Požeško-slavonska županija treća u Hrvatskoj po poskupljenju Domova za starije i nemoćne
Domovi za starije osobe već duže vrijeme postaju luksuz koji si mnogi teško mogu priuštiti. Od 5 pa do čak 51 posto je većina županija ove godine poskupjela cijene smještaja u svojim Domovima za starije i nemoćne, pokazuje analiza podataka koju donosi RTL.
Najveća poskupljenja su u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, između 29 % i 51 %, zatim slijedi Splitsko-dalmatinska, od 5 do 50% i Požeško-slavonska s 49%.
U Vukovarsko-srijemskoj županiji cijene su rasle u dva navrata tijekom 2024. godine. Prvo povećanje zabilježeno je u veljači, kada su domovi u Vinkovcima i Vukovaru podigli cijene za 10%, a drugo je uslijedilo u srpnju s povećanjem od 15%, što čini ukupni rast od 29% za ovu godinu.
U Domu za starije i nemoćne osobe Ilok, poskupljenje je bilo nešto niže, ali se odvijalo u dva vala – 13,88% u veljači i 17,86% u rujnu, što znači da su korisnici u ovom domu ove godine suočeni s ukupnim rastom od više od 30%, pokazuje RTL-ova analiza.
U Osječko-baranjskoj županiji, cijene u domovima za starije osobe također su značajno porasle, u rasponu od 20% do 25%.
Cijene u domovima za starije u Brodsko-posavskoj županiji zabilježile su umjereno poskupljenje od 15%.
Cijene domova
Cijene smještaja Doma za starije i nemoćne osobe Požegi se kreću od 438 eura do 570 eura. Tako ćete za trokrevetnu sobu u stacionaru platiti 438 eura, a jednokrevetna soba u stambenom dijelu košta 570 eura.
U slavonskobrodskom Domu za starije i nemoćne osobe cijene se kreću od 460 do 808 eura.
Cijene Doma za starije i nemoćne osobe Ilok kreću se od 410 do 700 eura.
Cijene Doma za starije i nemoćne osobe Vukovar kreću se od 460 do 670 eura.
Cijene Doma za starije i nemoćne osobe Osijek kreću se od 460 do 670 eura.
Tim iznosima treba pribrojiti i posebne dodatke za njegu i zdravstvo, a tu su i dodaci za pratnju, prehranu, posluživanje, energiju.