Grad Osijek treću godinu zaredom najuspješniji u odvojenom prikupljanju otpada

0
foto: Grad Osijek

Grad Osijek već treću godinu zaredom najuspješniji je veliki hrvatski grad u odvojenom prikupljanju otpada i jedini veliki grad koji je prešao 50 posto odvojeno prikupljenoga otpada. Prema najnovijim podatcima Ministarstva gospodarstva za 2023. godinu, Osijek ima 57,65 posto odvojeno prikupljenog otpada.

Grad Osijek nastavlja postizati odlične rezultate u odvajanju otpada, već sada premašujući nadolazeće standarde Europske unije. Dok će EU od 2025. zahtijevati 55% odvojenog otpada, Osijek je već dostigao 57,65%, čime je, prema riječima gradonačelnika Ivana Radića, “dvije godine unaprijed preskočio europske standarde”. Prošle godine, grad je imao 51,2% odvojenog otpada, što predstavlja značajan napredak.

Gradonačelnik se zahvalio građanima Osijeka na savjesnom pristupu te istaknuo važnost infrastrukture i edukacije. Osijek raspolaže s četiri reciklažna dvorišta koja su iznimno posjećena, a jedini je veliki grad u Hrvatskoj koji neće morati platiti penale za loše gospodarenje otpadom. Umjesto toga, sredstva će biti uložena u daljnje unaprjeđenje infrastrukture i edukacije o gospodarenju otpadom.

Osječka tvrtka Unikom, koja je odgovorna za gospodarenje otpadom, odvojeno je prikupila 20.000 tona otpada, od čega preko 50% čini biootpad koji se obrađuje u gradskim kompostanama. Igor Pandžić, direktor Unikoma, izvijestio je da su pripremljeni projekti za nova reciklažna dvorišta, uključujući i ono za glomazni otpad koji se trenutačno odlaže na Lončarici Velikoj.

– Od 35 000 tona otpada, 15 000 tona je završilo na Lončarici, to je miješani komunalni otpad, dok je 20 000 tona odvojeno prikupljeni otpad. Tu je najveći postotak biootpada, preko 50 posto, koji završava na našoj kompostani gdje proizvodimo kompost prve, druge i treće klase. Oko 3000 tona je papira, 2000 tona plastike, a ostalo su staklo, metal i drveni, odnosno glomazni otpad – izjavio je Pandžić.

Izvijestio je i kako je pripremljen projekt izgradnje reciklažnog dvorišta za glomazni otpad, koji se još uvijek odlaže na Lončarici Velikoj, te da će, temeljem nedavno potpisanoga sporazuma, edukaciju djece u školama i vrtićima uskoro provoditi studenti Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti.