Gradilište novog objekta I. gimnazije Osijek na lokaciji uz križanje Strossmayerove i (sjevernog produžetka) Kanižlićeve ulice u Osijeku, danas (9. svibnja 2023. godine) obišao je župan Ivan Anušić sa suradnicima. Izgradnju objekta, koja je počela u studenom prošle godine, izvodi zajednica ponuditelja Projektgradnja plus d.o.o. i Osijek-Koteks d.d., a rok njihova završetka je 24 mjeseca. Trenutno je u tijeku završna faza temeljenja konstrukcije, koju zbog specifičnog terena odlikuje postavljenje puno pilota, ali i izvođenje armirano-betonskih radova, radova oko objekata na budućim parkiralištima i sportskim terenima, postavljanje instalacija odvodnje i – kako ističe inženjer radilišta Petar Dominković – u tijeku su izazovni, zanimljivi i zahtjevni radovi.
– I. gimnazija Osijek je jedan od tri najveća projekta Osječko-baranjske županije. Regionalni distribucijski centar OBŽ za voće i povrće te Gospodarski centar OBŽ su završeni, a izgradnja I. gimnazije odvija se prema planiranoj dinamici i za 1,5 godinu imat ćemo novu i potpuno opremljenu školu, I. gimnaziju Osijek o kojoj se govorilo desetljećima. Naravno, objekt će imati i trodijelnu dvoranu i druge sadržaje koje najelitnija srednja škola na području Osječko-baranjske županije mora i treba imati. Učenike u njoj očekujemo školske 2024./2025. godine – rekao je župan Ivan Anušić te dodao da vrijednost projekta izgradnje iznosi 108 milijuna kuna (gotovo 15 milijuna eura), a trenutno se financira isključivo iz proračuna Osječko-baranjske županije.
Kako ističe pročelnica Upravnog odjela za investicije i razvojne projekte OBŽ Gabrijela Čurković, projekt izgradnje I. gimnazije Osijek obuhvaća školsku zgradu sa školskom sportskom dvoranom, sportske terene, parkiralište, pješačke i zelene površine. Školska zgrada ima neto površinu 4.500 m², a dvorana 2.500 m². Na prvom katu bit će 17 učionica s kabinetima te ostali servisni prostori za nastavu, a u prizemlju knjižnica, servisni dijelovi, uredi ravnatelja i stručnih službi, zbornica i prostori za izvannastavne aktivnosti.
Nastavno-sportska dvorana je trodijelna, a uz nju je gimnastička dvorana s gledalištem. Uz objekt predviđeni su vanjski prostori za nastavu tjelesne i zdravstvene kulture; staza za trčanje 115 m dužine i 5 m širine, zaletište za skok u dalj s jamom, vježbalište sa spravama, poligon s preprekama, dva igrališta za košarku, igralište za rukomet, što će naravno biti dostupno i građanima.
Glavni pješački ulaz je s južne strane parcele s novoformirane javne površine – trga uz Strossmayerovu ulicu. Na trgu se zadržava kip sv. Ivana Nepomuka s kovanom ogradom oko postamenta i postament križa, a trg će se posebno urediti. Glavni kolni ulaz planiran je sa sjeverne strane iz novog produžetka Kanižlićeve ulice. Predviđeno je 78 parkirališnih mjesta.








