U Općini Jagodnjak eutanazirane 253 svinje

foto: MB Press

U Općini Jagodnjak eutanazirano je 253 svinje na 20 gospodarstava

Veterinarska inspekcija Državnog inspektorata nastavila je s intenzivnim aktivnostima na suzbijanju afričke svinjske kuge (ASK) u Općini Jagodnjak, u skladu s Naredbom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.

Kako je priopćeno iz Državnog inspektorata, u ponedjeljak, 28. srpnja 2025., provedena je eutanazija ukupno 253 svinje na 20 gospodarstava na području općine. Akcija je provedena pod nadzorom veterinarskih inspektora.

Prema podacima inspektorata od navedenih gospodarstava 1 gospodarstvo bilo je neregistrirano , a zatečeno je 7 svinja , na 13 gospodarstava utvrđene su nesukladnosti s biosigurnosnim mjerama – najčešće zbog neprijavljivanja brojnog stanja, neprovođenja dezinfekcije, nekorištenja zaštitne opreme i obuće te infrastrukturnih nedostataka objekta, na 6 gospodarstava nije bilo utvrđenih nepravilnosti.

“Sve lešine životinja neškodljivo su zbrinute na propisan način, a nakon uklanjanja lešina na gospodarstvu se provodi preliminarna dezinfekcija.

Veterinarska inspekcija poziva sve posjednike svinja da se dosljedno pridržavaju propisanih biosigurnosnih mjera i surađuju s nadležnim tijelima u interesu očuvanja zdravlja životinja i zaštite domaće proizvodnje.”, zaključuje se u priopćenju.