
Počinje sezona malih ježeva, a samim time nalazimo ih sve više na cesti. Vrlo su drage i veoma korisne životinje. Ako nađete ježa u svom dvorištu budite sretni jer nećete imati problema s puževima i raznim insektima. Evo kako im sve možete pomoći da prežive u ovo doba godine.
Sezona malih ježeva može biti izazovna a i sami smo svjesni kako ih svake godine nalazimo pregažene na našim prometnicama. Mnogi ježevi stradavaju i to samo zato što automobile tretiraju kao i sve ostale predatore. Kad im se približi nešto veliko i opasno, rade ono što u prirodi uvijek pomogne: sklupčaju se u lopticu. Zbog toga, jasno, nemaju nikakve šanse kad dolazi automobil.
Stručnjaci pozivaju da se u ovo doba godine vozi sporije: ježevi su tamni, a osvjetljenja na prometnicama takva da ih se lošije vidi. Smanjena brzina može nekome bodljikavcu spasiti život.
Ježevi spadaju u porodicu sisavaca i ima ih 25 različitih vrsta. Pripadaju redu insectivora (kukcojeda) zbog čega ih vrtlari jako vole. U hladnijim krajevima ježevi spavaju zimski san, a na proljeće ženka ježa na svijet donese 4 do 5 mladunaca. Ježeve bodlje zapravo su otvrdnute dlake, a mladunci se rađaju s mekim bodljama koje tek kasnije postaju čvrsta i učinkovita zaštita.
Ako nađete maloga ježa koji je ostao bez majke, možete ga pokušati othraniti i vratiti natrag u prirodu. No prije nego ga uzmete u ruke, svakako ih prvo operite jer su mali ježevi vrlo osjetljivi na neke bakterije koje možemo imati na dlanovima.
Bebu ježa treba utopliti termoforom ili električnim grijačem, a ako je jako mali u početku ćete ga hraniti mlakim mlijekom tako da komad krpice umačete u mlijeko i dajete mu da siše ili ga hranite pomoću plastične šprice. Kad malo ojača, možete mu ponuditi salatu, jabuku, pa i kukce. Rado će pojesti i mačju hranu.
Nemojte pokušavati zadržati ježeve kao kućne ljubimce jer to može biti štetno i za njih i za vas.