Nasilje među mladima sve češće i sve brutalnije

0
foto: Pixabay

Nasilje među mladima je postalo sve češće i brutalnije. Osim fizičkog, emotivnog i verbalnog nasilja, pojedinci nasilje provode putem društvenih mreža – tzv. cyberbullying.

Virtualno zlostavljanjeelektroničko nasilje ili eng. cyberbullying je svako namjerno, ponavljano i agresivno ponašanje pojedinca ili skupine ljudi uporabom informatičkih i/ili telekomunikacijskih sredstava, čija je namjera oštećivanje ili zlostavljanje drugih.

Koristi se elektronski prostor kao sredstvo osobnih osveta, iživljavanja, vrijeđanja, ispušni ventil za vlastito nezadovoljstvo, frustracije, bijes, agresivnost i sl. 

Jedna od mogućih razloga nasilničkog ponašanja u virtualnom svijetu jest oponašanje starijih osoba, bijeg od stvarnosti i vlastitih problema, nerazvijene svijesti i odgovornosti za vlastita djela.

No glavno pitanje koje se postavlja, kako tome stati na kraj i je li to moguće?

Slavonski Brod vikendom postaje apsolutna anarhija

Da je nasilje u Slavonskom Brodu sveprisutno, dobro znaju građani tog slavonskog grada.

Novinarka HRT-a Višnja Ružojčić donosi priču o nasilju među mladima u Slavonskom Brodu.

Jedan od učenika Tehničke škole Slavonski Brod je rekao kako Slavonski Brod petkom i subotom postaje apsolutna anarhija. “Znači, ne udaraju se stariji ljudi, udaraju se djeca od 15, 16 godina, što je apsolutno poražavajuće za naše društvo”, rekao je učenik.

Kao i praksa da se scene tučnjave snimaju, a snimke zatim dijele na društvenim mrežama ili šalju medijima. Bilo fizičko, psihičko ili nasilje kroz odnose – svako boli, a snimanje i dijeljenje, ističu stručnjaci, bol produljuje.

Psihologinja Zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije Biljana Vasilevski Rački je rekla kako snimanje i dijeljenje scena žrtvi stvara osjećaj bespomoćnosti i da nasilje nikad ne prestaje.

Danijela Došen, psihologinja Tehničke škole Slavonski Brod navodi kako su jako važni i promatrači te da je na njima odgovornost hoće li se taj čin prekinuti ili nastaviti.

Iz PU brodsko-posavske, policijska službenica za mladež navodi kako u najmanju ruku dolazi do situacije da se počine razna kaznena djela. Najvažnija su povreda djetetovih prava i povreda privatnosti djece.

Djeca i mladi u tom se krugu vrte često nesvjesni posljedica. Sami učenici su svjesni da je nemoguće spriječiti širenje takvih videa, što je nažalost poražavajuće.

Jer za širenje kulture nasilja – umjesto empatije – odgovorna je cijela zajednica pa kad požar bukne – šteta je već počinjena.