Pazite na lažne SMS poruke: Sve je više zabilježenih slučajeva, građani izgubili tisuće eura

0

Oštećena je mislila da komunicira sa sinom kojemu je potrebna pomoć, te je slijedila upute nepoznate osobe i kupila A-bonove u vrijednosti od 1.000,00 eura poslavši iste neznancu

Nakon što je nedavno građanka Slavonskog Broda ostala bez 2.000,00 eura uvjerena da pomaže kćerki (Poslala neznancu vrijednosne „A-bonove“ od 2.000,00 eura uvjerena da pomaže kćerki), gotovo na isti način oštećena je i 59-godišnjakinja, izvijestila je jučer PU brodsko-posavska.

Dana 3. kolovoza, 59-godišnjakinja je zaprimila poruku „Pozdrav mama, stigao sam, pod stresom sam, moj stari mobitel je ispao i razbio se“. Budući da joj je sin uistinu otputovao izvan Republike Hrvatske, oštećena je mislila da komunicira sa sinom kojemu je potrebna pomoć, te je slijedila upute nepoznate osobe i kupila A-bonove u vrijednosti od 1.000,00 eura poslavši iste neznancu.
Kada je sutradan kontaktirala sa sinom shvatila je da se dopisivala sa nepoznatom osobom i da je prevarena.

To su samo najnovije u nizu tzv. smishing prevara, kojima kibernetički kriminalci, predstavljajući se i kao dijete koje je promijenilo broj mobitela, pokušavaju dovesti u zabludu svoje žrtve s ciljem krađe njihovih podataka. Proteklih dana policija je primila desetak takvih prijava u kojima su oštećene osobe na prijevaran način navedene da uplate novac nepoznatim osobama. Počinjenim kaznenim djelima hrvatski su državljani oštećeni za gotovo 20 tisuća eura.

Ljudima koji prime smishing policija savjetuje da takve poruke obrišu i na njih ne odgovaraju, ne pritišću poveznice, ne otvaraju i ne pregledavaju slike i privitke te ne dijele osobne, financijske ili sigurnosne podatke.

“Pozivamo građane na oprez te podsjećamo da odmah po primitku ne odgovaraju na poruke, nego da prije uplate novca kontaktiraju člana svoje obitelji. Također, građane ponovno podsjećamo da nikada ne dijele svoje osobne podatke, podatke o bankovnim računima, PIN-ove, lozinke za online bankarstvo i druge osobne podatke koje bi prevaranti mogli zlouporabiti za počinjenje kažnjivih radnji”, priopćili su iz PU brodsko-posavske.

Policijski službenici nastavljaju daljnji rad i kriminalističko istraživanje te upozoravaju građane da ne budu naivni te ne slijede upute nepoznatih osoba, već odmah kontaktiraju člana svoje obitelji, kako bi se uvjerili kome šalju novac.