Uz primjenu epidemioloških mjera i u nazočnosti 40 od ukupno 55 vijećnika jučer (26. studenoga 2020. godine) u najvećoj dvorani Fakulteta agrobiotehničkih znanosti u Osijeku održana je 34. sjednica Skupštine Osječko-baranjske županije. Na dnevnom redu bilo je 19 točaka, a najveću pozornost imali su prijedlozi odluka o izmjenama i dopunama Proračuna Osječko-baranjske županije za 2020. godinu i projekcije proračuna za 2021. i 2022. godinu te informacija o stanju u gospodarstvu na području Osječko-baranjske županije.
Dosadašnji planirani iznos Proračuna od 1.564.411.105,80 kuna, u skladu s novim procjenama prihoda i primitaka sada je smanjen za 54.157.861,90 kuna, a isto toliko smanjuju se rashodi i izdaci, što se većinom glasova usvojili vijećnici Županijske skupštine.
Uobičajeno, vijećnici su na početku sjednice postavljali pitanja i prijedloge županu Ivanu Anušiću, što su ovog puta učinili dr. sc. Nedeljko Bosanac, Ivica Šimunović, Branka Burić, dr. sc. Drago Šubarić, Goran Đanić i Saša Lamza, a na pitanja je potom odgovorio župan. Između ostalog rekao je kako je rebalans proračuna uobičajena aktivnost pri kraju godine. Naglasio je da je financijska situacija u Osječko-baranjskoj županiji stabilna te da projekti idu svojim tijekom. Naravno, zbog ukupne situacije prihodi su nešto manji, no Županija je bila spremna na takva kretanja, a realizacijom drugih aktivnosti, kao i smanjenjem određenih stavki uspijeva prebroditi sadašnju situaciju uzrokovanu pandemijom.
– Problem je jedan, i to je COVID-19 koji nam onemogućava normalne aktivnosti, no takva je situacija u cijelom svijetu, ne samo kod nas u Hrvatskoj ili Osječko-baranjskoj županiji. Nadamo se da će ova situacija što kreće trajati, a svojim mjerama, zajedno s državnim i mjerama lokalne samouprave, pokušavamo pomoći gospodarstvu u prevladavanju problema – rekao je župan.
Posebno je naglasio projekte koje Osječko-baranjska županija provodi ili priprema za naredno financijsko razdoblje i uz sufinanciranje sredstvima Europske unije. Naveo je najznačajnije projekte poput obnove Zračne luke Osijek, revitalizaciju prostora starog OLT-a, izgradnju Gospodarskog centra, novog Kliničkog bolničkog centra Osijek, Regionalnog distribucijskog centra za voće i povrće… Ukupna vrijednost samo kapitalnih projekata iznosi oko 3,5 milijarde kuna.
– Ti projekti nisu sami sebi svrha, nego trebaju generirati nove gospodarske sadržaje, aktivnosti i učinke. Svi kapitalni projekti uvršteni su u programskog razdoblje 2021.-2027. godine, no sada za njih treba napraviti projektnu dokumentacije, ishoditi građevinske dozvole, riješiti imovinsko-pravne odnose i obaviti druge poslove da bi ih bili spremni aplicirati za osigurana sredstva. Još nas čeka veliki posao, a već se puno radi. Ti projekti su ujedno generatori drugih, sekundarnih aktivnosti te će podići sve gospodarske aktivnosti, omogućiti dolazak ljudi na ovo područje, zadržavanje postojećih i otvaranje novih radnih mjesta, nove tehnologije – istaknuo je župan Anušić.