MORH o smrti pet vojnika: Slučajevi nisu povezani, istraga je u tijeku

0
foto: screenshot

Danas je Ministarstvo obrane održalo konferenciju za novinare zbog smrti petero vojnika i vojnikinje u posljednjih mjesec dana. Posljednji, peti, slučaj dogodio se jučer, na području Vukovarsko-srijemske županije gdje smrtno je stradala vojnikinja.

Sve je počelo 8. lipnja, kada je na području Zagrebačke županije pronađen mrtav dragovoljni ročni vojnik, drugi slučaj dogodio se dva dana kasnije na području Bjelovarsko-bilogorske županije.

Tijelo trećeg smrtno stradalog vojnika pronađeno je na području Varaždinske županije, zatim još jedan slučaj u Zagrebačkoj županiji.

Na konferenciji za novinare sudjelovali su državni tajnik Ministarstva obrane Branko Hrg, direktor Glavnog stožera Oružanih snaga, general-bojnik Ivica Olujić i vojna psihologinja, bojnica Marcela Kovačić Tomac.

“Nijedan slučaj nije povezan. Svi su individualni. Svaka ova smrt nije vezana za službu. Nije počinjen u prostorima naših vojarni i našeg sustava. Da se on dogodio, nažalost, ali niti jedan u prostoru sustava. To je važno za reći. Radi se o vojnikinjama i vojnicima koji su profesionalni vojnici, zaposlenici, u radnom odnosi i svi ti ljudi, kao i mi svi, imaju svoj osobnih stresova i problema i situacija. Živimo u vremenu kada su ti stresovi pojačani”, rekao je Branko Hrg.

General-bojnik Ivica Olujić otkrio je kako se radi od osobama u dobi od 30 do 53 godine, te da se radi o pet samoubojstava. Tri osobe oduzele su si život vješanjem, jedna pucanjem iz pištolja i jedna aktiviranjem bombe. Otkiva kako su neke od tih osoba ostavile poruke svojim najbližima te da će se to koristiti u istrazi koja je u tijeku.

“Svi kandidati prolaze psihološko testiranje, s nekima se provode i psihologijski intervjui. Postoji i psihološka pomoć, posebno za vojnike koji bi mogli biti izloženiji stresu. Imamo i psihološke krizne intervencije”, kazala je vojna psihologinja, bojnica Marcela Kovačić Tomac. Dodaje kako za konkretno ovih pet slučajeva nije postojalo indikacija i sumnji, a da vojnici i vojnikinja nisu tražili psihološku pomoć na koju imaju pravo.

“Imamo indikatore koji upućuju na sasvim druge razloge. To su kompleksni problemi, neki vezani ne samo uz preminule nego i ljude u njihovoj okolini. Ništa ne ukazuje da su samoubojstva povezana sa službom”, kaže Olujić.

U posljednjih 15 godina godišnji prosjek ovakvih slučajeva je od jedan do četiri, dok 2011. godine nije bio niti jedan slučaj. Tijekom 2020. godine dogodio je jedan slučaj i jedan pokušaj samoubojstva. S time je ovih pet slučajeva van prosjeka.