Ina započela s istražnim bušenjem geotermalne bušotine kod Đurđevca

foto HINA/ Ozren ŠPIRANEC

U blizini Đurđevca započelo je istražno bušenje geotermalne bušotine Leščan GT-1, koje provodi Ina s ciljem potvrđivanja energetskog potencijala ovog područja. Bušotina bi trebala doseći dubinu do 4200 metara, a očekivana temperatura geotermalne vode iznosi oko 180 stupnjeva Celzijevih. Projekt bi, u slučaju pozitivnih rezultata, mogao rezultirati izgradnjom elektrane snage minimalno 20 megavata, istaknuto je prilikom obilježavanja početka radova.

Predsjednica Uprave Ine Zsuzsanna Ortutay naglasila je važnost ovog projekta za Inu, ali i za lokalnu zajednicu i Hrvatsku u cjelini. Riječ je o značajnom koraku prema zelenoj tranziciji i energetskoj samoodrživosti. Operativni direktor istraživanja i proizvodnje Josip Bubnić dodao je da se na terenu već radi neprekidno, 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu, kako bi se istražio geotermalni potencijal područja.

Sam vodonosnik planira se dosegnuti na dubini od oko 3000 metara, a unutar njega otvorit će se interval dug 700 metara. Nakon završetka bušenja, provest će se ispitivanja dotoka geotermalne vode, za što su već pripremljeni veliki bazeni. Procjenjuje se da bi vrijednost cijelog projekta mogla premašiti 170 milijuna eura, dok će prve dvije bušotine stajati oko 20 milijuna eura.

Ina planira, ako rezultati budu zadovoljavajući, izgraditi dodatne bušotine – ukupno četiri u blizini prve lokacije, od kojih će dvije služiti za proizvodnju, a dvije za utiskivanje fluida natrag u podzemlje. U planu su i daljnje bušotine na nekoliko kilometara udaljenosti. Sustav će biti zatvorenog tipa, čime će se spriječiti emisija stakleničkih plinova.

Gradonačelnik Đurđevca Hrvoje Janči istaknuo je kako bi se geotermalna energija mogla koristiti i za grijanje kućanstava i poslovnih objekata te u poljoprivredi, što bi dodatno potaknulo razvoj lokalnog gospodarstva. Predsjednik Agencije za ugljikovodike Marijan Krpan poručio je da Hrvatska ima velik geotermalni potencijal, koji može omogućiti proizvodnju stotina megavata zelene energije u bliskoj budućnosti.