Iz osječke gradske uprave izvijestili su da je borba s komarcima ove godine zasad uspješna. Prema rezultatima mjerenja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo, broj komaraca u Osijeku na zadovoljavajućoj je razini, a u pojedinim prigradskim naseljima gdje je stanje lošije, tretmani će se ponoviti.
Komarci su tretirani nakon svake preporuke Zavoda, a dosad ih je bilo 134. Grad je utrošio 930 tisuća eura, za oko trećinu manje u odnosu na prošlu godinu, zbog nižeg vodostaja Drave i Dunava, koji su u izravnoj vezi s brojem komaraca.
– Do sada smo utrošili nešto više od 930 tisuća eura od osiguranih 1,6 milijuna eura u proračunu Grada Osijeka, što će nam biti i više nego dovoljno za ovu sezonu. Osigurali bismo i dodatna sredstva da je bilo potrebe – rekao je i podsjetio kako je Vlada RH amandmanom gradonačelnika Radića u Hrvatskom saboru osigurala 600 tisuća eura, dok je Osječko-baranjska županija osigurala 200 tisuća eura, a Grad Osijek 800 tisuća eura. Ukupni financijski potencijal je 1,912 milijuna eura što se odnosi na područje Grada i četiri susjedne općine s kojima je potpisan sporazum.
Zamjenik gradonačelnika Vulin izvijestio je i kako je na području Osijeka 19. srpnja zabilježen jedan slučaj virusa Zapadnog Nila, no situacija nije nimalo alarmantna jer je brojnost komaraca niska, a odrađena je i dezinsekcija čitavog područja i okolice.
– Trenutačno nemamo prijavljenih niti evidentiranih slučaja na području grada Osijeka, niti u bližoj okolici – kazao je Vulin.
Poručio je kako će se u narednim godinama u borbi protiv komaraca primijeniti sve mjere koje su se dosad pokazale dobrima izrazivši nadu da će rezultat toga biti smanjenje biološkog potencijala komaraca na području Osijeka, što je suprotno onome što se događalo unazad 30 godina kada je zbog relativno neučinkovitih tretmana bilo više komaraca.
Izrazio je zadovoljstvo larvicidnim tretmanima čija je učinkovitost bila izrazito visoka, odnosno iznad 90 posto.
– Prošle godine na području Halaševa imali smo zabilježenih maksimalno 21 000 jedinki, a ove godine, kod višeg vodostaja, pet puta manje ličinki, 4000 nakon larvicidnog tretmana, i na to ćemo naglasak staviti i u sljedećoj sezoni jer onda imamo manje adulticidnih tretiranja – zaključio je Vulin.