Sve više oboljelih od atipične upale pluća

0
foto: Pixabay

Raste broj slučajeva upale pluća tijekom ljeta, a pogotovo onih s atipičnom upalom koju uzrokuje bakterije mikoplazma.

Atipične upale pluća imaju postupni nastanak uz izostanak tipične kliničke slike te su uzrokovane patogenim mikroorganizmima koji se rijetko rutinski identificiraju u kliničkoj praksi.

Neki ju nazivaju i ‘hodajućom’ upalom pluća. Prvi simptom atipične upale pluća obično je povišena tjelesna temperatura, ne previsoka. Zatim se javljaju suhi kašalj, bol u prsima, kratkoća daha, umor, glavobolja. Simptomi su često neobični za upalu pluća. Može doći i do upale mozga, kožnih osipa ili nekog poremećaja svijesti. Prenosi se kapljičnim putem.

“Njezina je osobitost to što se može pojavljivati u bilo koje doba godine i puno je češća u male djece, starije od godine i mlađih odraslih iako nema pravila, može se javiti i kod onih puno mlađih ili puno starijih. Bolest prolazi ambulantno ili kroz dnevne bolnice, ali ima onih s težim kliničkim oblicima bolesti, osobito kad govorimo o dječjoj populaciji, koji su liječeni bolnički praktički s intenzivnim metodama liječenja u pojedinim situacijama’”, rekao je zamjenik ravnatelja Klinike Fran Mihaljević Zoran Barušić za Dnevnik Nove TV.

Porast slučajeva je zamjetan, ali ne i zabrinjavajući, napominju u bolnici. Zašto do upale pluća dolazi i tijekom ljeta, teško je reći.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo bilježi podjednak broj oboljelih u srpnju i kolovozu kao i proteklih godina. Liječnici pak kažu da se jedna vrsta može spriječiti, i to cijepljenjem protiv pneumokoka.