Nakon dvije godine rada danas je službeno otvorena Biciklističko-pješačka staza Biljska cesta, odnosno Biciklistička staza urbane aglomeracije Osijek. Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije, a ukupna je vrijednost približno 10 milijuna kuna.
Službenom otvorenju nazočili su zamjenik gradonačelnik Osijeka Dragan Vulin, župan Ivan Anušić, ministrica regionalnog razvoja i EU fondova Nataša Tramišak i domaćin, načelnik Općine Bilje Željko Cickaj.
Ovim projektom rekonstruirana je prethodna biciklistička staza uz županijsku cestu i kroz Blatnu ulicu u Bilju u dužini od 4,2 kilometra. Toj biciklističkom stazom brojni građani prolaze za svakodnevnim obavezama, a i rekreativno, te je upravo zbog njihove sigurnosti bila prijeko potrebna rekonstrukcija.
,,Radi se o zajedničkom projektu Općine Bilje i Grada Osijeka, svako na svom teritoriju. Uvijek se govorilo o ovom projektu koji se trenutno ne tiče turizma već je ova staza izgrađena zbog toga što su dnevne migracije između Bilja i Osijeka mnogobrojne. Svakako da će koristiti i cikloturizmu koji je razvijen u našoj Općini”, rekao je načelnik Općine Bilje Željko Cickaj.
Projekt je obuhvatio rekonstrukciju kolničke konstrukcije, nosive staze, bankina, nasipa, proširenje staze, novu signalizaciju, zaštitnu ogradu i rekonstrukciju Blatne ulice.
,,Na području grada Osijeka nalazi se dio od 1,6 kilometara te je uključujući i to projekt ukupno vrijedan preko 11 milijuna kuna. Ovo je velika vrijednost za grad Osijek jer upravo Općina Bilje je naša prijateljska općina koja nudi prirodne ljepote, ugostiteljske i turističke sadržaje za koje su zainteresirani svi Osječani i oni koji posjećuju Osijek”, rekao je dogradonačelnik Vulin.
Župan Ivan Anušić naglasio je važnost ovog projekta za cijelu županiju: ,,Ova staza nastavak je niza projekata koji se na području Osječko-baranjske županije radi, to je projekt koji je simbolično spojio hrvatsku Baranju i Slavoniju ovoga puta biciklističkom stazom. To je vrijeme ispred nas, kretanje kroz prirodu biciklom i pješke, pogotovo sve turističke ponude koje nudi Baranja.”
Projekt je sufinanciran s 85% od strane Europske unije i s još gotovo milijun kuna od resornog ministarstva: ,,Ova biciklistička staza dio je mehanizma integriranih teritorijalnih ulaganja, koji vidimo u gradu Osijeku kroz povezivanje okolnih područja i jačanja upravo grada Osijeka kao središta. Grad Osijek okružio je biciklističkim stazama i na taj način povezao s oko 89 kilometara koji su izgrađeni ovim mehanizmom što je ukupno koštalo preko 60 milijuna kuna”, rekla je ministrica Tramišak.


