Branko Bačić, potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, istaknuo je u emisiji Hrvatskog radija “A sada Vlada” da će se uvođenjem poreza na nekretnine ujedno nastojati smanjiti porezno opterećenje na rad.
Vlada ni ovaj tjedan nije izašla s prijedlogom novog poreza na nekretnine, no zaredale su neslužbene informacije o njegovu sadržaju. Kako neslužbeno doznaje RTL, razmatra se iznos od nula do osam eura po kvadratnom metru, a o tome bi trebali odlučivati lokalni čelnici. A oni će navodno moći odlučiti i da porez na nekretnine uopće ne primjenjuju.
Na taj bi način Vlada zapravo pokušala riješiti problem ruralnih sredina, u kojima ne postoji interes za najmom takvih nekretnina, pa bi uvođenjem poreza samo dodatno opteretili ljude kojima je nekretnina možda i opterećenje jer je ne mogu prodati ni iznajmiti.
Prethodno se spominjalo da bi porez na nekretnine mogao iznositi između jednog i deset eura po kvadratnom metru.
Ministar Bačić gostovao je jutros u emisiji Hrvatskog radija “A sada Vlada gdje je komentirao kako su porezna reforma i porezi uvijek hit-tema u Hrvatskoj jer zahvaćaju sve sugrađane, tvrdi Bačić.
Koliki će biti postotak poreza – još nije određeno. No, to će biti poznato do ponedjeljka i sjednice GSV-a, na kojoj će novi zakon i biti predstavljen, najavio je ministar govoreći o nužnosti porezne reforme.
– Nije još uvijek definirana stopa poreza na nekretnine, vjerujem da ćemo to znati idućih dana, do ponedjeljka, kada imamo Gospodarsko-socijalno vijeće, kada ćemo o tome donijeti konačnu odluku, kazao je.
– Ovom poreznom reformom, uvodeći porez na nekretnine, automatski se ide na smanjivanje poreznog opterećenja na rad, jer povećavamo osobni odbitak. Podignut ćemo gornju granicu za odlazak u višu stopu poreza na dohodak i jer ćemo napraviti smanjivanje porezne stope, kako one donje, tako i gornje. Na taj način bismo mogli smanjiti porezni pritisak na rad oko 200 milijuna eura, što nije mali iznos. Ne očekujemo da će tih 200 milijuna eura biti kompenzirano uvođenjem poreza na nekretnine, istaknuo je ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.
– Ovo bi sada bio početak kojim bismo omogućili lokalnoj samoupravi da oporezuje dio nestambenog fonda, odnosno stambenog fonda koji je građen za stanovanje a danas nije u funkciji stanovanja, rekao je Bačić za Hrvatski radio.
Bačić je među ostalim napomenuo da je prema postojećim podacima trenutačno oko 600.000 praznih stambenih jedinica. Deset posto od cjelokupnog stambenog fonda je u kratkoročnom najmu, a 5% ne služi za stanovanje nego za druge djelatnosti, poput odvjetničkih ureda, salona, galerija, ordinacija, poslovnih prostora i slično.