
U proteklom mjesecu, Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske je donijelo odluku o otpuštanju 58 svojih djelatnika zbog neuspješnog polaganja državnog stručnog ispita. Također, šest službenika iz zatvorskog sustava i probacije također su se našli među otpuštenima.
Ovaj potez Ministarstva rezultat je nedavnog skandala vezanog uz namještanje polaganja državnih stručnih ispita, a u kojem je bivša državna tajnica u Ministarstvu uprave, Josipa Rimac, bila optužena za sudjelovanje, piše N1.
Državni stručni ispit je obavezan za sve državne službenike i treba ga položiti najkasnije godinu dana nakon početka rada u državnoj službi, ili šest mjeseci ako se radi o radnom mjestu više razine. Svako radno mjesto ima svoj propisani ispit određene razine, te se može pristupiti polaganju najviše tri puta. Neuspješno polaganje ispita rezultira otkazom, što je regulirano i Zakonom o policiji.
“Od stupanja na snagu novog pravilnika ukupno 307 službenika MUP-a položilo je državni ispit u prvom polaganju, 151 u drugom polaganju, a 71 u trećem polaganju”, odgovorili su iz MUP-a. Potvrdili su da ukupno 58 službenika do sredine listopada ove godine nije u propisanom roku položilo državni stručni ispit, pa su dobili otkaze, navodi N1.
Sve informacije o državnom ispitu se nalaze na poveznici.








