Naslovnica LOKALNO 34. godine od Operacije Baranja: Dan ponosa, tuge i sjećanja na branitelje

34. godine od Operacije Baranja: Dan ponosa, tuge i sjećanja na branitelje

Na današnji dan, 3. travnja 1992. godine, u ranim jutarnjim satima, točno u 5:45, tišinu slavonskog prostora prekinuli su prvi plotuni iz pravca Valpovštine prema Baranji. Time je započela vojna operacija poznata kao Operacija Baranja, jedna od prvih pokušaja oslobađanja okupiranog teritorija u toj ratnoj godini, tijekom Domovinski rat.

Operaciju je predvodila 107. brigada Hrvatske vojske, sastavljena od branitelja s područja Valpovštine i okolnih mjesta. Cilj akcije bio je jasan – neutralizirati neprijateljsku vatrenu moć koja je svakodnevno ugrožavala hrvatska sela i gradove te otvoriti put oslobađanju okupiranog dijela Baranje. Iako je početak operacije pokazivao odlučnost i snagu hrvatskih snaga, akcija je prekinuta zapovijedi o povlačenju te je završila bez konačnog ostvarenja cilja, ali je ostavila dubok trag u kolektivnom sjećanju – kao simbol hrabrosti i velike žrtve.

Sjećanje koje ne blijedi

Na Spomen-obilježje na bentu u Belišću svake se godine okupljaju obitelji poginulih, suborci i građani kako bi odali počast šesnaestorici pripadnika brigade koji su toga dana položili svoje živote za domovinu.

Prošle su 34 godine, ali emocije nisu izblijedjele. Ponos i tuga i dalje su snažno prisutni među onima koji su svjedočili tim događajima.

Svjedočanstva branitelja

Bivši pripadnik brigade, Boro Bogdan, prisjeća se tog dana:

„Ušli smo normalno, sve je išlo svojim tijekom, a onda je stigla zapovijed za povlačenje. Vjerovali smo da možemo probiti liniju. Da nije bilo povlačenja, sigurno bismo uspjeli.“

Sjećanja nosi i Deže Harci:

„Prešli smo prema bentu u ranim jutarnjim satima. Nismo ni izašli kako treba, a već je počela paljba. U prvom naletu bilo je najžešće.“

Njihove riječi i danas svjedoče o hrabrosti, zajedništvu i vjeri u uspjeh.

Obilježavanje 34. obljetnice

U srijedu, 8. travnja 2026. godine obilježava se 34. obljetnica Operacija Baranja, uz bogat program koji će okupiti branitelje, obitelji poginulih i građane.

Obilježavanje započinje u 12 sati Memorijalnom utrkom „Život za život“, koja kreće od spomenika 107. brigada Hrvatske vojske u Valpovo, a završava kod Gradska uprava Belišće u 13 sati.

Maratonci zatim kreću u 15 sati iz Beli Manastir, sa startom kod spomenika „Sveto hrvatsko tlo“.

Program se nastavlja u 16 sati okupljanjem sudionika i gostiju na mostu 107. brigada Hrvatske vojske u Belišće, nakon čega u 16:30 sati kreće svečani mimohod do spomenika u Baranji. U 17:30 sati održat će se vojni protokol polaganja vijenaca uz blagoslov i molitvu.

Misa zadužnica služit će se u 19 sati u Crkva Svetog Josipa Radnika u Belišću.

Trajna obveza sjećanja

Operacija Baranja ostaje jedno od najvažnijih i najtežih poglavlja Domovinski rat. Iako nije završila vojnom pobjedom, njezina snaga leži u hrabrosti i žrtvi hrvatskih branitelja.

Danas, više od tri desetljeća kasnije, sjećanje na te događaje nije samo čin pijeteta, već i odgovornost – prema istini, prema žrtvi i prema budućim generacijama.

Jer najvažnije je – da se ne zaboravi.

Omogući obavijesti i budi uvijek u tijeku s najnovijim vijestima Prihvaćam Ne ,hvala