Prijatelji životinja pisali vukovarskom gradonačelniku i zatražili prestanak pucnjave na golubove

foto: Pixabay/Ilustracija

Povodom vijesti o ubijanju golubova noću iz vatrenog oružja, udruga Prijatelji životinja uputila je dopis vukovarskom gradonačelniku Ivanu Penavi. Iz Udruge traže da Penava ‘pomogne zaustaviti okrutnu nepotrebnu i beskorisnu praksu ubijanja golubova koja nije u interesu grada Vukovara‘.

– Javili su nam se brojni šokirani i zabrinuti građani, među njima i Vukovarci, koji su zgroženi činjenicom da ubijanje provodi gradska uprava Vukovara, uz odobrenje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva. Apsurdno je i da se cijeli pokolj odvija zbog banalnog razloga kao što je golublji izmet, za koji iz gradske uprave navode da utječe na zdravlje građana i narušava izgled zgrada. Sada građani Vukovara, uz izmet, imaju i golublju krv po balkonima. Nejasno je kako to pridonosi njihovu zdravlju te ljepšem i čišćem izgledu zgrada – ističe Snježana Klopotan Kačavenda, koordinatorica projekata u Prijateljima životinja.

Dalje dodaje i kako su neugodno iznenađeni što nadležno ministarstvo „tako olako izdaje dozvole za mahnito ubijanje ptica, bez valjanje konzultacije sa stručnjacima ornitolozima“ te da će radi toga tražiti da Ministarstvo prestane s tom praksom i ne izdaje najavljena moguća odobrenja za ponovno ubijanje golubova. Ističe i kako je odluka o ubijanju golubova ne samo okrutna i suluda u 21. stoljeću nego je i, kako navode, nestručna, neznanstvena, besmislena i neučinkovita za rješavanje tog problema.

“Vjerujemo da ne moramo posebno naglašavati da je potpuno etički neprihvatljivo pucati po gradu kao da smo na Divljem zapadu i ubijati ptice. U Hrvatskoj postoji veliki problem zlouporabe oružja i sve se rješava pucanjem, umjesto civilizacijski primjerenim postupanjem. Tužna je ironija da se pokolj golubova događa u jednom europskom gradu, čiji je najprepoznatljiviji simbol upravo Vučedolska golubica, koju Vukovarci smatraju simbolom mira. Građani se pitaju i kako je moguće da se ovaj masakr ptica pucanjem iz oružja odvija u gradu koji je doživio najgora ratna stradanja i najtragičnije gubitke. Pucanjem noću na golubove iz vatrenog oružja ugroženi su i građani jer lako se moglo dogoditi da netko izađe na svoj balkon i da ga ubije metak namijenjen golubovima”, kažu Prijatelji životinja.

Ubijanje golubova na način kako je to rađeno u Vukovaru osudila je i Udruga Biom koji ističu da su znanstvena istraživanja ranije potvrdila da je takva metoda odvraćanja golubova iz urbanog područja neprihvatljiva i beskorisna. Podsjetili su i na pokušaj švicarskog grada Basela da masovnim odstrelom pokuša smanjiti populaciju golubova. Pri tome je ubijeno oko 100.000 golubova te je njihova populacija smanjena za 80 posto. Međutim, godinu dana kasnije populacija golubova u Baselu se oporavila na početnu brojnost, piše Press032.