
Predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga RH Zoran Milanović, ministar obrane Ivan Anušić i načelnik Glavnog stožera general-pukovnik Tihomir Kundid danas su u Slunju pratili završni prikaz međunarodne vojne vježbe „Borbena moć 26“. Vježba se održava od 22. lipnja do 3. srpnja na više vojnih lokacija u Hrvatskoj, u suradnji s oružanim snagama savezničkih i partnerskih zemalja te sastavnicama sustava domovinske sigurnosti.
Iako je u fokusu trebala biti sposobnost Hrvatske vojske, dolazak najviših državnih i vojnih dužnosnika privukao je dodatnu pozornost zbog novog sukoba između Pantovčaka i Banskih dvora. Spor je izbio oko slanja pripadnika Hrvatske vojske, odnosno Počasno-zaštitne bojne, na vojni mimohod u Parizu povodom francuskog nacionalnog praznika.
Milanović se protivi odlasku vojnika u Pariz, ističući da kao vrhovni zapovjednik mora dati suglasnost za predstavljanje Oružanih snaga. Vlada, s druge strane, tvrdi da je riječ o protokolarnom i ceremonijalnom sudjelovanju te da odluku donosi ministar obrane, a provodi Glavni stožer.
Ministar obrane Ivan Anušić nakon vježbe poručio je da načelnik Glavnog stožera Tihomir Kundid nije potpisao odluku o odlasku pripadnika Oružanih snaga u Pariz. Prema Anušićevim riječima, Kundid to neće učiniti jer mu je predsjednik Milanović izdao suprotnu zapovijed. Anušić smatra da se time krši zakon, dok je Milanović poručio kako će načelnik Glavnog stožera provesti odluku vrhovnog zapovjednika.
Premijer Andrej Plenković ranije je odbio Milanovićev poziv na hitan sastanak. Predsjednik je sastanak tražio zbog, kako tvrdi, pritisaka Vlade na načelnika Glavnog stožera i ugrožavanja sustava zapovijedanja u Oružanim snagama. Plenković odbacuje te tvrdnje i poručuje da predsjednik ne može zaustaviti odluku ministra obrane o ceremonijalnom sudjelovanju vojnika.
U Slunju su se Milanović i Anušić ipak susreli i rukovali u svečanoj loži, no politički sukob ostao je neriješen. Javnost sada čeka rasplet pitanja hoće li hrvatski vojnici sudjelovati na mimohodu u Parizu ili će odluka predsjednika kao vrhovnog zapovjednika zaustaviti njihovo slanje.
Vježba „Borbena moć 26“ jedna je od najvećih ovogodišnjih aktivnosti Hrvatske vojske, a završni prikaz kod Slunja trebao je pokazati spremnost, uvježbanost i sposobnosti Oružanih snaga RH u suradnji sa saveznicima. Ipak, završnica vježbe ostala je u sjeni novog institucionalnog prijepora između predsjednika Republike, Vlade i Ministarstva obrane.








