije, predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Tihomir Florijančić i drugi uzvanici.
– I sami smo iznenađeni, iako ne brojem izlagača i zastupljenih država koje su u porastu zadnja dva do tri biennala, ali jesmo samim konceptom i jednom ozbiljnošću koju ova izložba uistinu pokazuje kada se prođe kroz sve prostore – kazao je ravnatelj MLU Eduard Hudolin te dodao kako je broj mladih umjetnika u porastu koji traže prostore u gradu u kojem bi mogli izlagati, pa se nada kako će i broj takvih manjih izložbenih prostora narasti poput onoga u Kapucinskoj ulici.
– Ministarstvo kulture i medija prati program Muzeja likovnih umjetnosti dugi niz godina i svaki put su sredstva povećana. Jako mi je drago da se ova izložba dogodila i ove godine s obzirom da je zgrada Muzeja likovnih umjetnosti u energetskoj obnovi i puno je teže ovakvu izložbu napraviti kada niste u vlastitoj „kući“. Trebalo puno vještine, znanja i hrabrosti da se na više lokacija, uoči Dana grada, ova izložba i dogodi – rekla je državna tajnica Dražena Vrselja.
Muzejska savjetnica MLU Valentina Radoš kao članica Ocjenjivačkog suda istaknula su unazad nekoliko izdanja biennalea odlučili Slavoniju i Osijek postaviti kao svjetsku arenu za suvremenu umjetnost. – Ono što je nekada bila izložba za Slavonce mi smo odlučili zaokrenuti perspektivu i pozvati goste u naš Osijek. To je međunarodna izložba koja već nekoliko godina znači da imamo prijava iz 30 i više država – poručila je.